17 národnostních menšin a komunit v Česku podepsalo společnou výzvu běloruskému velvyslanci

Zástupci více než 17 národnostních menšin a komunit v České republice podepsali společnou výzvu běloruskému velvyslanci, kde žádají ukončení snahy o násilné řešení situace v Bělorusku a k uspořádání svobodných a demokratických voleb. Organizátoři doufají, že se velvyslanec v Česku zachová podobně jako jeho kolega na Slovensku, který již otevřeně kritizoval policejní brutalitu při potlačení protestu a postavil se za demonstranty v Bělorusku.

Praha (Aktualizováno: 12:09 20. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V neděli se na Staroměstském náměstí sešly stovky lidí, aby vyjádřili podporu běloruským demonstrantům.

Výzva vznikla spontánně, když se potkali na demonstraci v Praze na podporu demonstrantů v Bělorusku. | Foto: Vojtěch Koval | Zdroj: Český rozhlas

„Každá národnostní menšina má svou zkušenost z minulosti, kdy bojovala o nezávislost. Každý národ procházel bolestivou cestou. Teď se národnostní menšiny snaží dát dohromady a ozvat se proti tomu, co se v Bělorusku děje,“ vysvětluje pro sever iROZHLAS.cz Janusz Konieczny, příslušník polské národnostní menšiny a organizátor výzvy.

Trest smrti, odposlechy, policejní násilí, cenzura. Jak se žilo a žije v Lukašenkově Bělorusku?

Číst článek

Výzva podle Konieczneho vznikla naprosto spontánně, když se spolu s představitelem bulharské a ruské menšiny potkali na demonstraci v Praze na podporu demonstrantů v Bělorusku.

Zaujal je postoj běloruského velvyslance na Slovensku Ihar Ljaščeňa, který na videu zveřejněném serverem Naša Niva kritizoval mimo jiné zásah policie proti pokojným demonstracím. Budoucnost své země vidí v pluralitě politických stran.

„Jsem solidární s těmi, kdo vyšli do ulic běloruských měst na pokojné pochody, aby bylo jejich hlasu dopřáno sluchu,“ uvedl Ljaščeňa.

V Praze se nefalšovalo

Signatáři doufají, že by se podobně k situaci mohl postavit i velvyslanec v Česku Valeryj Kurďukov. Výzva obsahuje 6 bodů včetně propuštění všech politických vězňů a zadržených demonstrantů, ukončení násilného potlačení protestů nebo vypsání svobodných voleb.

„Doufáme, že to takto bude tlumočit běloruské vládě a že se s námi i potká a odpoví na ty jednotlivé body,“ uvedl Konieczny.

Hned v úvodu výzvy signatáři uvádí, že podle dostupných informací se výsledky hlasování na velvyslanectví v Praze nefalšovaly, což podle nich svědčí o principiálním postoji velvyslance.

„Výzva je zajímavá jako projev solidarity jiných menšin,“ ohodnotila iniciativu Alena Kovářová, zástupkyně Bělorusů v Radě vlády ČR pro národnostní menšiny a jedna ze signatářů dokumentu.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD zatím výzvu neviděl, podobné iniciativy ale podle svých slov podporuje.

„Byl jsem na setkání s běloruskou komunitou, která žije v České republice, a s organizacemi, které spolupracují s běloruskou občanskou společností. Řešili jsme konkrétní pomoc ze strany Česka, podporu tamní občanské společnosti. V pondělí bych chtěl na vládě, jsme s panem premiérem dohodnuti, předložit návrh na vznik fondu, který by umožnil posílení této podpory,“ řekl Petříček pro server iROZHAS.cz.

Výzvu nejčastěji podepsali právě členové Rady vlády pro národnostní menšiny nebo významné osobnosti jednotlivých národnostních menšin – běloruské, polské, ruské, bulharské, vietnamské, slovenské, romské, ukrajinské, řecké, srbské, maďarské, německé, a chorvatské. Zároveň výzvu podpořili členové židovské, kurdské, arménské a jemenské komunity.

Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme