V Českém Švýcarsku chybí po požáru půl miliardy korun, odhaduje sdružení. Kompenzace se nechystají
Po rozsáhlém požáru v národním parku České Švýcarsko výrazně ubylo turistů. Podle obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko vystoupaly ztráty hotelů, penzionů a dalších služeb zhruba na půl miliardy korun a dál narůstají. S kompenzacemi od státu ale podnikatelé zřejmě v brzké době počítat nemůžou.
„Po dvou letech konečně bez covidu a teď, když jsme ty peníze mohli konečně vydělat, tak jsme o ně ze dne na den přišli. Je to extrémně těžké – musíme jednat s každým naším dodavatelem a řešit splatnost faktur a další věci. Nevíme, jestli bude nějaké světlo na konci tunelu,“ shrnul David Bíróczi, který v národním parku provozuje tři zařízení.
Ztráty v turismu po požáru v Českém Švýcarsku dosahují podle podnikatelů zhruba půl miliardy korun
Situace s obsazeností hotelů se podle něj zhoršila i v místech, kterých se oheň netýkal – lidé totiž začali ve velkém rušit rezervace. To se teď odráží i na zaměstnanosti.
„Bohužel, museli jsme už šest zaměstnanců propustit, tedy přibližně jednu desetinu. Bylo to po vzájemné dohodě, kdy i oni sami chtěli změnit působiště, protože byli také deprimovaní z toho, že jsou provozy zavřené. Hledají práci jinde, sami v tomto odvětví nevidí budoucnost,“ dodává Bíróczi.
V národním parku dosahují ztráty v turismu zhruba půl miliardy korun a podle Jana Šmída z obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko ztráta dál narůstá.
„Je tu o polovinu méně lidí než normálně. A lidé tu peníze neutratí – neutratí je u regionálních výrobců, neutratí je za jídlo v samoobsluhách nebo restauracích. Takže ta ztráta není konečná, ale bude se dál kumulovat,“ vysvětluje Šmíd.
Na kompenzace stát nemá
S kompenzacemi od ministerstva pro místní rozvoj ale podnikatelé v současné době počítat nemůžou. Rezort na to nemá peníze.
České Švýcarsko se z požáru rychle vzpamatuje. Popel je minerální hnojivo, říká geobotanik
Číst článek
„Pokud Ústecký kraj dodá stručný plán obnovy území zasaženého požárem, budeme o dalších možnostech podpory včetně pomoci podnikatelům jednat s ministerstvem průmyslu a obchodu,“ dodala mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Hešíková.
Náměstek ústeckého hejtmana Jiří Řehák ze Spojenců pro kraj postup ministerstva kritizuje:
„Myslím, že se ministerstvo bojí nějakého precedentu, i když my tvrdíme, že už vlastně takový precedent máme ve formě covidu a dáváme dobrý příklad praxe ze Saska, tak ministerstvo pro místní rozvoj nemá volné finance a není schopno podpořit podnikatele nějakou kompenzací.“
Přímo Ústecký kraj chystá na podporu turismu například ubytovací poukazy. Podle hoteliérů by pomohlo i zpřístupnění hlavních cílů turistů, tedy soutěsek a Pravčické brány. Cesta k oblíbené skalní bráně by se podle Tomáše Salova ze správy národního parku mohla v omezeném režimu zpřístupnit na začátku října.