Teplota stoupá. Během léta pravděpodobně nastane efekt El Niño, uvedl meteorolog Žák

Vědci varují, že se blíží překročení symbolické hranice jednoho a půl stupně průměrného oteplení. „Jediná pozitivní věc je, že oteplení by mělo být pouze krátkodobé,“ vysvětluje jev El Niño meteorolog a moderátor počasí České televize Michal Žák v pořadu Jak to vidí… na Českém rozhlase Dvojce.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počasí, ilustrační foto

počasí, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Půldruhého stupně Celsia průměrného oteplení. Tuto vrchní hodnotu si vytyčily státy již v roce 2015, kdy uzavřely Pařížskou dohodu. Světová meteorologická organizace nyní upozornila, že jednorázově můžeme tuto symbolickou hranici brzy překročit. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: meteorolog Michal Žák. Moderuje Zita Senková

„Je to poměrně znepokojivá zpráva,“ komentuje jev meteorolog a moderátor počasí České televize Michal Žák.

Podle něj se nejedná jen o psychologickou hranici. „Může to vést k nastartování některých nevratných změn a může dojít k překročení bodu zlomu vybraných složek našeho klimatického systému,“ vysvětluje. 

Jaké jsou příčiny jevu, který ovlivňuje počasí na celé planetě? „Kromě trvajícího vlivu člověka, vypouštění skleníkových plynů a odlesňování, tak jsou to jevy spojené s dopadem El Niña, to znamená situace v tropické části Tichého oceánu,“ podotýká Michal Žák na Dvojce v rozhovoru se Zitou Senkovou. 

„Teplota už stoupá a ty modely, které jsou k dispozici, počítají s tím, že během letošního léta s poměrně velkou pravděpodobností opravdu fáze El Niño nastane,“ odhaduje vývoj počasí meteorolog. Setrvačnost atmosféry a odezva na to, co se děje v oceánech, má podle Žáka zpoždění. Lze předpokládat, že letní počasí bude ještě v normě, ale pravděpodobně nastane teplejší zima. „Zřejmě dosáhne maxima někdy v průběhu příštích zimních měsíců. Odchylka by podle některých modelů měla být kolem dvou, možná přes dva stupně Celsia oproti dlouhodobému průměru.“ 

Záplavy, sucha i šíření komárů. Vědci na podzim předpovídají silné El Niño, ovlivní téměř celou planetu

Číst článek

Léto ještě v normě, v zimě tepleji

Dopady těchto fází pociťují především obyvatelé zemí, které se nacházejí kolem Tichého oceánu. Jak počasí ovlivní teplotu v Evropě a u nás v České republice? „My jsme poměrně daleko a prokázat souvislost dění tady ve střední Evropě s tím, co se děje v Pacifiku, je poměrně obtížné,“ ujasňuje Žák. Podle něj počasí u nás významněji ovlivňuje dění v severním Atlantiku, případě dění v polárních oblastech a Severním ledovém oceánu. Hovoříme o severoatlantické oscilaci a ta má u nás větší dopad. 

„My jsme teď zažívali tři roky fázi La Nina,“ přidává souvislosti o efektu, při kterém je ve východní a střední části Pacifiku chladněji než obvykle, naopak západní je teplejší. „A při jevu El Niňo se to obrátí. Střední a východní část Pacifiku je teplejší, než odpovídá dlouhodobému průměru. Voda je teplejší a to znamená, že i atmosféra se ohřívá,“ říká meteorolog. V loňském roce byla teplota na naší planetě globálně pátá až šestá nejvyšší od začátku pozorování v polovině 19. století.

Snad jediné pozitivní je, že by překročení mělo být pouze jednorázové, krátkodobé,“ míní meteorolog a pedagog Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, který působí na Katedře fyziky atmosféry. „Nemělo by zatím jít o souvislé období, kdy by se průměrná teplota na naší planetě na desítky let měla dostat na úroveň o jeden a půl stupně Celsia vyšší, než byla v polovině 19. století.“ 

Julie Kalodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme