Do ovzduší se loni dostalo méně polétavého prachu, stoupl ale objem dioxinů v odpadech

České podniky loni vypouštěly méně polétavého prachu než o rok dříve, stoupl ale objem dioxinů v odpadech. Vyplývá to ze žebříčku znečišťovatelů, který zveřejnilo sdružení Arnika. Podle něj sídlí největší znečišťovatelé životního prostředí v Moravskoslezském, Ústeckém, ale i Středočeském kraji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Ostravě

Smog v Ostravě | Zdroj: ČTK

Snížení množství polétavého prachu v ovzduší je pro předsedu Arniky a vedoucího programu Toxické látky a odpady Jindřicha Petrlíka jednoznačně pozitivní zpráva.

„Na druhé straně bych byl trochu zdrženlivý v hodnocení, že jde už o trend. Jde vlastně o meziroční snížení emisí polétavého prachu a v případě jednotlivých provozů je nutné počkat minimálně rok, jak budou tato data vypadat. Jestli čirou náhodou nejde o omezení výroby a podobně,“ říká.

Ne všude se navíc emise snížily. „Třeba u největších severočeských elektráren se meziročně zvýšily,“ potvrzuje Petrlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty večerních Ozvěn dne byli předseda sdružení Arnika Jindřich Petrlík, ředitel pro životní prostředí společnosti ArcelorMittal Ostrava Petr Baranek a vedoucí oddělení technologických zdrojů z ministerstva životního prostředí Jakub Achrer

U společnosti ArcelorMittal Ostrava podle jejího ředitele pro životní prostředí Petra Baranka naopak o dlouhodobý trend jde. A to kvůli částečnému snížení výroby a především instalaci nových technologiích zařízení na omezování emisí.

„V Moravskoslezském kraji je polétavý prach a jeho frakce velmi závažný problém, a na ten se v současné době soustředíme,“ vysvětluje Baranek.

Tradiční žebříček znečišťovatelů životního prostředí sdružení Arnika je podle vedoucího oddělení technologických zdrojů z odboru ochrany ovzduší ministerstva životního prostředí Jakub Achrera důležitý, vládní politiku prý ale nezmění:

„V oblasti průmyslového znečištění ovzduší hlavní investice ve všech průmyslových odvětvích už proběhly. To, čím se zabýváme dnes, už jsou opatření, u kterých je poměr nákladů a užitku z pohledu životního prostředí už poměrně na hraně toho, co je ještě ekonomicky únosné a co dává smysl třeba i z pohledu vynaložených energií.“

Ekologové varují před spalovnou v Trmicích

Přes snížení množství polétavého prachu v ovzduší ekologové varují před spalovnou nebezpečných odpadů SITA v Trmicích u Ústí nad Labem.

Podle zprávy Arniky skončilo v odpadech z provozovny pětinásobně vyšší množství dioxinů než rok předtím. Množství dioxinu označilo sdružení za závratné.

Podle Kateřiny Kodadové ze společnosti SITA jde ale o omyl. Firma prý dioxiny naopak zachytila z odpadů z dalších firem a domácností a uložila na řízenou skládku. „Jedná se o látky zachycené naším systémem mokrého čištění spalin,“ vysvětluje.

Také ústecký krajský úřad nemá informace o tom, že by spalovna v Trmicích patřila mezi velké znečišťovatele.

„Podle našich informací bylo v roce 2011 vypuštěno ve vodách jen 1,8 gramů a do ovzduší 2,74 miligramů škodlivin,“ uvádí mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Petr Medek, Dagmar Cestrová, Matěj Skalický, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme