Elektronický recept bude brzy běžný. Do systému vstoupí pojišťovny
Elektronický recept bude v Česku brzy běžný. Jedno kliknutí na počítači a lékárník se dozví o všech lécích, které pacientovi předepsal doktor. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv získá díky tomu farmaceut na nemocného více času.
Zatím je v systému jen několik desítek lékařů a lékárníků. Brzy se to ale změní – na vstup se připravují velké nemocnice a od 1. prosince také pojišťovny.
Pacienti o klasický papírový recept nepřijdou, dostanou ho stejně jako teď – i s názvem léku a dávkováním. Akorát na něm bude kód, který si lékárník načte čtečkou do počítače a uvidí, co lékař předepsal. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv získá farmaceut na pacienta víc času. Ředitel Martin Beneš také říká, že elektronický recept omezí plýtvání medikamenty:
O elektronických receptech hovořila v Odpoledním Radiožurnálu redaktorka Lenka Jansová
„Umožněme lékařům získat informaci o tom, že pacient má doma zásobu léků předepsanou jiným lékařem, respektive že užívá lék v dávce, která je výrazně nižší, než jaké zásoby jsou lékaři na recept pacientům vytvářeny.“
„Co se podařilo díky novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, je přístup zdravotních pojišťoven k úložišti elektronických receptů. Od 1. prosince budou moci pojišťovny přistupovat k systému; znamená to tedy další impuls pro rozšíření elektronického receptu,“ tvrdí Beneš.
Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček ale upozorňuje, že elektronický recept může komunikaci lékárníka s pacientem také zkomplikovat.
„Pro pacienta a pro zdravotníky je nutné, aby se spolu setkávali, aby co nejvíc hovořili o důvodech pro terapii a aby se posílila důvěra pacienta k preparátům a zodpovědnost k tomu, aby to bral ve správných dávkách a ve správný čas. K tomu můžou přispět poznámky na papíře,“ domnívá se.
ÚOOÚ nedovolí sledovat záznamy jiných lékařů
Právě připojení pojišťoven a velkých nemocnic by mělo z elektronického receptu, který je teď spíš rarita, udělat běžnou věc.
Předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová ale upozorňuje, že v systému lékaři uvidí jenom medikamenty, které předepsali oni, ale ne ty, které předepsal kolega. Informace o pacientovi tedy nebude zdaleka úplná.
„Úřad pro ochranu osobních údajů zablokoval možnost, aby se lékař mohl dostat k údajům ostatních lékařů. To kazí celý systém a jeho efekt pro pacienta. Doufejme, že se toto legislativní omezení vyřeší,“ dodává.
Rozšíření kompletního elektronického záznamu o všech pacientových nemocech je v Česku ještě daleko.