Hamáček s Onderkou obhájili posty. Ve vedení ČSSD usednou i Maláčová s Petříčkem
První den sjezdu ČSSD skončil. Delegáti si během něj v Hradci Králové vyslechli projev prezidenta Miloše Zemana a zvolili první dva muže strany - předsedou zůstává Jan Hamáček, statutárním místopředsedou Roman Onderka. Zbylí místopředsedové budou oficiálně známi až v sobotu. Podle informací Radiožurnálu byli v prvním kole zvoleni čtyři z pěti, mimo jiné ministryně práce Jana Maláčová a šéf české diplomacie Tomáš Petříček.
Jan Hamáček měl pro svoji kandidaturu do čela strany nominaci od jedenácti krajských buněk a svůj post obhájil. Hlas mu dalo 433 z 501 hlasujících delegátů.
Ještě na sjezdu se o možnost stát se šéfem strany přihlásil i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. „Nesouhlasím s tím, kam strana směřuje,” reagoval na dotaz serveru iROZHLAS.cz, proč se přihlásil do boje o post předsedy.
V referendu o vládě byl proti, nyní si ale mysli, že odejít z vlády by byla chyba. Ve skutečnosti ale ani kandidovat nemohl – nesplnil podmínku kandidatury, protože není čtyři roky členem. Hamáček tak ve volbě neměl protikandidáta.
V Hradci Králové začíná sjezd ČSSD. Více si poslechněte v reportáži Zdeňky Trachtové
V kandidatuře na pozici prvního místopředsedy pak staronový předseda podpořil svého dosavadního zástupce – poslance a někdejšího brněnského primátora Romana Onderku. Ten byl večer zvolen, když získal 410 hlasů z celkového počtu 495.
Volba místopředsedů
Napínavější zřejmě bude sobotní rozhodování o dalších místopředsednických pozicích. Kandidaturu na pět postů oznámilo celkem šest členů: ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, šéf diplomacie Tomáš Petříček, Tomáš Hanzel, Lucie Orgoníková, Michal Šmarda a Ondřej Veselý.
První kolo sice proběhlo už v pátek večer a podle informací Radiožurnálu v něm uspěli Maláčová, Petříček, Šmarda a Veselý. O poslední post by se tak ve druhém kole utkali Tomáš Hanzel a Lucie Orgoníková.
Původně zamýšleli kandidovat i ministr kultury Antonín Staněk a Jan Melč, ti se ale nakonec nominace vzdali. Staněk se dle svých slov chce plně soustředit na zodpovědné vykonávání současného úřadu.
Oficiálně nicméně budou výsledky oznámeny až v sobotu.
Online reportáž
Vážené čtenářky a čtenáři, děkujeme, že jste si pro sledování 41. sjezdu ČSSD vybrali server iROZHLAS.cz. Online reportáž pro tento okamžik končí, ale dění z Hradce Králové pro vás budeme sledovat i během soboty.
SHRNUTÍ
- Na dvoudenním 41. sjezdu sociální demokracie vystoupil se svým projevem prezident Miloš Zeman. Ten vyjádřil ČSSD podporu a přislíbil jí hlas v následujících volbách do Evropského parlamentu.
- Delegáti schválili také dlouho očekávanou změnu stranických stanov. Zanikl například ústřední výkonný výbor a 40procentní kvóty žen pro kandidátky.
- Stranickým předsedou byl na další dva roky znovu zvolen Jan Hamáček. Získal 433 hlasů z celkových 501 odevzdaných. Silný mandát je dán i tím, že se o post ucházel jako jediný.
- Prvním místopředsedou byl následně zvolen Roman Onderka. Svůj hlas mu odevzdalo celkem 410 delegátů z celkového počtu 495. Stejně jako Jan Hamáček neměl ani Onderka stranického rivala.
- Kdo obsadí zbylých pět místopředsednických míst, bude oficiálně známo až v sobotu. Podle neoficiálních informací byli zvoleni Jana Maláčová, Tomáš Petříček, Michal Šmarda a Ondřej Veselý. O poslední post se utkají Tomáš Hanzel a Lucie Orgoníková.
MÍSTOPŘEDSEDOVÉ ČSSD. Podle neoficiálních informací posty místopředsedů obsadili Jana Maláčová, Tomáš Petříček, Michal Šmarda a Ondřej Veselý. V sobotním druhém kole se poté utkají Tomáš Hanzel a Lucie Orgoníková.
DALŠÍ REAKCE Z ŘAD TOP 09.
PÁTEČNÍ SETKÁNÍ KONČÍ, DELEGÁTI ODCHÁZEJÍ ČI VOLNĚ DISKUTUJÍ.
POKRAČOVÁNÍ V SOBOTU. Sjezd ČSSD sice vyhlásil první kolo volby místopředsedů, výsledky však oznámí až v sobotu. Delegáti se již začali pomalu ze sálu v Hradci Králové rozcházet.
REAKCE BABIŠE. Jan Hamáček dostal od premiéra Andreje Babiše gratulaci ke znovuzvolení. Premiér přitom ve vyjádření pro server Novinky.cz některé členy ČSSD obvinil z přivlastňování úspěchů společné vlády. Podle Hamáčka jde však o klasický přístup hnutí ANO. Na tiskové konferenci Hamáček připustil, že například návrh na zvýšení důchodů mohl vzejít z koaličního hnutí, novelu zákona ale připravilo ministerstvo sociálních věcí řízené Janou Maláčovou.
NEVYMĚNÍM MINISTRY. Předseda Jan Hamáček večer na sjezdu strany zopakoval, že nemíní vyměňovat současné ministry.
BEZ JANA MEČLA. Předseda ČSSD v Libereckém kraji Jan Mečl se stejně jako ministr kultury Antonín Staněk vzdal nominace do volby stranického místopředsedy.
NOMINACE. Na pět řadových místopředsedů ČSSD má nominaci celkem sedm lidí: Tomáš Hanzel, Jana Maláčová, Jan Mečl, Lucie Orgoníková, Tomáš Petříček, Michal Šmarda a Ondřej Veselý. Ministr kultury Antonín Staněk se nominace vzdal – dle jeho slov se chce plně soustředit na zodpovědné vykonávání současného úřadu.
BOHUSLAV SOBOTKA NA SJEZD NEDORAZIL.
VOLBA DALŠÍCH MÍSTOPŘEDSEDŮ. Sjezd delegátů ČSSD čeká ještě volba pěti řadových místopředsedů. O důvěru bude své stranické kolegy žádat i současný ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.
REAKCE OKAMURY. Znovuzvolení Jana Hamáčka podle Tomia Okamury znamená, že strana bude pokračovat ve své proimigrační a probruselské politice. „Strana ztratila potenciál vrátit se volebními výsledky na dvouciferné číslo, nebo na výsledky, které měla v dřívějších letech, jelikož proimigrační a probruselský program podle mého názoru nemá šanci oslovit v současné době masového voliče,“ řekl Radiožurnálu předseda SPD.
Projev prezidenta
Ministr zahraničí Petříček už přitom avizoval, že v případě svého nezvolení by uvažoval o rezignaci na post ministra zahraničí: „Pokud by mi sociální demokracie podporu nedala, vnímal bych to tak, že moje politika nemá u delegátů dostatečnou podporu na to, abych v ní pokračoval dále.“
Petříčkovo působení ve vládě dlouhodobě kritizují komunisté a také prezident Miloš Zeman, který je jedním z bývalých předsedů ČSSD.
Ten na sjezdu ještě před volbou vedení vystoupil se svým projevem. Delegátům oznámil, že ČSSD má jeho hlas v nadcházejících evropských volbách. Upozornil je také, že se nemají zabývat předvolebními průzkumy, ale soustředit se na svůj program.
Delegáti sjezdu rozhodli také o změnách stanov strany. Ty se mají nově výrazně zjednodušit. „My potřebujeme nezbytně elektronizaci a vůbec moderní způsob rozhodování. To, co považuji za velkou změnu, je možnost elektronického hlasování, a to jak o volbě funkcionářů, tak o vnitrostranickém referendu, o programových otázkách,“ vysvětluje místopředseda ČSSD Martin Netolický.
Podle nových stanov zanikl také ústřední výkonný výbor strany, který měl zhruba 150 členů a podle Netolického bylo jeho rozhodování těžkopádné. O důležitých otázkách v době mezi stranickými sjezdy bude nyní rozhodovat pouze předsednictvo a grémium strany.
Zanikly také kvóty pro zastoupení žen na kandidátkách a ve vedení strany – ty přitom byly jednou z mála věcí, které si ČSSD schválila ve vnitrostranickém referendu.
Nový program
Preference strany se v posledních měsících pohybují kolem sedmi až devíti procent. Podle komentátora Českého rozhlasu Radko Kubička je strana ve špatné kondici a je otázka, zda to nové vedení dokáže negativní trend zvrátit.
Exhejtman Michal Hašek: Nečekám, že by prezident Zeman na sjezdu ČSSD mával holí
Číst článek
„Faktem je, že sociální demokracii ujíždí vlak. Ta její tradiční témata jsou pryč a nová nenachází. A to, že je ve vládě, to se zdá, že jí spíš škodí, než pomáhá,“ myslí si Kubičko.
Právě nový program, se kterým by sociální demokracie mohla v budoucnu bodovat u voličů, bude jedním z témat sjezdu. „Chtěli bychom na sjezdu zahájit diskusi o vizi sociální demokracie pro 21. století. Ať je to robotizace, digitalizace, Česká republika je automobilovou velmocí, to znamená eMobilita, co to všechno bude znamenat pro zaměstnance a jak se na to společnost musí připravit a nachystat,“ řekl Hamáček.
Vedení ČSSD chce otevřít například téma zkracování pracovní doby. Ještě do konce aktuálního volebního období se sociální demokracie podle Hamáčka pokusí prosadit zkrácení pracovní doby o půlhodinu týdně.