ČSSD bude o vládě s ANO hlasovat až do půlky června. Před tím odtajní kandidáty na ministry
Sociální demokraté rozhodnou o vstupu do vlády ve vnitrostranickém referendu. Vyhlásilo ho v pátek předsednictvo ČSSD, které o tom jednalo šest hodin. Výsledek bude znám až 15. června. Ještě před ním sociální demokraté oznámí jména svých kandidátů na pět ministerstev. ČSSD má vytvořit koaliční vládu s ANO, kterou svými hlasy podpoří komunisté.
„Hlasovat budou všichni členové sociální demokracie, a to tajným hlasováním na schůzích svých místních organizací, kterých má ČSSD přes tisíc,“ přiblížil předseda ČSSD Jan Hamáček.
Otázka v referendu
Souhlasíte s tím, aby ČSSD vstoupila do menšinové vlády s hnutím ANO 2011 za podmínek uvedených v dokumentech Principy koaliční spolupráce ANO 2011 a ČSSD a Programové prohlášení vlády ČR.
„Tyto schůze budou probíhat od 21. května do 14. června. Výsledky budou vyhlášeny v pátek 15. června. Referendum bude platné, pokud se ho zúčastní aspoň 25 procent členů strany,“ doplnil.
Výsledky tak budou později, než se předpokládalo. Původně se mluvilo o termínu 8. června. Předsednictvo ČSSD pak na příštím zasedání oznámí, koho nominuje do případné vlády s ANO.
Členové strany také ještě před referendem dostanou k dispozici návrh koaliční smlouvy a programového prohlášení. Vedení ČSSD se jich poté bude ptát, zda souhlasí se vstupem do vlády za podmínek obsažených v obou dokumentech.
Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček označil koaliční smlouvu s ANO a programové prohlášení za slušný kompromis a maximum možného. Rozhodnutí o vstupu do vlády bude teď podle něj na stranících.
Návrh koaliční smlouvy a programového prohlášení případné koaliční vlády schválilo už v pátek dopoledne vedení hnutí ANO. V sobotu by programové prohlášení měla posoudit ještě KSČM, jejíž poslanci by ve sněmovně měli menšinový kabinet ANO a ČSSD podporovat.
Rozkol v ČSSD
Výsledek referenda o vládním angažmá ČSSD ale zůstává nejasný. Sociální demokraté v jednotlivých krajích mají na případný vstup strany do vlády s ANO rozdílné názory.
Druhá vláda Andreje Babiše
Vláda ANO a ČSSD by měla ve dvousetčlenné sněmovně 93 poslanců, k většině by jí měly pomoct hlasy 15 poslanců KSČM. Podle koaliční smlouvy by ANO mělo mít deset ministerstev, sociální demokraté pět - resort vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, kultury a zemědělství.
Některým kritikům vadí předseda ANO, trestně stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš. Části odpůrců se nelíbí ani to, že by se případný menšinový kabinet opíral o KSČM.
Zastánci vládního angažmá ČSSD zase říkají, že strana prosadí své návrhy spíše z vládní úrovně než z opozice. Varují také před vládní účastí hnutí SPD Tomia Okamury. Vyplynulo to z páteční ankety ČTK.
Předsednictvo ČSSD nebude podle Hamáčka dávat doporučení, jak hlasovat. „Slíbili jsme, že to necháme na našich členech," prohlásil.
Předseda strany se ale chystá poslat straníkům dopis, ve kterém oznámí, co se podařilo vyjednat a jaký je jeho osobní názor na případný vstup do vlády. A Očekává, že svá stanoviska veřejně sdělí i další členové předsednictva.
Vedení ČSSD by podle místopředsedy strany Jaroslava Foldyny žádné doporučení dávat nemělo. Rozhodnutí by podle něj mělo nechat na jednotlivých členech.
Povede se před referendem kampaň?
Předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD poznamenal, že by před referendem měli mít stejnou možnost vystoupit stoupenci i odpůrci vlády s ANO. Pokud dojde na kampaň před referendem, měla by podle něj být férová.
ANO schválilo koaliční smlouvu s ČSSD, počítá s hlasy komunistů. ‚Další varianta jsou volby,‘ řekl Babiš
Číst článek
„To znamená, pokud pánové, kteří podporují účast ve vládě, chtějí někde jezdit, měl by nám být také dán prostor, abychom řekli naše důvody, proč do vlády nejít," řekl. Vládu s ANO sice Štěch odmítá, bude ale respektovat výsledek referenda.
Podobně jako on kritizovali připravované programové prohlášení i koaliční smlouvu i místopředseda ČSSD Roman Onderka a členové bývalého vedení Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek. Podle něj dokumenty nepředstavují „žádnou slávu“.
S programovým prohlášením nové vlády nesouhlasí také některé sněmovní strany. Například Alexandra Udženija z ODS kritizuje to, že by se vláda opírala o KSČM. Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila je programové prohlášení příliš levicové. Šéf SPD Tomio Okamura zase nesouhlasí s tím, že by v příští vládě měla být sociální demokracie.
Předčasné volby stále ve hře
Pokud ČSSD koaliční vládu s ANO neschválí, zmínil se premiér v demisi Andrej Babiš o možnosti jednat o předčasných sněmovních volbách v květnu 2019 souběžně s volbami do Evropského parlamentu.
Šéf ČSSD Hamáček se k takové možnosti nechtěl vyjadřovat, podle něj nelze tak daleko předjímat, i vzhledem k tomu, že zatím nejsou vyčerpány všechny pokusy pro sestavení vlády. Hlavní odpovědnost za vznik stabilního kabinetu ale podle Hamáčka leží na ANO.
Koaliční smlouva obsahuje ustanovení, že v případě demise všech ministrů ČSSD musí do týdne podat demisi i premiér a s ním celá vláda, pokud se nepodaří urovnat spor v koalici.
Jaké sliby chystá vláda ANO s ČSSD opřená o komunisty? Projděte si její programové prohlášení
Číst článek
V případě prvoinstančního odsouzení člena vlády koaliční smlouva zanikne, pokud dotyčný z kabinetu sám neodejde v „přiměřené době".
Ustanovení o demisi premiéra či o odchodu prvoinstančně odsouzeného člena vlády prosadila do dokumentu ČSSD kvůli Babišovi. Šéfa ANO policie obvinila z podvodu v případě financování farmy Čapí hnízdo. Babiš považuje obvinění za politicky motivované.
Sociálním demokratům se naopak nepodařilo do koaliční smlouvy prosadit odvolání členů hnutí SPD ze sněmovních funkcí, což část ČSSD považovala za potřebnou pojistku proti tomu, aby ANO svého koaličního partnera ve sněmovně nemohlo přehlasovat právě s hlasy SPD.
ANO požadavek odmítalo a Babiš v pátek řekl, že nevidí souvislost mezi ustavením sněmovny a vládou.