Do ovzduší se loni dostalo méně polétavého prachu, stoupl ale objem dioxinů v odpadech
České podniky loni vypouštěly méně polétavého prachu než o rok dříve, stoupl ale objem dioxinů v odpadech. Vyplývá to ze žebříčku znečišťovatelů, který zveřejnilo sdružení Arnika. Podle něj sídlí největší znečišťovatelé životního prostředí v Moravskoslezském, Ústeckém, ale i Středočeském kraji.
Snížení množství polétavého prachu v ovzduší je pro předsedu Arniky a vedoucího programu Toxické látky a odpady Jindřicha Petrlíka jednoznačně pozitivní zpráva.
„Na druhé straně bych byl trochu zdrženlivý v hodnocení, že jde už o trend. Jde vlastně o meziroční snížení emisí polétavého prachu a v případě jednotlivých provozů je nutné počkat minimálně rok, jak budou tato data vypadat. Jestli čirou náhodou nejde o omezení výroby a podobně,“ říká.
Ne všude se navíc emise snížily. „Třeba u největších severočeských elektráren se meziročně zvýšily,“ potvrzuje Petrlík.
Hosty večerních Ozvěn dne byli předseda sdružení Arnika Jindřich Petrlík, ředitel pro životní prostředí společnosti ArcelorMittal Ostrava Petr Baranek a vedoucí oddělení technologických zdrojů z ministerstva životního prostředí Jakub Achrer
U společnosti ArcelorMittal Ostrava podle jejího ředitele pro životní prostředí Petra Baranka naopak o dlouhodobý trend jde. A to kvůli částečnému snížení výroby a především instalaci nových technologiích zařízení na omezování emisí.
„V Moravskoslezském kraji je polétavý prach a jeho frakce velmi závažný problém, a na ten se v současné době soustředíme,“ vysvětluje Baranek.
Tradiční žebříček znečišťovatelů životního prostředí sdružení Arnika je podle vedoucího oddělení technologických zdrojů z odboru ochrany ovzduší ministerstva životního prostředí Jakub Achrera důležitý, vládní politiku prý ale nezmění:
„V oblasti průmyslového znečištění ovzduší hlavní investice ve všech průmyslových odvětvích už proběhly. To, čím se zabýváme dnes, už jsou opatření, u kterých je poměr nákladů a užitku z pohledu životního prostředí už poměrně na hraně toho, co je ještě ekonomicky únosné a co dává smysl třeba i z pohledu vynaložených energií.“
Ekologové varují před spalovnou v Trmicích
Přes snížení množství polétavého prachu v ovzduší ekologové varují před spalovnou nebezpečných odpadů SITA v Trmicích u Ústí nad Labem.
Podle zprávy Arniky skončilo v odpadech z provozovny pětinásobně vyšší množství dioxinů než rok předtím. Množství dioxinu označilo sdružení za závratné.
Podle Kateřiny Kodadové ze společnosti SITA jde ale o omyl. Firma prý dioxiny naopak zachytila z odpadů z dalších firem a domácností a uložila na řízenou skládku. „Jedná se o látky zachycené naším systémem mokrého čištění spalin,“ vysvětluje.
Také ústecký krajský úřad nemá informace o tom, že by spalovna v Trmicích patřila mezi velké znečišťovatele.
„Podle našich informací bylo v roce 2011 vypuštěno ve vodách jen 1,8 gramů a do ovzduší 2,74 miligramů škodlivin,“ uvádí mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.