Zájem o linku důvěry rostl, nemocnice ji ale od ledna ruší. Na provoz neměly Bohnice dost financí
Psychiatrická nemocnice v pražských Bohnicích zruší od ledna svou linku důvěry. Podle primáře Centra krizové intervence Petra Příhody je to hlavně kvůli nedostatku financí. Jen na mzdy lidí zaměstnaných na lince jde ročně sedm až osm milionů korun.
Nemocnice podle Příhody o pomoc žádala i ministerstvo zdravotnictví, které zařízení zřizuje. „Pokud vím, tak sdělilo, že v tomto nám nyní pomoci nemůžou,“ shrnuje Příhoda, jak to dopadlo.
Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob uvedl, že linka důvěry nikdy nebyla financovaná přímo z peněz resortu. Dodal taky, že kapacity posílí další linky, kam se lidé můžou obrátit. Na provoz té bohnické dlouhodobě přispívala Praha.
Kachličkovaný pokoj jak z hororu. Veřejnost se skládá na dětskou psychiatrickou nemocnici v Lounech
Číst článek
„My jsme v minulém i předminulém roce poskytli cca milion a půl korun. Ta částka se v průběhu let vždy navyšovala,“ říká náměstkyně pražského primátora Alexandra Udženija (ODS).
Podle nemocnice je také problém zajistit dost personálu, protože na linku volá stále víc lidí. Loni jich bylo kolem patnácti tisíc, tedy v průměru třicet denně.
„Linka plnila důležitou roli třeba u lidí, kteří byli hospitalizováni po pokusu o sebevraždu, nebo kteří se léčí se závislostí na různých látkách. Pro ně je často tento kontakt stěžejní, aby byli stabilizování například v období mezi návštěvami odborníků,“ řekla vedoucí krizové linky seniorů organizace Elpida Kateřina Bohatá ve vysílání Radiožurnálu.
„Linka krizového centra Bohnice tvořila dlouhou řadu let důležitou součást krizové sítě. Když se člověk ocitne v akutní duševní tísni, tak je dobré, pokud existuje více linek, na které se může obrátit v případě, že je nějaká obsazená,“ vysvětlila Bohatá s tím, bohnická linka bude v systému chybět.
Podle webu České asociace pracovišť linek důvěry je podobných linek v Česku 32. Třeba jen na ta Elipdy odbaví podle Bohaté denně 80 telefonátů.