Vláda nikdy nebyla tým, který někdo řídí. Stát má fungovat jako rodinná firma, zopakoval Babiš

Stanice Českého rozhlasu Radiožurnál a Plus představují jednotlivé lídry a lídryně všech stran a hnutí, které se přihlásily do říjnových sněmovních voleb. Je jich celkem 31 a Český rozhlas chce voličům pomoci vyznat se v jejich programech. Jako páté je podle losu na řadě hnutí ANO. Zastupuje ho předseda Andrej Babiš.

Rozhovor s lídrem Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO | Zdroj: Český rozhlas

Začneme ekonomikou, protože ta nyní vykazuje velmi dobré tempo růstu. Co bychom v takové době, kdy se nám hospodářsky daří, měli dělat především?
Daří se nám, protože jsme k tomu přispěli. Dneska je růst tažen hlavně spotřebou obyvatelstva, lidé už nemají strach utrácet. Za období naší vlády jsme napumpovali navíc do důchodů asi 56 miliard a také se neustále navyšují platy, i když samozřejmě je to stále nedostatečné. Hlavní problém je, že stát málo investuje. Skutečně se nedaří investovat, také se nedaří čerpat evropské peníze a já myslím, že je to hlavně chyba jednotlivých  ministrů. Potřebujeme investice a skutečně potřebujeme hlavně zákony, abychom rychle investovali. Hlavní problém dneska je, že nejsou lidi. Dneska máme 200 tisíc volných pracovních míst, ale bohužel u poloviny je požadavek základní vzdělání do montoven a to je samozřejmě špatně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda nikdy nefungovala jako tým, říká předseda ANO Andrej Babiš

Čili je příliš nízká nezaměstnanost?
Máme nejnižší nezaměstnanost. Měli bychom už konečně odlišit lidi, kteří skutečně chodí do práce poctivě, poctivě platí daně, a parazity, kteří žijí z dávek. Protože jsou ještě stále takoví a vlastně těch 300 tisíc takzvaných nezaměstnaných, tam jsem přesvědčen, že plno lidí dělá ještě stále načerno, zneužívá dávky a v tomto směru resort ministerstva práce a sociálních věcí toho moc neudělal.

Když se ještě vrátíme k tomu rychlému růstu ekonomiky, co bychom v takové době dělat neměli?
Samozřejmě se máme vždycky chovat hospodárně. Máme šetřit, i když se daří, a myslet na horší časy. Je ale potřeba, aby to ti ministři měli v krvi. A oni oni to v krvi nemají, protože já vždycky říkám, kdo nedělal na svém a kdo večer, když jde z práce, nezhasíná světlo, tak vlastně neví, co to je šetřit a tak dále.

Rozhovor s lídrem

Poslouchejte každý den od 16:30 Český rozhlas Plus, nebo od 18:30 Radiožurnál. Rozhovory s lídry a lídryněmi budou mít stejnou podobu. V první části se otázky týkají obecných témat, jako je ekonomika, zdravotnictví nebo školství. Následně půjde o program strany nebo hnutí, které se přihlásilo do říjnových sněmovních voleb. Pořadí je určené losováním.

Neměli bychom se tedy zadlužovat. Rozumím správně, vašim slovům?
Nezadlužili jsme se. Snížil jsem dluh o 70 miliard, skončili jsme v Evropě druzí za Lucemburskem. Měli jsme přebytek, snížil jsem dluh a skutečně jsme vybrali obrovské množství daní a odvodů, 604 miliard za období naší vlády, ještě do konce července. Takže věci jako kontrolní hlášení, EET, hazard, všechno to fungovalo, a proto se nám daří a proto si také stále můžeme dovolit navyšovat platy. Problém u navyšování platů je to, že nikdy ministři nechtěli uposlechnout moje doporučení, abychom navyšovali platy hlavně u těch, kteří mají  nejméně - učitelé, sociální služby, kultura i policisté. A to je samozřejmě  důležité. Vláda totiž nefunguje jako tým, nikdy nefungovala. Místo toho, aby se teď zavřeli do místnosti a domluvili se, tak si nechávají vzkazy a pan premiér říká, my navrhujeme toto a tak dále. Takže to je hlavní problém, že vláda nikdy nebyl tým, že se dělá politika a samozřejmě před volbami je to už úplně mimo.

Na 50 až 60 miliard plánovaného schodku rozpočtu v ještě neschváleném rozpočtu na příští rok. Není to příliš?
Ale samozřejmě že je. Není ale důležité, kolik se plánuje, podstatný je výsledek. Já jsem plánoval minus, ano, ale potom jsem udělal maximum, abych měl plus, a také jsem ho měl. Vždycky je lepší zpráva, že jsme dopadli v přebytku, ještě za červenec je stále přebytek. Problém je dojednat to s ministry, kteří samozřejmě vnímají jenom svůj resort. Mají nespotřebované nároky. Stále skrblí nějaký rozpočet, nejsou schopni ho utratit a nikdo není schopen je donutit. Je to úkol premiéra, který by je měl srovnat, aby nevymýšleli ptákoviny jako kupovat lesy v Rumunsku nebo půdu v Africe jako pan Jurečka (Marian Jurečka, minist zemědělství z KDU-ČSL, pozn. red.). Místo toho by mu premiér měl říct: ‚Hele, těch pět miliard českých lesů dáš do rozpočtu,‘  A teď bychom měli na platy pro ty, kteří to potřebují. Ministři si hrají svoji písničku a svoji politiku. Dělají politiku a to je ten hlavní problém.

Starají se o svůj resort, to je možná logické.
Ale neobjektivně. Není možné, když GIBS (Generální inspekce bezpečnostních sborů, pozn. red.) má průměrný plat 60 tisíc. Mě na vládě přehlasují, a ještě jim navýší o 21 procent platy a nedají učitelům, to není možné.

Zdravotnictví je neefektivní. Nikdo to nikdy neřídil

Pojďme teď ke zdravotnictví. Co udělat pro to, aby se zlepšila jeho úroveň? Je to v první řadě zvýšení mezd lékařům a sestrám?
Ale my máme skvělou úroveň zdravotnictví, máme skvělé doktory.

Já to nezpochybňuji.
Máme jedny z nejlepších neurochirurgů a kardiologů na světě. My potřebujeme dostupnou lékařskou péči pro všechny.

Dobře, ale jak třeba zastavit odchod lékařů do zahraničí?
Napsal jsem Němečkovi (Svatopluk Němeček, ministr zdravotnictví z ČSSD, pozn. red.) několik dopisů. Díky mně vznikla přístrojová komise a řekl jsem, ukažte lidem, kde jsou magnetické rezonance. Proč sociální demokracie vždy rozdělovala všechno politicky před volbami? Máme 15 magnetických rezonancí v Moravskoslezském kraji, dokonce v Třinci jsou dvě a my potřebujeme, aby na se na magnetickou rezonanci ve Zlínském kraji nečekalo 16 týdnů. Zdravotnictví je neefektivní, nikdo to nikdy neřídil, nejsou tam zavedené ani základní manažerské postupy. Ano, transparentní nákupy, centrální nákup, ano, ani ty podřízené nemocnice pod ministrem nikdo nikdy neřídil.

Protiruské sankce jsou neefektivní. Evropské země na ruském trhu nahradily Spojené státy, říká Filip

Číst článek

Zefektivnit tedy řízení, to je to první. Když se ptám na mzdy lékařů a sester, měly by se zvýšit?
Samozřejmě my jsme navyšovali a do zdravotnictví jsme napumpovali 60 miliard navíc. A já jsem se stále pana ministra Němečka ptal, kde jsou ty peníze? Vždycky říkal, centrové léky a tak dále. Deklarace pana premiéra, že navýší zdravotníkům platy o 10 procent, jsou nesmysl. Prosím vás, kdo navyšuje platy? Přece ředitel nemocnice. A kdo o tom rozhoduje? Úhradová vyhláška. A kdo dělá úhradovou vyhlášku? Ministr zdravotnictví. Ministr zdravotnictví má mimořádné postavení, má větší kompetenci a moc než celá vláda a celý Parlament. Úhradovou vyhláškou rozdělí, že například za jednotlivé úkony ve fakultce se platí 55 tisíc a v té malé nemocnici na venkově se platí jenom 20 tisíc. A za to jsme bojovali, aby se vidělo, jak zdravotní pojišťovny dělají úhrady. A to je netransparentní.

A daří se zastavit odchod mladých lékařů do zahraničí nebo jak na to?
Je to problém, ale lékařům se navyšovaly platy. Stát by měl identifikovat, které profese chybí. Zubaři, oční, nejsou sestry, protože máme nejnižší nezaměstnanost. Pokud v nějakém maloobchodním řetězci nabízejí tolik peněz, víc než učitelé nebo zdravotní sestry. Zdravotním sestrám se teď povedlo, že platy už přesahují ve fakultních nemocnicích 30 tisíc. Jako ministr jsem ušetřil 600 milionů pro sestry, které jsou na vícesměnném provozu. Je to ale otázka ministra a ministr musí dělat mikromanagement. Musí chodit do nemocnic a řešit to na místě a samozřejmě koordinovat s krajskými nemocnicemi. Máme tady městské, krajské, vojenské, fakultní a tak dále. A de facto není žádná centrální koncepce. Pojišťoven, které by to měly celé řešit, je strašně moc. Je jich sedm a vlastně na to nemají až tak zásadní vliv.

Koaliční rozhodování je katastrofální

Proč se nám nedaří výrazně lepšit poměry v oblastech, kde žijí takzvaně sociálně nepřizpůsobiví občané?
Protože to nikdo neřeší. Byl jsem ve čtvrtek v 11 hodin ve Varnsdorfu na dvoře na sídlišti, kde kdysi dávno bydleli původní obyvatelé. Potom přišli nějací dva šmejdi, byty odkoupili a nastěhovali tam tyhle lidi. Oni nebyli v práci a bylo tam 100 dětí a já se ptal, proč nejste ve škole a v práci? Řešení je jednoduché, ti lidé musí jít do práce, děti musí jít do školy a není možné, aby si někdo dělal děti kvůli dávkám a z toho žil a parazitoval na celé společnosti. Musíte dělat ten mikromanagement.

Říkáte, že to nikdo neřeší...
Byl jsem i ve vyloučené lokalitě v Janově, kde je přebytek bytů. Stěhují tam lidi z východního Slovenska do Litvínova. Jak je to možné?

Výbuchy, mrtví, vraždění kamiony. Nechci malovat čerta na zeď, ale může to přijít i k nám, říká Sehnal

Číst článek

Pomohl by podle vás zákon o sociálním bydlení, který se současné vládě nepodařilo prosadit v Poslanecké sněmovně?
Prosím vás, zákon o sociálním bydlení? My prosazujeme, a já jsem to napsal ve své vizi, že nejdůležitější politik by měl být starosta nebo primátor, kterého bychom měli volit přímo a měli bychom ho samozřejmě kontrolovat. Starosta v obci přece ví nejlépe, kdo tam bydlí, kdo má bydlení, nemá bydlení. Je tam bytová komise, lidé, kteří nemají bydlení, tak se přihlásí. On to musí řešit, nemůže mu do toho kecat ministerstvo. Stát má dát peníze, má dát podmínky, má udělat nějaké programy, kde si mohou obce a města požádat o peníze. Ale aby rozhodovali o bydlení úředníci z Úřadu práce nebo nějakého jiného, to je nesmysl.

Kdo by ale podle vás měl kontrolovat, jak říkáte, toho přímo voleného starostu?
Samozřejmě máme zastupitele. Byla tady debata, že já jsem ohrožení demokracie, což je nesmysl. Jenom jsem dával příklad. Starostu v New Yorku volí přímo obyvatelé. Byl tam Michael Bloomberg, nejúspěšnější. A víte, kolik tam má zastupitelů? 51. A New York je tak velký jako Česká republika, devět milionů obyvatel, dokonce má větší rozpočet, dva tisíce miliard, my máme 1300. A víte, kolik máme v Praze zastupitelů? 1171. Koaliční rozhodování, paralýza státu, samosprávy, něco rozhodnout, něco postavit, je katastrofální. Máme to zjednodušovat a bohužel jsme po revoluci nedovezli většinový systém, nedovezli jsme přímo demokracii ze Švýcarska.

Měla by Česká republika stavět další jaderný reaktor? Je to nutné, je to potřeba?
Ale samozřejmě. Česká republika by měla konečně začít vykonávat akcionářská práva, protože ČEZ si dělá, co chce. Vždycky si dělal, co chtěl. Když mě pan Sobotka (premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, pozn. red.) vykopl z vlády, tak dokonce ČEZ přikázal české vládě, jak má ministr financí hlasovat na valné hromadě. To je absolutně skandální. Rozhodnutí o energetické koncepci mělo padnout už dávno, už před lety. Ne, že se kluci vydali na Balkán, kde přišli o miliardy a různé provize v Albánsku.

Už dávno jsme měli stavět blok v Dukovanech a je to triviální. Ale lidé ve vládě, kteří nikdy nepodnikali, tomu nerozumí. Nedali příkaz ČEZu a řekli, vemte Dukovany, strčte to do dceři, oceňte to a udělejte soutěž. A ČEZ si to klidně může zafinancovat, 110 miliard není problém. Můžeme hledat strategického partnera, jsou to triviální podnikatelské operace, na kterých jsme se nemohli domluvit, protože pan Sobotka s Mládkem tomu vůbec nerozuměli a hlavně neměli vůli ČEZ nějakým způsobem řídit, protože jejich kámoši tam samozřejmě měli svoje kšefty.

Poslední pokus porazit korupční hydru

Teď tedy váš program. Skoro před každými volbami se mobilizuje. Proč to děláte i vy teď? Nebo ten slogan ‚Teď anebo nikdy‘ špatně chápu?
Ano. Říkáme lidem, že je to poslední pokus zvrátit korupční hydru, která tady byla vybudovaná od revoluce. Vždyť si vzpomeňte na ty tisíce miliard prošustrovaných a rozkradených od revoluce, co se tady stalo. Tisíc miliard soláry, 54 miliard církevní restituce, prodali veškerý majetek pod cenou, kuponová privatizace. Vznikli jsme jako protikorupční hnutí a korupce je tady stále mezi námi. Je to o tom, jestli vyhrajeme, nebo prohrajeme a skončíme v opozici. Ta sprosťárna s trestním stíháním kvůli Čapímu hnízdu, lidé tomu přece musí rozumět, že 10 let stará kauze. Nechť se každý jde podívat na Čapí hnízdo, těch 50 milionů si tam můžete nahmatat. Je to skvělý projekt, slouží to veřejnosti, přijde tam 40 tisíc lidí a kde je těch 110 miliard, co Bakala vytáhl z OKD a Škoda Transportation a všichni kámoši pana premiéra? Kde jsou ty peníze?

EET je ten nejstupidnější nástroj na výběr daní, říká lídr strany Radostné Česko Boleslav Buzek

Číst článek

Pojďme k vašemu programu.
Je to o tom, jestli my vyhrajeme a budeme ve vládě a porazíme korupční hydru se slušnými lidmi, nebo budeme v opozici a už tady nikdy nebude žádný pokus a la Babiš. Nikdy.

Opravdu cítíte tu ostrou hranici, že buď hnutí ANO, nebo ti ostatní, že není nic mezi tím?
Ne, tak to není. Ve vládě chceme být se slušnými lidmi. A v každé straně jsou slušní lidé, i v ČSSD a v ODS. Ale jsou někteří, kteří jsou tam 27 let. Vždyť Zaorálek (ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD, pozn. red.) blábolí 27 let. I ten Sobotka nikdy nepracoval. Všichni jsou v Parlamentu už desítky let.

Byli jste spolu čtyři roky ve vládě. Ale stále platí, že akce nespokojených občanů i po těch čtyřech letech ve vládě, kdy jste se museli stát součástí establishmentu, pořád platí?
Nestali jsme se establishmentem.

Jak to, že ne? Po čtyřech letech ve vládě?
Ne, měli jsme jenom šest ministrů a 47 poslanců. Podívejte se, jak hlasovaly tradiční strany ohledně navýšení hazardu? Přišli jsme o 400 milionů, byli proti mně. Není to tak, nemohli jsme prosadit svoje.

Takže jste stále na začátku?
Nejsme na začátku, udělali jsme tady strašně moc práce. Naši ministři skutečně odvedli práci, nebyla tam žádná korupce. Jediný korupční skandál bylo rozdělování peněz v nějakém bytě, byl to pan Pelta (bývalý předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, pozn. red.). ČSSD má plno netransparentních věcí, které jsme kritizovali.

Evropa by měla zavřít vnější hranici

Tak pojďme k tomu programu. Na první místo stavíte bezpečnost občanů v souvislosti s migrační krizí. Je to opravdu prvořadý, největší a opravdu palčivý problém?
Je to jedna důležitá věc, bezpečnost našich lidí. Jsme šestá nejbezpečnější země na světě, ale musíme být aktivní v Evropě. Musíme už konečně říct Merkelové (Německá kancléřka Angela Merkelová, pozn. red.) a Macronovi (Francouzský prezident Emmanuel Macron, pozn. red.): ‚Proboha, už konečně zavřete naši evropskou hranici. Není to možné takhle dělat.‘ A co se týká boje proti terorismu. Že rozvědky někdy mají takové zákony, že když terorista v Berlíně zabije lidi, tak věděli, že vypálil školu v Itálii, ale museli čekat, až se zase něco stane. Takže to je důležité. Musíme se podívat na náš azylový zákon. Jsou tady lidé, dostanou azyl, je kriminalita. Na Václaváku se stále prodávají drogy. Já se ptám, proč už to někdo nevyřeší? Někdo říká azylový zákon, ale my chceme samozřejmě dělat věci pro lidi, takže v první řadě sociální služby. Tady je 1,2 milionu lidí se zdravotním postižením. A to je strašně důležité. Tam se chceme soustředit, na sociální služby, zdravotnictví, chceme navyšovat platy učitelům, lidem v sociálních službách. Není možné, aby brali 18 tisíc, v kultuře. Chceme pro lidi, aby to mělo jasný dopad na jejich život. To znamená - dopravní dostupnost, obchvaty měst, aby se dostali do práce včas, do školy, na sportoviště.

Česko není chráněno proti terorismu. Množství uprchlíků je alarmující, říká Vančatová

Číst článek

Jenom velmi krátce bych se rád vrátil k tomu, o čem jsme mluvili. Je to první bod vašeho programu. Jak byste chtěli nebo jak by Evropa měla řešit migrační krizi?
Měla by už konečně zavřít vnější hranici a měla by být aktivní.

A lze to?
Samozřejmě že to lze. Máme na to příklady. Tábory máme řešit mimo Evropu a samozřejmě musíme vyřešit režim v Sýrii, Libyi a v krajinách, odkud migranti přicházejí. Dneska už chodí jenom migranti z Afriky.

A jak v tohle může pomoci Česká republika?
Prosím?

Jak tomu může pomoci Česká republika?
Že tam budeme mluvit. Pane redaktore, já jsem jediný český ministr, který od vstupu do Evropské unie prosadil jediný český legislativní návrh, a to je boj proti DPH reverse charge. Všichni mě tam znali, protože mluvím francouzsky, německy, anglicky. Byl jsem ve Financial Times, napsali, že jsem vydíral Evropu. Ano, vydíral jsem, protože jsem říkal, to je náš český národní zájem a Francouz byl proti mně. Podporoval mě ale německý ministr financí, který je můj přítel. A prosadil jsem to. Takže my tam musíme mluvit. A pokud máme jediného premiéra v Evropě, který se nedomluví ani anglicky, tak co byste tam chtěl prosadit?

Vyzdvihujete potřebu potravinové soběstačnosti. Je to v dnešním globálním světě ještě vůbec možné?
Je to pro příští generace. Nevíme, jaké budou klimatické změny. Máme sucho na jižní Moravě, dneska je hlavní zemědělská oblast na Vysočině. V některých komoditách nejsme soběstační. Podívejte se na arabské státy, kupují půdu, v Brazílii, v Libyi.

A dá se opravdu dosáhnout potravinové soběstačnosti?
Ale měl by to být nějaký dlouhodobý plán.

Cíl.
A samozřejmě strašně důležitá je voda. Nezapomeňme, že bez vody skutečně končíme. Musíme dělat ty programy a pan ministr Brabec (Richard Brabec, ministr životního prostředí z ANO, pozn. red.) to dělá skvěle. Máme jasný cíl, abychom zadržovali vodu, aby hned neodtekla do řek a do moře. To jsou důležité programy, strategické.

A co si představujete pod zajištěním energetické bezpečnosti?
Že budeme stále svítit, že budeme soběstační. A my máme mít jádro. A proč už dávno nemáme blok v Dukovanech a Temelíně? Místo toho jsme šli na Balkán, místo toho jsme stavěli nějaké elektrárny? Postavili jsme uhelné elektrárny. Udělal ČEZ kontrakt s panem Tykačem na 60 let za 260 miliard korun a proč? Měli jsme se soustředit na jádro a to stále nemáme postavené. A životnost Dukovan končí někdy v roce 2034.

Ano, o tom jsme mluvili. Ohledně investic se mimo jiné zmiňujete o potřebě výstavby infrastruktury, zejména dálnic.
Určitě.

Co se v tomto směru podařilo vašim ministrům dopravy?
Převzali jsme to v dezolátním stavu. Ptám se, proč už dávno nemáme postavené dálnice? To jsme měli udělat hned po revoluci. A rychlovlaky, mohli jsme jezdit z Prahy do Brna za 40 minut. Máme v plánu, že chceme otevřít 260 kilometrů dálnic, 110 kilometrů D1, protože se nám rozpadá, takže to bude úplně nová dálnice. A 220 kilometrů nových dálnic začneme. Ale máme strašné zákony, blokují nás Děti Země, stále nějací spekulanti s pozemky. Nechal jsem to spočítat ministru Ťokovi (Dan Ťok, ministr dopravy za ANO, pozn. red.). Máme za 108 miliard obchvatů, 430 kilometrů. Před dvěma týdny jsme otvírali devět kilometrů kolem Hradce. Jak dlouho jsme to stavěli? 36 let. Úsek Praha - Ústí jsme otevřeli v prosinci. Jak dlouho? 32 let. To bych ten beton namíchal v kolečku.

Jak dlouho budeme stavět to, co máte naplánováno?
Proč jsme to neudělali? Proč nemáme dálnici do Rakouska?

A jak dlouho bude trvat to, co vy máte v plánu?
Toto máme v plánu příští čtyři roky.

A to stihneme? Zvládneme to?
Určitě. To, co tam máme, to zvládneme. A samozřejmě dneska České Budějovice je krajské město, které není napojeno. Proč změnili Bursík (Martin Bursík, exministr životního prostředí, nyní strana LES, pozn. red.) a Topolánek (expremiér Mirek Topolánek tehdy z ODS, pozn. red.) trasu a ztratili jsme šest let? Už to mohlo být dávno hotové.

Máme moc ministerstev

Vy chcete budovat efektivní hospodárný stát, to je další vaše vize. Jak byste zeštíhlil vládu a proč?
Jak bych co?

Zeštíhlil, chcete přece omezit ministerská místa.
Nepotřebujeme ministra pro legislativu, stačí legislativní rada vlády, nemusí být ministr. Může to být klidně pod spravedlností. Na vědu a výzkum, to můžeme rozdělit mezi průmysl a školství. Máme moc ministerstev. Kdysi byly plány to zeštíhlit, hlavní problém vlády ale je, že ji nikdo neřídí. Vlády historicky řídili Klaus a Zeman, měli autoritu. A neříkám, že to řídili dobře.

A jiní premiéři neměli autoritu?
Jedenáct vlád trvalo dva roky. Pokud si ve vládě dělá každý ministr, co chce, tak to samozřejmě nefunguje. Vláda musí být jeden tým, musí táhnout za jeden provaz, aspoň  první tři roky.

Osobně se chcete zasadit o výstavbu galerie pro Muchovu Slovanskou epopej v Praze. Proč to považujete za tak důležité, že jste to vtělil do volebního programu hnutí ANO?
Je to skvělý projekt. V roce 2016, kdy jsem navštívil Emmanuela Macrona, jsem se potkal s nejbohatším Francouzem Bernadem Arnaultem. Byl v Bilbau, viděl Guggenheimovo muzeum a udělal loď nadace Louise Vuittona v Paříži. To je druhé nejvíce navštěvované místo. Kontaktoval jsem se se známým architektem z Los Angeles. Přijede k nám v říjnu, myslel jsem, že bychom potřebovali mít něco světového, něco wow, o čem bude mluvit celý svět.

Dneska je Muchova epopej v Japonsku, navštívilo ji 650 tisíc lidí, přitáhlo by to další lidi. Byla by to obrovská atrakce a zase by o nás mohl mluvit celý svět. Co jsme tady v Praze od revoluce vlastně postavili? Tunel Blanka, Tančící dům, O2 arenu. Chvála bohu, že ji máme. A co ještě jsme světového postavili? Karel IV. nám tady toho nastavěl, chvála bohu, dost. A proto sem turisti chodí. Cestovní ruch je pro nás strašně důležitý. Dneska jsme zahlceni v Praze, Českém Krumlově, Telči. Potřebujeme opravit Císařské lázně v Karlových Varech, potřebujeme dálnice, potřebujeme dostat turisty do celé České republiky. To nám přináší peníze, velké peníze.

Co byste považoval za úspěch vašeho hnutí v nadcházejících parlamentních volbách?
Úspěch by byl, kdybychom vyhráli a kdyby se nám povedlo sestavit vládu. A dostali bychom šanci konečně lidem ukázat, že vláda může fungovat i jiným způsobem. Jsem přesvědčen, že by tu změnu poznali, že by to bylo pro ně, že bychom za nimi chodili, že bychom to řešili na místě, protože dneska je stát tak komplikovaný. Vezměte si, pan premiér podepsal protokol Škoda Kvasiny. Silnici tam má udělat kraj, přivaděč Ředitelství silnic a dálnic, teďka kulturní středisko, to je několik ministrů. Takže tam musí být spolupráce. Vláda musí být tým. Vláda musí spolupracovat s hejtmany, se starosty a na jednom místě to řešit. A z porad musí padat termíny, jména, úkoly. Tak to funguje v rodinných firmách. Jsem přesvědčen o tom, že stát má fungovat jako rodinná firma.

Rozhovory s lídry

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme