Náměstek ministra obrany Říha rezignoval. Měl na starosti kritizované nákupy radarů a rušiček
Náměstek ministra obrany pro vyzbrojování a akvizice Filip Říha ve středu rezignoval. Ministerstvo obrany čelilo kritice kvůli zakázce na nákup radarů a rušiček. Jak informoval minulý týden server iROZHLAS.cz, původně resort v rozpočtu, který předložil poslaneckému výboru pro obranu, počítal s necelou miliardou. Jen o den později ale kolegium ministra schválilo částku o více než polovinu vyšší.
„Za všemi těmi kroky si stojím. Služební zákon nezná jiný pojem, než rezignaci, ale za mě je velice důležité k tomu zmínit, že to bylo po vzájemné dohodě s panem ministrem,“ potvrdil informaci serveru Lidovky.cz Radiožurnálu sám Říha.
Za den o polovinu víc. Poslanci podpořili rušičky za 960 milionů, obrana je koupila za 1,45 miliardy
Číst článek
Do doby, než bude ve výběrovém řízení vybrán nový náměstek, nahradí Říhu ředitel odboru řízení a podpory Sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany Lubor Koudelka.
„Jsem rád, že se v loňském roce podařilo uzavřít smlouvy u několika důležitých modernizačních projektů, mj. na vrtulníky, radary MADR nebo lehká obrněná vozidla Titus. Úkolem nového náměstka bude dohled nad probíhajícími a připravovanými zakázkami, ale i zlepšení externí komunikace, zejména se členy sněmovního výboru pro obranu,“ uvedl v tiskové zprávě ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).
Kritika od Babiše
V posledních dnech doléhala na ministerstvo obrany kritika za nákup pasivních radarů a mobilních rušiček komunikace, které měl na starosti právě Říha.
Kontrola ministerstva vnitra nenašla chyby v nákupu pasivních radarů. Podle kritiků je předražený
Číst článek
Ministerstvo, Metnara i Říhu kritizoval premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném nedělním reportu na sociálních sítích. „Samozřejmě jsem řval celý týden, když jsem četl, co píšou v médiích, a ptal jsem se, co to tam má ministr Metnar za pitomce, když jsou schopni dát pro info vládě neaktuální cenu a o té správné se neobtěžují vládu informovat a dozvídám se ji z médií?“ napsal premiér.
Podle něj resort vycházel z pět let starého průzkumu trhu, ve kterém poptávali systém nevybavený opancéřovanými auty. „V únoru 2019 v souladu s vládními pravidly předložil ministr Metnar nesprávnou informaci o této zakázce na vládu, v dubnu se začalo jednat s výrobcem a ukázalo se, že to, co armáda požaduje a fakt potřebuje, stojí o hodně víc,“ napsal na svém facebooku.
„To stejné s mobilními rušičkami, které byly odhadované před pěti lety na 960 milionů a realita je 1,45 miliardy. Vlastně je to ještě horší případ, protože rušičky vyrábí naše státní firma a tam měli vědět skutečnou cenu. Stačilo si to u ní jen ověřit!“
Podle Babiše na to Metnar zareagoval tak, že vyhodil ředitele sekce odboru vyzbrojování. Jenže pak resort uzavřel smlouvu s cenou vyšší, než která šla v únoru na vládu. „Chybou tohoto nákupu není prodražení, ale hloupý úředník, který nepřemýšlel a pan ministr si to nepohlídal. Fakt nevím, na co tam má náměstka pro vyzbrojování,“ napsal premiér v neděli.
Za den o 500 milionů víc
Obrana koupí rušiče STARKOM pro vedení elektronického boje za 1,45 miliardy
Číst článek
Jak minulý týden informoval server iROZHLAS.cz, resort loni na podzim seznámil výbor pro obranu Poslanecké sněmovny s tím, že rušičky STARKOM budou stát 960 milionů korun.
Už o den později ale kolegium ministra obrany schválilo nákup osmi kompletů za částku přes 1,45 miliardy korun. Jakub Fajnor z tiskového oddělení hájil postup ministerstva s tím, že poslance informovali o tom, že cena bude navýšena „kvůli akvizičnímu procesu, tedy jednání s dodavateli“.
Postup ministerstva kritizovali poslanci výboru. „Pro mě je to absolutně nepochopitelné a nedokážu si to vysvětlit. Nevím, proč ministerstvo obrany, když jsme schvalovali rozpočet dva dny, nás o tom neinformovalo. Mně se to spíš zdá, že nám nechtějí nic říct a řeknou maximálně to, co se provalí,“ řekl serveru iROZHLAS.cz poslanec vládní ANO Pavel Růžička. Karel Krejza (ODS) dodal, že jednání resortu „zavání až pohrdáním výborem“.