Část vojenského újezdy Brdy se otevřela veřejnosti
Vojenský újezd Brdy, o kterém se teď hodně mluví jako o možném místě pro americký protiraketový radar, se v sobotu částečně odtajnil. Po osmašedesáti letech se oficiálně otevřely jeho okrajové části, volný vstup do nich je o sobotách, nedělích a svátcích. V pracovní dny pak bude možné do této části Brd jít jen se speciální povolenkou od vojáků, tak jako tomu bylo dosud. Zpřístupněné cesty leží v dostatečné vzdálenosti od tamní dělostřelecké základny, návštěvníkům proto nehrozí žádné nebezpečí.
"Tento prostor byl naposledy přístupný za první republiky, a to vždy, pokud v něm zrovna necvičila armáda. Nebyly s tím tenkrát žádné problémy, a to hlavně proto, že z něj lidé nedělali skladiště odpadků, proto bych si přála, aby tomu tak bylo i dnes," řekla ministryně obrany Vlasta Parkanová . Dodala, že otevření újezdu nemá žádnou souvislost s plánovaným umístěním amerického radaru na území Brd. "Bude-li radar, nebude-li radar, stezky zůstanou otevřené," řekla ministryně.
Zpřístupněno bylo 37 čtverečních kilometrů v úsecích Strašice - Dolní Kvaň, Ohrazenice - Krejčovka - Valdek - Neřežín, Obecnice - Bohutín, Láz - Nepomuk, Číčov - Vísky, Pančava - Skořice a Dobřív - Skořice.
V Brdech měřili američtí experti
Z oblasti odjeli včera američtí experti. Pětice odborníků zjišťovala, jestli okolí Padrťských rybníků je skutečně vhodným místem pro vybudování protiraketového radaru a jestli by tam radar omezil vysílání například televize nebo rozhlasu.
Celá záležitost podléhá utajení, a tak podle očekávání konkrétní údaje k dispozici nejsou. V této chvíli víme, že Američané navštívili i meteorologický radar na kopci Praha a jednali se zástupci Českého telekomunikačního úřadu. Výsledky odvezou do Spojených států ke kompletnímu vyhodnocení. V polovině května přijede další tým vojenských expertů.
Rozhodnutí české vlády zahájit jednání o umístění amerického radaru v Česku podle Washingtonu urychlí diskusi o všech detailech systému protiraketové obrany a pomůže také větší informovanosti české veřejnosti. Prohlásili to představitelé amerického ministerstva zahraničí a protiraketové obrany ve vyjádření pro Český rozhlas.
Podle zástupců americké administrativy nebudou jednání pouze dvoustranná, ale povedou se také v Severoatlantické alianci. "Upřímně myslím, že čím více bude NATO zapojeno do našich dvoustranných rozhovorů, tím lépe. A myslím že naše dvoustranné diskuse a programy mohou být dobře zapojeny do celkové struktury NATO," řekl Českému rozhlasu náměstek ministryně Riceové Daniel Fried.
Američané nabídnou české vládě a expertům důkladnou prohlídku protiraketových zařízení ve Spojených státech i v také na Marshalových ostrovech v Pacifiku. "Je to velmi pozitivní znamení, že došlo k pokroku. Znamená to, že si teď předáme všechny podklady a že česká vláda a Spojené státy teď budou plně informovány o všech aspektech kolem radarové základny." řekl Českému rozhlasu ředitel protiraketové obrany generál Henry Obering. Další informace naleznete v rozhovoru s Danielem Friedem a Henry Oberingem ZDE.
Názory na radar se různí
Se zahájením jednání se Spojenými státy souhlasí 56 procent české veřejnosti. Ukázal to průzkum společnosti Factum Invenio. Teprve ale podle vyjednaných podmínek by se podle lidí mělo rozhodnout o tom, zda nabídku přijmout. Podle dřívějších výzkumů veřejného mínění většina Čechů vybudování základny odmítá. Proti případnému americkému radaru v Česku se už konalo několik demonstrací, organizovaných iniciativou NE základnám. Naopak s americkými plány v Evropě souhlasí iniciativa nazvaná Pro základnu, jejíž petici už také podepsalo několik tisíc lidí.
O případném umístění amerického radaru ve vojenském prostoru Jince na Příbramsku rozhodne český parlament za rok. Zatím je sněmovna rozdělená. Komunisté a sociální demokraté zařízení odmítají. Občanští a křesťanští demokraté podporují. Zelení podmiňují souhlas tím, že radar bude součástí obrany NATO. To by byl důležitý argument i pro ČSSD, která ale trvá na referendu.