EET je ten nejstupidnější nástroj na výběr daní, říká lídr strany Radostné Česko Boleslav Buzek

Stanice Českého rozhlasu Radiožurnál a Plus představují jednotlivé lídry a lídryně všech stran a hnutí, které se přihlásily do říjnových sněmovních voleb. Je jich celkem 31 a Český rozhlas chce voličům pomoci vyznat se v jejich programech. Jako čtvrtý je podle losu na řadě strana Radostné Česko. Zastupuje ji předseda Boleslav Buzek.

ROZHOVOR S LÍDREM Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boleslav Buzek, předseda strany Radostné Česko

Boleslav Buzek, předseda strany Radostné Česko | Foto: Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas

Česká ekonomika vykazuje velmi dobré tempo růstu, co bychom měli v době, kdy se nám hospodářsky daří dělat hlavně?
Tak hlavně v době vysoké zaměstnanosti, dá se říct už nezdravě nízké nezaměstnanosti, snížit počet úředníků na úroveň roku 2013. Andrej Babiš a zbytek vlády přijali 30 tisíc nových úředníků. Tak tyhle úředníky o tento počet propustit a okamžitě se absorbují do soukromého sektoru, kde je po nich vysoká poptávka, po inteligenci. Hospodářský růst ještě více akceleruje a stát ušetří ročně 50 miliard korun, které těchto 30 tisíc úředníků stojí.

Protiruské sankce jsou neefektivní. Evropské země na ruském trhu nahradily Spojené státy, říká Filip

Číst článek

Řekl jste, že nízká míra nezaměstnanosti je nezdravá. Jaká by tedy optimální výše nezaměstnanosti měla být?
Optimální, aby byla vyrovnaná poptávka na trhu práce. Poptávka - nabídka je asi těch 6 procent ve zdravé ekonomice, pokud níž, tak už to není moc zdravé.

A co bychom rozhodně dělat neměli v době ekonomického růstu?
Neměli bychom zbytečně plýtvat a nabírat právě tyto úředníky, protože jakmile přijde recese, tak na ně nebudou peníze. Budou se muset propouštět.

Takže úředníci to je to hlavní, co vám leží v tuto chvíli na srdci?
Jo rozrůstající se byrokracie, úředníci.

Rozhovor s lídrem

Poslouchejte každý den od 16:30 Český rozhlas Plus, nebo od 18:30 Radiožurnál. Rozhovory s lídry a lídryněmi budou mít stejnou podobu. V první části se otázky týkají obecných témat, jako je ekonomika, zdravotnictví nebo školství. Následně půjde o program strany nebo hnutí, které se přihlásilo do říjnových sněmovních voleb. Pořadí je určené losováním.

Co bychom tedy měli udělat pro zlepšení úrovně Českého zdravotnictví? Zvýšit třeba lékařům a sestrám mzdy?
Samozřejmě, ve zdravotnictví máme magický trojúhelník, kde proti sobě jde rovnost, kvalita a efektivita. Pokud zvýšíme kvalitu, narušíme rovnost. Naopak pokud chceme větší rovnost, sníží se kvalita, takže to chce nějaký kompromis. Radostné Česko je pro přiměřenou spoluúčast. Samozřejmě produktivních občanů. To znamená zavést znovu poplatky. Ne pro důchodce nebo studenty, nebo nějak to tam zmírnit, ale jsme pro přiměřenou spoluúčast.

Přiměřená spoluúčast je pro každého něco jiného, co to znamená pro vás? V jedněch krajských volbách právě poplatky, tuším, že to bylo tehdy 45 korun, byly politikum, které překreslilo politickou mapu Česka
Jo, no je to populismus a člověk pokud onemocní, tak chce uzdravit, nechce ušetřit já nevím 30 korun nebo 50 korun. Takže je to čistý populismus socialistů a jde o to zvýšit lékařskou péči, kvalitu. Stává se hodně, že pokud poplatky nejsou, v čekárnách jsou fronty, stávají se infarkty a tak dále.

Jasně, tomu se říkalo regulační poplatky, tomu rozumím, ale jak vysokou výši byste stanovili vy? Co je přijatelné?
Přijatelných je těch 50 korun za návštěvu lékaře a 150 za pobyt v nemocnici. Určitě se zvýší kvalita, rovnost narušená nebude. Když to srovnáme (s tím), když byly poplatky 30 korun, dneska má koruna úplně jinou hodnotu.

Co by podle vás mohlo zastavit odliv pracovní síly - lékařů a zdravotních sester do zahraničí?
Určitě vyšší mzdy těchto lékařů, větší ochrana, dobré ohodnocení. Peníze na ně vzít lze, jak už jsem mluvil na začátku propuštěním těch 30 tisíc zbytečných úředníků. Ušetří se 50 miliard, zbyde tam pro učitele, pro zdravotníky a tak dále. Radostné Česko je pro možnost zavedení nadstandardů, na druhé straně, aby byla v tomto zachovaná rovnost, tak i možnost připojištění za nadstandardní péči. To znamená, aby třeba i nízkopříjmový člověk si mohl dovolit pojištěním v budoucnu nadstandardní péči.

Čili vy si nemyslíte, že to je nefér, že když si někdo nemůže nadstandard dovolit a někdo jiný ano, tak, že nemají stejné podmínky zdravotní péče?
No, nemají, ale ono to funguje i teď. Když někdo chce nadstandard, tak se jde vyléčit do zahraničí a ty peníze zůstanou v zahraničí, nezůstanou v Česku. Takže určitě ten nadstandard by se zavést měl.

Ať si každý člověk vybere

Kdybychom se teď zaměřili alespoň krátce na školství. Co chybí českému školství zejména - je to třeba více učňů a potom tedy na pracovním trhu tedy více řemeslníků?
To si trh zvolí sám, doba se mění rychle, ohromě rychle. Za pět let tu může být robotizace, kde nebudou třeba určité obory. Tady spíš podporujeme, rozvoj kooperativních dovedností. Nějakou informační a mediální gramotnost.

Co je to kooperativní dovednost?
Je to taková práce v týmu. Nějaká rozhodovací práce v týmu, aby se každý se začlenil do nějakého oboru.

Dobře, ale to neřeší to řemeslo. Když budete hledat opraváře pračky a nebudete moci ho dlouho najít, tak vám ta kooperativní dovednost asi nebude moc platná?
Řemesla bych nechal, ať si vybere trh.

Ale ono to vypadá, že trh už poptával a zatím ta nabídka pokulhává, čili jak to řešit? Jestli vám správně rozumím, nevidíte to v tom, že by nějakým způsobem stát měl iniciovat to, aby bylo více učňů?
Ne v tom nevidím řešení, ať si každý člověk vybere, kým chce být.

„ Zrušil bych se Slovenskem dohodu o studium zdarma, protože například slovenští lékaři tady vystudují za několik milionů školu, a pak jdou pracovat do Rakouska. To je takové dá se říct parazitování na školství“

Boleslav Buzek

Takže čas to vyřeší sám?
Ano.

A zavedl byste na vysokých školách školné?
Ano, určitě ne jen školné, ale zrušil bych se Slovenskem dohodu o studium zdarma, protože například slovenští lékaři tady vystudují za několik milionů školu, a pak jdou pracovat do Rakouska. To je takové dá se říct parazitování na školství, na našich daňových poplatnících.

A jak vysoké to školné by podle vás bylo únosné?
Přiměřené, teď nemám nějakou analýzu, ale přiměřené.

Co to je přiměřené?
Aby si to mohla dovolit střední vrstva nebo aby si student mohl vzít nějakou bezúročnou půjčku a v budoucnu to splatit. Samozřejmě odměnou za toto bude vyšší ohodnocení jejich profesí.

Strany, které straší

Když se teď zaměříme na otázku bezpečnosti státu, jaké nedostatky má v této oblasti Česká republika? Hrozí nám odněkud nebezpečí, proti kterému nejsme podle vás dost chráněni?
Tak je tady nutnost eliminovat kremelské, tady to nebezpečí je. U zbytku bych doporučil řádně plnit závazky NATO, jako našeho v historii prvního největšího a skutečného ochranného deštníku. Takže maximálně spolupracovat s NATO, eliminovat prokremelské struktury na které upozorňuje i BIS.

Dobře BIS, na to nebezpečí upozorňuje už dlouhodobě, ale když řeknete eliminovat prokremelské struktury, tomu každý může rozumět úplně rozdílně. Co tím máte na mysli?
Aby tady přestali ovlivňovat, ovlivňovat volby a podobně.

A jak to chcete udělat?
Nějakým zvýšením kybernetické bezpečnosti, odhalování prokremelských dezinformačních zdrojů.

Když mluvíme o kybernetické bezpečnosti, myslíte, že nám hrozí nějaký kybernetický útok? A jsme na něj případně připraveni?
Může se stát, to co se stalo v Lotyšsku - nějaké takové prokremelské útoky tam byly a může se to stát, ale tady bych takovou hrozbu neviděl v tomto. Stát se to může, ale ne nějak nás to moc neovlivňuje, moc nezasáhne, nebudou nějaké devastující škody.

„Hrozba samozřejmě může přijít, ale to bych moc nezveličoval. Některé strany straší a ovládají lidi strachem.“

Boleslav Buzek

Velkým tématem alespoň pro část populace je případná hrozba se zvýšenou možností příchodů uprchlíku z takzvaného třetího světa. Jak to vidíte vy?
Solidarita s uprchlíky je nutná, Amos, Jan Amos Komenský byl uprchlík, Einstein uprchlík, takže solidarita je nutná. Důležité je, aby nebyla narušen bezpečnost místních občanů, aby se nebáli vycházet ven, že je tam někdo napadne a tak dále. To znamená uprchlíky ohrožené na životě nebo nějakými živelnými pohromami přijmout do uprchlických táborů, kde budou pod kontrolou.

Takže vy byste je vůbec z těch uprchlických táborů nepouštěl do volného veřejného prostoru?
Hodně by se muselo sledovat, kdyby tam bylo podezření, že tam jsou teroristické buňky, tak určitě.

Vidíte tady nějakou hrozbu islámského terorismu, protože myslím, že tam míříte?
Hrozba samozřejmě může přijít, ale to bych moc nezveličoval. Některé strany straší a ovládají lidi strachem, tak toto bych nezveličoval.

Více začlenit

Když už mluvíme o této kapitole, tak proč se nám podle vás nedaří výrazně zlepšit poměry v oblastech, kde žijí takzvaně sociálně nepřizpůsobivý občané?
Jsou tam dva vlivy. Jednak, že ti sociálně slabší žijí v těch komunitách spolu a nějak se pak bojí začlenit každý sám. Naše společnost místo, aby jim podala pomocnou ruku v tom, že jim sdělí, že jim věří, že se na ně můžeme spolehnout, že bychom je chtěli zapojit do společnosti, tak to tady chybí. Tito sociálně vyloučení ani nechtějí tak finančně pomoct, ale spíš chtějí se sociálně zařadit do společnosti.

Jak by se jim tedy chtěli pomoci vy?
Více je začlenit pomocí nějakých sdělovacích prostředků. Víc začlenit do společnosti, podpořit vzdělání.

Dobře jak? Jak podpořit jejich vzdělávání?
Třeba pokud budeme mluvit o těch placených vysokých školách, tak samozřejmě tyto vyloučené skupiny nějak více motivovat.

Boleslav Buzek | Zdroj: Český rozhlas

Pomohl by třeba zákon o sociálním bydlení, který se současné vládě nepodařilo prosadit v Poslanecké sněmovně, co myslíte?
Zákon o sociálním bydlení asi ne, asi nepomůže.

Proč?
Pomůže jedině v tom, že by se rozdělila komunita, (která) když je spolu a nezařadí se do společnosti. Dále by pomohla v tom, že by se přestalo obchodovat s chudobou. To znamená takové ty ubytovny.

Takže by pomohla nebo nepomohla?
Částečně jo, částečně je to zátěž pro daňového poplatníka.

Považujete za varující, že Česká republika zatím nezreformovala svůj penzijní systém?
Nezreformovala, byly tu nějaké pokusy, třetí pilíř a tak dále. Tyto pokusy podle nás nejsou moc účinné, efektivní, spíš je to všechno komplikované. My prosazujeme to, že část daně nebo odvodů by mohli pracující poslat přímo svým rodičům, důchodcům. Takže dejme tomu 5 procent z odvodů by děti posílaly rovnou svým adresorům.

Adresorům konkrétně?
Adresně svým rodičům. Výhodu by to mělo, že současní rodiče by do budoucna chtěli mít co nejvzdělanější děti, aby jim posílali víc peněz. Takže víc do přerozdělování státu zapojit i samotné občany. Tady bych viděl cestu a potom samozřejmě víc motivovat občany buď spořit, nebo si koupit nemovitost a třeba bydlení, pak jim to odlehčí od nájmů. A než těchhle několik těch různých pilířů, tak spíš takhle individuálně a cíleně.

Je to zajímavá myšlenka, když se k ní ještě vracím, to co říkáte, že by děti tedy podporovaly svoje rodiče. Co ti bezdětní rodiče? Mají smůlu?
No, jasně, ale taky, taky neměli tolik nákladů v životě s těmi dětmi, takže mohli víc ušetřit jo.

Bez stresů

Další téma - měla by Česká republika stavět další jaderný reaktor, co si o tom myslíte?
Radostné Česko nepodporuje primitivní elektrárny na fosilní paliva. Zároveň nestačí takové ty zelené, třeba solární, ale jenom na rodinných domech. Ne ty velké solární pole, ale soláry na rodinných domech. Totéž se týká ostatních alternativních zdrojů energie a samozřejmě tu majoritu musí pokrýt jaderné elektrárny. Takže jsme pro jádro, které je, co se týče emisí, čisté.

Měli bychom ze státního rozpočtu podporovat sport a fyzickou aktivitu občanů víc než v současné době?

Určitě a souvisí to se zdravotnictvím, s financemi - čím vitálnější společnost, tím menší náklady na zdravotnictví, tím větší prosperita. A určitě podporovat cyklostezky, sporty, občany pro veřejnost a méně podporovat zas naopak to přerozdělování co je teď, že někdo neví, kam ty peníze pomalu jdou.

A co podpora vrcholových sportovců?
Ono tím, že podpoříte veřejnost, že bude vitálnější, více sportovat, tak z toho se rekrutuje více profesionálních sportovců automaticky.

Ono je otázka, jestli to není otázkou každého jednotlivce, jak pojme sportovní aktivity. Je to prostě osobní vyžití, proč by to stát měl podporovat?
No to jsem říkal, kvůli vitalitě.

„Zdravý duch ve zdravém těle, podporujeme, aby člověk neměl stresy. To znamená zrušení různé byrokracie, EET, atakdále. “

Boleslav Buzek

Takže se to zkrátka ekonomicky vyplatí?
Zdravý duch ve zdravém těle, podporujeme, aby člověk neměl stresy. To znamená zrušení různé byrokracie, EET, atakdále. To taky člověka bude dělat zdravějším, tím, že bude svobodnější.

Jak se díváte na Evropskou unii. Česká republika je členskou zemí, očekáváme, že v dohledné době z této společností vystoupí Velká Británie. Měla by se Česká republika Evropské unii víc přibližovat, a nebo se naopak vzdalovat tomu, jak se říká, tvrdému jádru?
Určitě více se přibližovat, patříme do Evropy. Chce to ale Evropu reformovat, takové různé stěhování ze Štrasburku do Bruselu atakdále, chce to reformovat.

Tak reformovat kromě toho, že by tedy bylo jedno sídlo, co dál?
Celkově snížit přerozdělování, snížit, všechno snížit. Ideální by bylo to někde směřovat na velkou zónu volného obchodu. To se samozřejmě nepovede, tak něco mezi zónou volného obchodu a tím co je teď.

Takže jste pro spíš menší integraci než větší?
Jsme pro větší integraci, ale s menší byrokracií a s menším přerozdělováním. Samozřejmě, že třeba otázka bezpečnosti i otázka vnitra musí být koordinována. Ohledně financí zase ta integrace, tu bych dal úplně volnou.

Zákon jak z 50. let

Teď se zaměříme už na některé konkrétní otázky z vašeho programu. Jak chcete dosáhnout zvýšení výdajů na obranu až do výše 2 procent HDP, k čemu jsme se zavázali při vstupu do NATO a vy to máte jako jeden z bodů programu?

Radostné Česko je pro štíhlý, efektivní stát a méně přerozdělování. Chceme zrušit podporu biopaliv, tunel století, kde na litr bionafty je zapotřebí jeden litr a půl nafty. Plus jak jsem uvedl na začátku, snížit úředníky o 30 tisíc, tam je těch 50 miliard a těch několik miliard, které zbývají k těm dvou procentům, půjde lehce dohledat.

Jedním z hlavním cílů strany Radostné Česko je zrušení elektronické evidence tržeb. Proč?
Elektronická evidence tržeb je represivní zákon založen na presumpci viny, centralizaci státní moci. To znamená posilování moci úředníka a kolektivních trestech. Vůbec to nepatří do moderní společnosti. Je to zákon jakoby z 50. let. Nutí sedmdesátiletého truhláře používat výpočetní techniku, něco naprosto šíleného a zvráceného.

Já se právě obavám, že v 50. letech IT technologie nebyly tolik rozvinuté.
To ne, ale byly represivní zákony založené na prokazování neviny. To je vlastně online prokazování neviny, něco, co vůbec do vyspělého světa nepatří.

A není to tak, že daně se prostě platit mají, že je v obecném zájmu, aby pokud možno se zamezilo šedé ekonomice?
Samozřejmě, daně se platit mají, ale EET je ten nejstupidnější nástroj na výběr daní.

„Elektronická evidence tržeb je represivní zákon založen na presumpci viny, centralizaci státní moci. To znamená posilování moci úředníka a kolektivních trestech. Vůbec to nepatří do moderní společnosti. Je to zákon jakoby z 50. let.“

Boleslav Buzek

Proč?
Je to komplikovaný.

Že je to příliš komplikovaný?
Příliš komplikovaný, je to vlastně kanon na mouchy, který mouchu stejně netrefí, zato spaluje vše kolem.

Dobře, tak jaký na to máte recept vy? Jak chcete zajistit účinnou kontrolu výběru daní a zamezit právě daňovým únikům.
Zkusím to z druhé strany. Z učebnic ekonomie se dočteme, že čím menší nebo jednodušší je legislativa a čím menší byrokracie, tím je menší i stínová ekonomika, protože ta oficiální je víc atraktivní. Teď to pan Babiš směřuje tak, že ta oficiální už je tak komplikovaná, že začnou lidé odcházet do neoficiální šedé ekonomiky. Třeba ten sedmdesátiletý truhlář položí podnikání, ale bude  si sám dělat melouchy, pokračovat už v té šedé zóně.

No a vy hlásáte snížení byrokratické zátěže podnikatelů o 80 procent. To souvisí s tím, co jste teď řekl nebo jak toho chcete dosáhnout, jak si to představujete?
Konkrétně náklady spojené s vykazováním pro stát jsou podle světové banky nebo (nesrozumitelné, pozn. red.) poradenské společnosti v Česku nejhorší v Evropě, asi sedmkrát vyšší než v Holandsku, Švýcarsku, Lucembursku. Takže to chceme snížit někde na úroveň toho Holandska, nebo se k tomu přiblížit. Pomůže k tomu jednoduché vykazování. Dneska máme trojité vykazování, kde vykazujeme něco úřadům, něco finančním úřadům, něco statistickému úřadu.

Čili méně byrokracie?
Méně byrokracie, government samozřejmě dobrovolný u těch drobných podnikatelů, kteří nechtějí s počítačem, tak možnost volby. Postupně se inspirovat těmito zeměmi a snížit byrokracii pětinásobně.

Jednoduchost a krása

Zaujalo mě heslo Snadnější ochrana nebo obrana občanů před vadnými výroky politiků. Tomu nerozumím, přiznám se - co tím myslíte?
On dejme tomu Andrej Babiš řekne, všeci kradů nebo, že podnikatelé kradou. On obecně řekne, že podnikatelé šidí, podnikatelé kradou. Tak před těmito výroky, aby se mohli podnikatelé bránit. V Česku neexistuje možnost hromadné žaloby, toto bychom chtěli zavést - možnost hromadných žalob.

A potom co se týče politiků, tak dejme tomu při nějakém vadném výroku, kdy by se našla petice dejme tomu 1000 občanů, aby se tím zabývala parlamentní vyšetřovací komise, protože ono se to nezdá, ale skutečně to hodně poškozuje společnost. Šíření vypadá nenápadně, ale vede vždycky k rozvratu společnosti, k třídnímu boji nebo k občanským válkám, známe to z minulosti. Proto je to nebezpečné a tady bych to zpřísnil. I když ctím svobodu slova samozřejmě.

Boleslav Buzek, předseda strany Radostné Česko | Foto: Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas

A můžete říci, koho chcete svým programem oslovit, ke komu vlastně promlouváte. Když jste dávali dohromady ten program, měli jste někoho konkrétního před očima?
Samozřejmě cílem je vitálně prosperující společnost, svobodná, takže program je pro všechny. Někomu se to líbit nebude - třeba poplatky ve zdravotnictví - ale nejsme populisté. Jsme pro výsledný efekt, kdy je zdravá společnost, zvýšení společenského štěstí a nastartování prosperity, odstraněním byrokracie se rychleji přibližovat Západu. Vydělají na tom všichni, jak podnikatelé, tak zaměstnanci, protože budou mít vyšší mzdy a podnikatelé budou mít více zdrojů na inovace, stát také ušetří. Jo vydělají na tom všichni.

Chcete zvýšit společenské štěstí, co tím rozumíte?
Lidská duše má ráda jednoduchost a krásu. Dnešní svět nebo Česko je už tak složité, komplikované, že někteří lidé už se ani nevyznají v tom, co můžou, co nemůžou, co musí, co nesmí. Jak říkal Churchil, 10 tisíc zákonů a nařízení způsobí absolutní neúctu k právu, takže nějak to zjednodušit. Stávají se případy, dokonce už takové smutné, že ve Švýcarsku nějaká žena chtěla na eutanázii, protože už na ní bylo všechno hodně složité.

Takže ve vašich očích Radostné Česko bude krásné, jednoduché a potom tedy šťastné?
Jo, přesně.

Co byste považoval za úspěch jako výsledek parlamentních voleb?
Co se týče naší strany, vznikla 10.8. 2017. Chceme vytvořit, nějakou takovou energetickou vlnu, nízkonákladovou kampaň, úplně čistou bez vlivu lobbistů a úspěch je samozřejmě překonat pěti procentní hranici. Nejde o nějaké osobní ambice, jde o to, abychom mohli naše ideály prosazovat a k tomu samozřejmě dají nebo nedají mandát voliči.

Cože jste vznikli až tak pozdě před volbami, krátce před nimi?
No ono nás k tomu donutila především inteligence. Přesvědčila, že taková strana tu chybí. Ctíme odkaz Václava Havla, k tomu jeho heslu jsme přidali ještě spravedlnost, protože by měli být potrestaní všichni ti lumpové. Zároveň se tady strhávaly různé strany, třeba STAN začal ovládat nějaký miliardář atakdále a politická kultura se vytrácela.

Prostě nebylo zbytí.
Nebylo zbytí.

Rozhovory s lídry

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme