Jak se ‚čaruje‘ s cenami během Black Friday? Zboží i po slevě 50 % v některých obchodech stojí jako jinde

Nákupní horečka, slevy, kam se podíváte, nebo třeba nákupy téměř zadarmo. I to jsou slogany některých prodejců, kteří lákají zákazníky na nákupy v jejich internetových obchodech. A právě tento pátek vyvrcholí marketingová slevová akce v Česku, tedy Black Friday. Tento den se navíc považuje také za start té nejsilnější vánoční nákupní sezony.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákupní horečka u nás probíhá celý týden, nejenom v pátek

Nákupní horečka u nás probíhá celý týden, nejenom v pátek | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Internetové slevy vypadají na první pohled velmi lákavě. Obchodníci totiž své zboží opatří štítkem, že je zlevněno o dvacet, třicet, někdy dokonce i o víc než čtyřicet procent. Jenže když si zákazníci ceny zboží porovnají s jinými obchody, tak mnohdy zjistí, že za ceny po slevě nabízejí stejné zboží ostatní prodejci běžně. A třeba i v průběhu roku. Lidé tak při takových příliš nákupech neušetří.

Nikoho jsme nepodvedli, hájí se internetový obchod. Na sociálních sítích se na něj valí desítky stížností

Číst článek

„Ceny jednotlivých prodejců se mohou lišit od průměru až o 50 procent. Znamená to, že někteří prodejci i po slevě padesát procent nabízí zboží za cenu, ze kterou se dá sehnat i u ostatních prodejců. A to třeba i bez slevové akce,“ potvrzuje i Marek Dobrý ze srovnávače Heureka.cz.

Jako konkrétní případ můžeme uvést robotický vysavač Xiaomi, který jeden z velkých internetových obchodníků nabízí po slevě z dvaceti šesti procent za necelých 10 tisíc korun. Jenže v jiných e-shopech stejný výrobek stojí stejně i bez slevy.

Ceny je nutné porovnávat

Právě takový přístup je podle mluvčího České obchodní inspekce Jiřího Fröhlicha typický pro české prodejce.

„Už v minulosti byl monitorovaný vývoj cen na trhu v souvislosti s horečkou Black Friday a závěr byl takový, že ceny jsou uměle navyšovány, aby z toho potom byla sleva. V tom je ten problém. Speciálně u elektroniky je to jednoduché, obchodník s tím nemusí ani moc ‚čarovat‘, vychází z původních cen,“ popsal. I tady tedy platí, že je potřeba ceny porovnávat.

Číňané slaví Den nezadaných. Nákupní svátek překonává i Black Friday, tržby jdou do miliard dolarů

Číst článek

Místo dne týden

Lidé během horečky Black Friday nakupují vše od elektroniky přes hračky, knihy, oblečení, boty až po kosmetiku nebo třeba léčiva. Každým rokem totiž prodejců, kteří se k těmto akcím připojují, přibývá. Navíc v Česku nejde, jako například v Americe, o jeden den. Někteří velcí prodejci tyto akce nabízejí i několik dní před tzv. Černým pátkem.

Během pátku Češi podle analýzy společnosti Shoptet utratí v e-shopech 800 milionů korun. Přitom průměrné útraty se během pátku pohybují okolo 320 milionů korun. Jde tak o nárůst o víc než 150 procent. Letošní útraty by navíc měly být i o čtvrtinu vyšší než loni. V průměru pak za jeden nákup lidé zaplatí 900 korun.

Problémy se slevami jsou ale i v jiných zemích, třeba loňský průzkum na 83 produktech ve Velké Británii ukázal, že 95 procent nabízeného zboží ve slevě bylo během následujících šesti měsíců k dispozici za stejnou cenu nebo dokonce i levněji.

Podle analýzy srovnávače Heureka.cz se ale během listopadu nedá výhodně nakoupit. Na větší slevy narazí zákazníci třeba v prosinci, kdy ceny v průměru u některého zboží padají až o 20 procent. Jedná se hlavně o televize nebo notebooky.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme