Cenu Ferdinanda Peroutky získal Martin Dorazín. Porota ocenila jeho práci v krizových oblastech

Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2022 získal zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín. V pondělí ho ocenila Společnost Ferdinanda Peroutky za mimořádnou zpravodajskou práci nejenom v krizových oblastech. Martin Dorazín je od loňského podzimu stálým zpravodajem na Ukrajině, kde působí již od počátku války.

Praha (Aktualizováno: 21:59 13. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Dorazín

Martin Dorazín | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Martinu Dorazínovi upřímně gratuluji k získání Ceny Ferdinandy Peroutky, kterou si za svou špičkovou novinařinu nepochybně zaslouží,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Přehrát

00:00 / 00:00

Člověk vždy vyhodnocuje míru rizika. Spolehá se i na lidi kolem, kteří oblast dobře znají a ví, jak se tam pohybovat, říká o svém působení na Ukrajině válečný zpravodaj Martin Dorazín, který získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky

„Martin v současné době působí jako náš stálý zpravodaj na Ukrajině v tak náročných podmínkách, které si jen těžko dokážeme představit. Přesto přináší pravidelně posluchačům Českého rozhlasu velmi kvalitní a autentické obsahy přímo z místa zničujícího válečného konfliktu,“ dodal.

Ceny nejlepším novinářům za rok 2022 předali zástupci Společnosti Ferdinanda Peroutky v pondělí 13. února 2023 v Centru současného umění DOX. Získala ji i redaktorka Respektu Ivana Svobodová, která byla stejně jako Dorazín zpravodajkou na Ukrajině.

Martin Dorazín rozšířil řadu dosavadních nositelů Ceny Ferdinanda Peroutky, mezi kterými je i ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová, moderátorka Lucie Vopálenská a komentátoři Českého rozhlasu Jan Bednář a Petr Nováček.

‚Rok ve válce‘

„Je to úplně jiný typ války, je to taková totální válka, kterou jsem ještě nezažil,“ srovnává Martin Dorazín situaci na Ukrajině s předchozími válečnými konflikty, o kterých jako novinář informoval. 

4:37

Nemohou odjet a jsou odkázáni na pomoc bližních. O osamělé seniory na Ukrajině se starají dobrovolníci

Číst článek

„Člověk to vždycky vyhodnocuje, spoléhá se na lidi kolem, kteří jsou daleko zkušenější, protože jsou místní, mají kontakty na armádu, ví, jak se tam pohybovat, daleko líp než třeba člověk, který tam přijede. Míra nějaké opatrnosti je, ale nebezpečí tam hrozí, ono hrozí kdekoliv na Ukrajině,“ popisuje natáčení reportáží ze země postižené válečným konfliktem.

Současné působení Martina Dorazína na Ukrajině je i obsahem nové podcastové série Radiožurnálu Rok ve válce s podtitulem Na lince Ukrajina-Praha. První díl ze čtyř vyjde 24. února, tedy přesně rok od začátku ruské agrese na Ukrajině.

Seriál je kromě Dorazínových reportáží postaven i na telefonických rozhovorech s moderátorem Janem Pokorným i jejich společných válečných speciálech. 

Martin Dorazín vystudoval Gymnázium ve Valašském Meziříčí a absolvoval vysokoškolská studia v oboru společenské vědy v Rusku. Strávil řadu let na cestách po Balkáně, pracoval jako zvláštní zpravodaj na Slovensku a v bývalé Jugoslávii.

V letech 2005–2009 byl rozhlasovým zpravodajem v Polsku a v Pobaltí, poté na Balkáně, v Libyi a v Moskvě, od roku 2019 pak ve Varšavě. V roce 2014 ho spolu s Vítem Pohankou zadrželi v Doněcku na východní Ukrajině proruští separatisté.

V polovině ledna loňského roku odjel z Varšavy na Ukrajinu, kde sledoval začátky války. Od podzimu zde působí v nově zřízené pozici stálého zpravodaje Českého rozhlasu. Kromě Ceny Ferdinanda Peroutky obdržel také v roce 2016 Cenu Karla Havlíčka Borovského.

Blanka Bumbálková, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme