Babiš nepřímo potvrdil, že ví o třetí nahrávce. Mluví o zmanipulované ČT, napadá Moravce i Sobotku
Andrej Babiš v neděli nepřišel do pořadu Otázky Václava Moravce. Na debatu reagoval později v neděli na vlastním brífinku v Průhonicích. Aféru okolo uniklých nahrávek označil za „vrtěti psem“, diskuse v České televizi podle něj byla zmanipulovaná. Premiéra Sobotku z ČSSD označil za "notorického lháře".
„Pozval jsem vás proto, abych se vyjádřil k dnešnímu pořadu Otázky Václava Moravce, který byl tradičně o Babišovi. A který byl samozřejmě silně zmanipulován, protože pan Moravec už je takový. A vazby ČT na tu agenturu sociální demokracie Bison & Rose, která tam má smlouvu za 11 milionů jsou jasné," zahájil šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš svůj nedělní brífink.
Na místě byla Kristina Lamperová z Radiožurnálu.
Uspořádáním tiskové konference v průhonické Sokolovně reagoval na debatní pořad České televize Otázky Václava Moravce, do kterého odmítnul přijít.
„Otázka je, proč se pan Moravec neptá pana premiéra na to, že je obrovská korupce na ministerstvu školství. Že přítel pana Sobotky, pan Březina, už byl odsouzen za podvod a jede v korupci. Jsem velmi překvapen, že se veřejnoprávní televize nezajímá o tento megaskandál. Celá aféra se mnou je jen vrtěti psem," řekl Babiš.
"Je to provokace, organizované spiknutí, v pozadí stojí podsvětí a možná i politické struktury a premiér Bohuslav Sobotka," dodal.
Za nahrávkami je podsvětí
Znovu se Andrej Babiš vrátil ke kauze nahrávek, které tento týden zatím někdo neznámý zveřejnil na internetu. Ministr financí na jedné z nich s redaktorem MF Dnes údajně připravuje vydání článků, které mají poškodit jeho politické rivaly.
Kroupa: Novinář Přibil mohl prodat nahrávky nechtěně s počítačem. Vyplave nejspíš ještě jedna - o KGB
Číst článek
„Nahrávkami se teď zabývám a vidím, že to byla provokace. V pozadí pravděpodobně stojí různí lidé, je to spolupráce podsvětí a možná politických struktur. Ten novinář, který se ke mně objednával se senzačními zprávami... Ano, přišel za mnou a říkal, že Penta chystá na mě materiál, že jsem spolupracoval s KGB. Ano, mluvil o tom, že údajně někdo zanese do Bratislavy nějakou obálku na recepci soudu a bude vzkazovat soudci, že Babiš tady nechal nějaké peníze. Takové absurdity!," řekl Babiš.
Babiš tak nepřímo potvrdil zjištění novináře Janka Kroupy z Českého rozhlasu, který mluvil s novinářem Přibilem: "On mi popsal (Přibil, pozn. red.), co bude na další nahrávce. Ta další nahrávka, která ještě neunikla, podle Marka Přibila má obsahovat debatu o tom, že se připravují kompromateriály na Andreje Babiše, které by měli připravovat lidé kolem Penty a Aloise Lorenze (poslední velitel StB, později pracoval jako bezpečnostní konzultant finanční skupiny Penta). Měly by se týkat spolupráce Andreje Babiše s KGB," uvedl Kroupa.
Načasoval bych to před ten jejich sněm socanský, udílí na nové nahrávce instrukce Babiš
Číst článek
„Dnes vidím, že jsem udělal chybu, že to byl provokatér, že to bylo všechno nastrčené a že je to organizované spiknutí, ale to samozřejmě nikoho nezajímá," uvedl v neděli dále Babiš.
'Pan premiér je notorický lhář'
Vyjádřil se i k přehrání záznamu z roku 2011, na kterém ho prezident Miloš Zeman kritizoval ohledně kauzy Unipetrol. „To, co ukázal pan Moravec ohledně vyjádření pana Zemana, to je zase vytrhnuté z kontextu. Když se k tomu pan Zeman vyjadřoval v roce 2011, tak jednak to byl předseda SPOZ a my jsme začínali. Pan prezident tehdy neměl mé jasné vyjádření k Unipetrolu," pokračoval Babiš.
„Pan premiér opakovaně lhal, je to notorický lhář a řekl, že já jsem údajně vlastnil Unipetrol. Já ho ale nikdy nevlastnil a nemohl jsem ho tedy ani vrátit," reagoval Babiš na materiál odvysílaný v pořadu České televize.
'Zeman si vyřizuje účty'
Babiš také řekl, že nepožádal premiéra, aby k nahrávkám svolal Bezpečnostní radu státu, protože sám premiér k jejímu svolání vyzývá, takže je s tím podle něj ztotožněn. "A já si myslím, že on je součástí toho spiknutí," prohlásil Babiš.
Nedomnívá se, že by se prezident Miloš Zeman ve vládní krizi přikláněl na stranu hnutí ANO. "Pan prezident bohužel asi vyřizuje účty s tím bezpáteřním člověkem a já se mu ve finále ani nedivím," poznamenal.
"My se musíme zeptat pana premiéra, jestli jsme v koalici. On brutálně porušuje koaliční smlouvu. Tak pokud jsme v koalici, tak by se měl držet podle smlouvy, a pokud nejsme v koalici, tak je potřeba, aby byla koaliční smlouva zrušena," domnívá se Babiš.