Rozšíří se kategorie trestných činů z nenávisti? Oběti musíme chránit, souhlasí europoslanec Kolaja
Evropská komise navrhuje rozšířit seznam trestných činů o nenávistné projevy týkající se genderové identity, sexuální orientace, zdravotního postižení a věku. „Počet trestných činů z nenávisti roste. Oběti musíme chránit, protože všichni Evropané mají mít stejnou právní ochranu,“ souhlasí europoslanec a kvestor europarlamentu Marcel Kolaja (Piráti). Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) namítá, že mu k tomu úřady už roky nedodaly žádná čísla.
Zdechovský prý už sedm let po úřadech žádá bližší údaje o množství trestných činů z nenávisti. „Dodnes jsme nedostali uspokojivou odpověď. Ačkoliv jsem zastánce toho, aby byly na sociálních sítích regulované některé projevy, v tomhle případě mi to přijde jako nedodělaný návrh.“
Podpoří Česko snahu evropské komise rozšířit seznam trestných činů o nenávistné projevy týkající se genderové identity, sexuální orientace, zdravotního postižení a věku?
„Jde ale i o vymezení trestného činu, aby nebyl postihován každý, kdo se nějak vyjádří třeba proti genderové ideologii,“ tvrdí Zdechovský.
Kolaja ovšem vysvětluje, že debata teprve začíná, zatím nejde o samotné stíhání:
„Evropská komise pouze žádá členské země Unie, aby vyslovily souhlas s tím, že tuto legislativu připraví. Je naprosto bezesporu, že počet trestných činů z nenávisti roste a kategorie, které Komise navrhuje, by měly být právně pokryty stejně jako etnická či národní příslušnost.“
Podle Zdechovského je současná debata příkladem takzvané salámové metody a postup srovnává s tím, jak Evropská unie přistupuje k Zelené dohodě:
Země Evropské unie se chystají dohodnout na ‚revoluci v online službách‘. Otiskli se do ní i Češi
Číst článek
„Zvolíme si cíl, který je dobrý, ale chybí nám k němu data. A jde o to, aby legislativa nevznikala na základě pocitů, ale na základě reálných zkušeností policistů. A má to druhý extrém: V debatách v europarlamentu zaznívalo od levicových kolegů a od Zelených, že by chtěli stíhat jakýkoliv projev, který by kritizoval třeba změnu pohlaví u malých dětí bez souhlasu rodičů a tak dále. To jsou extrémy. A tam musíme bránit svobodu slova.“
Kolaja považuje Zdechovského argumentaci o obavách ztráty svobodu slova za zavádějící:
„Pro Piráty je svoboda slova klíčová, ale to přece neznamená, že budeme podporovat rozšiřování nenávisti. Nebavíme se o ničem jiném, než že ke kategoriím etnické a národní příslušnosti přibude kategorie zdravotní handicap.“
Okamura se má omluvit europoslancům Zdechovskému a Svobodovi za tvrzení o migrantech
Číst článek
„Na konci diskuse nemusí být to, že bychom tento návrh odmítli, ale můžeme také dojít k tomu, že nejsme schopni tyto trestné činy definovat,“ upozorňuje na možná vývoj jednání Zdechovský.
Zdechovský: Neškatulkujme
Nejde o nic nového, definice hate speech už v současném českém právním řádu je, připomíná europoslanec Kolaja. „My chceme jen povolit Komisi, aby představila legislativu, o které budeme diskutovat a která přidá další čtyři kategorie k těm stávajícím.“
„To nesouvisí ani s věkem, ani se sexuální orientací nebo něčím jiným,“ namítá křesťanský demokrat. „Diskutujme o tom, že vyhrožování smrtí komukoliv je extrémní a nepatří do běžné společnosti. Jen to nikdo nechce stíhat a trestat.“
Europoslanec Pirátů opakuje, že jde jen o rozšíření chápání trestného činu z nenávisti o další kategorie.
„Už teď je přitěžující okolnost, je-li trestný čin spáchán na někom s jinou etnickou příslušností. Teď řešíme, jestli do přitěžujících okolností přidáme například zdravotní handicap,“ objasňuje smysl evropského návrhu Marcel Kolaja (Piráti).
„Neměli bychom lidi dále škatulkovat, rozdělovat a ptát se jich, jestli jsou takoví, či jinací. Člověk je člověk. A když mu někdo vyhrožuje, měl by být přísně potrestán, Zákon by se měl obecně věnovat vyhrožování jako trestnému činu,“ žádá Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).