Spor o Peroutku se vrací na začátek. Znovu ho bude řešit obvodní soud
Spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi se vrací na začátek. Nejvyšší soud případ vrátil Obvodnímu soudu pro Prahu 1 k novému projednání. Verdikty o Peroutkovi Nejvyšší soud zrušil, protože žaloba se měla vést podle jiného zákona. Informovala o tom Česká televize s odkazem na právníka Peroutkovy vnučky.
Nejvyšší soud rozhodl po téměř roce a půl v kauze výroků prezidenta Miloše Zemana o spisovateli Ferdinandu Peroutkovi. A případ vrátil na začátek k Obvodnímu soudu pro Prahu 1.
Soud výsledek zatím nezveřejnil. Verdikt už má ale k dispozici František Vyskočil, právník Peroutkovy vnučky Terezie Kaslové, který ho nyní studuje.
Dva roky kauzy Peroutka. Článek Hitler je gentleman jsem četl, trvá na svém Zeman
Číst článek
Nejvyšší soud podle České televize vytýká nižším soudům, že se nedostatečně zabývaly otázkou, podle jakého zákona je stát odpovědný za žalované výroky. Vyskočil zdůraznil, že podle odůvodnění rozsudku Nejvyššího soudu je stát za žalované výroky odpovědný, zbývá tedy jen posoudit, podle jakého předpisu.
Kaslová řekla, že je na další kolo soudního sporu připravena. „Pokud se to vrací k novému projednání, tak do toho samozřejmě půjdu s panem doktorem Vyskočilem znovu,“ řekla pro Radiožurnál Kaslová.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK napsal, že komentář poskytne až poté, co se Pražský hrad podrobně seznámí s verdiktem Nejvyššího soudu. „Samozřejmě jsme připraveni v dalším řízení předložit důkazní materiál, který podporuje naše stanovisko," uvedl.
Advokát Hradu Marek Nespala rozhodnutí Nejvyššího soudu podle České televize vítá. Potvrdil podle něj, že žalovanou stranou neměla být Kancelář prezidenta republiky. Právě z tohoto důvodu doporučí, aby prezidentská kancelář žádala po Kaslové náhradu nákladů řízení.
Dovolání podaly k Nejvyššímu soudu Kaslová i Pražský hrad. S rozsudkem nařizujícím České republice zastoupené Kanceláří prezidenta republiky částečnou omluvu totiž nebyla spokojena ani jedna strana sporu.
Kauza Peroutka už trvá přes tři roky
Prezident Miloš Zeman před více než třemi lety kritizoval novináře Ferdinanda Peroutku za údajnou fascinaci nacismem.
„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky," pronesl Zeman v lednu 2015 na konferenci Let My People Live.
Novinář, spisovatel a účastník odboje. Před 40 lety zemřel Ferdinand Peroutka
Číst článek
Článek Hitler je gentleman ale hledali zaměstnanci prezidentské kanceláře v čele s Vratislavem Mynářem i mluvčí hlavy státu Ovčáček.
Zeman dokonce vypsal odměnu 100 tisíc korun pro toho, kdo článek najde. Pátrání ale dodnes nepřineslo žádné úspěchy.
Prezident se za svá slova týkající se Peroutky dodnes neomluvil, i když se Hradu nepodařilo existenci textu Hitler je gentleman doložit. Omluvil se pouze za to, že se článek nepodařilo nalézt.
„Víte, když jsem tento článek na vlastní oči četl, nemohu připustit, že tento článek neexistuje,“ řekl již dříve prezident.
Dodal také, že se pozornost bohužel soustřeďuje na jeden článek a zapomíná se na další texty, které dokazují, že Peroutka byl skutečně nacismem a Hitlerem fascinován.
„Našel jsem článek Češi, Němci a Židé, ve kterém Ferdinand Peroutka mimo jiné říká, že německá populace byla zasažena židovskou ochranou. Mimochodem, je to něco podobného, jako v Mein Kampfu říká Adolf Hitler," řekl začátkem loňského října Zeman studentům několika středních škol v Chomutově.
„Článek Hitler je gentleman jsem na vlastní oči četl. Věřím, že se jednou najde,“ zopakoval pak studentům.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček už ale článek Hitler je gentleman nehledá. „V hledání článku nepokračuji. Jsem velmi spokojen s rozhodnutím soudu, který již proběhl. Moje práce nebyla zbytečná, protože se mi podařilo objevit celou řadu mnohem více problematických článků Ferdinanda Peroutky, které byly publikovány od mnichovské dohody až do konce léta 1939. Nevidím v tuto chvíli ani důvod, proč v této záležitosti pokračovat,“ uvedl před časem Ovčáček pro Český rozhlas Olomouc.
Žalobu bych podala znovu, říká Kaslová
Peroutkově vnučce Terezii Kaslové došla v dubnu 2015 trpělivost a kvůli Zemanovým výrokům podala žalobu. „Tušila jsem, že se nebude jednat o lehkou, rychle řešitelnou záležitost,“ napsala již dříve serveru iROZHLAS.cz Kaslová. „Na svém rozhodnutí bych ale nic neměnila,“ uvedla vnučka slavného novináře. „Stále věřím, že za nepravdivá tvrzení je třeba se omlouvat,“ dodala.
Spor o Peroutku nekončí. Státní pokladnu přišel už na bezmála 200 tisíc
Číst článek
První verdikt padl rychle, po necelých dvou hodinách nařídila soudkyně Kateřina Sedláková prezidentské kanceláři, aby se za výroky hlavy státu omluvila. Hrad se proti rozsudku odvolal a případ dostal na stůl soudce Tomáš Novosad.
Předchozí verdikt soudce zmírnil a dal částečně Hradu za pravdu, kanceláři ale také nařídil omluvu. Kancelář prezidenta se musí omluvit za výroky Miloše Zemana, který Peroutku označil za autora článku Hitler je gentleman.
Omlouvat se naopak nemusí za tvrzení, že Peroutka napsal: Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky, ani za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením. Novosad označil v rozsudku výsledek sporu za remízu.
Kauza Peroutka stála přes 189 tisíc
Prezidentská kancelář i Kaslová podaly dovolání k Nejvyššímu soudu. Tento krok ale neměl odkladný účinek. Kancelář se pak v dané lhůtě neomluvila, a Kaslová proto podala návrh na exekuci. Exekutor za nerespektování verdiktu uložil pokutu 100 tisíc korun.
Kancelář ale podala návrh na odložení exekuce, čemuž soudce Nejvyššího soudu Pavel Pavlík v rekordním čase vyhověl. Prezidentská kancelář se tak nemusí omlouvat, protože omluva a exekuce by kanceláři podle soudu způsobila závažnou újmu. Odklad platí do doby, než Nejvyšší soud definitivně rozhodne o dovoláních kanceláře a Kaslové, což se právě stalo.
Kauza týkající se slov prezidenta Miloše Zemana na adresu spisovatele Ferdinanda Peroutky zatím vyšla státní kasu na více než 189 tisíc korun.
Jak šel čas s kauzou Peroutka, si můžete projít v časové ose serveru iROZHLAS.cz: