Asi třetina balených zmrzlin v obchodech má podle inspektorů nedostatky
Asi u třetiny balených zmrzlin v českých obchodech odhalili inspektoři nedostatky. Informuje o tom Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která zatím letos v létě zkontrolovala přes stovku vzorků. Nejčastější prohřešek je špatné skladování, tedy porušení chladového řetězce.
Pokud jde o točenou nebo kopečkovou zmrzlinu u stánků, je zatím podle některých hygieniků bez zdravotního rizika. To ale neznamená kvalitu.
Třeba na Plzeňsku už hygienici zkontrolovali desítky vzorků. Výsledkem bylo, že jsou v zásadě v pořádku. Podobný závěr hlásí také Moravskoslezský kraj.
Kromě salmonelózy se ale hygienici toto léto při kontrolách zmrzliny zaměřují třeba na syntetická barviva. Jejich malé množství sice není zdraví škodlivé, ale výrobce zmrzliny Jan Hochsteiger říká, že kvalitní výrobek je vůbec nepotřebuje.
„Já jsem zvyklý na to, že pistáciová zmrzlina je zelená, ale když vezmete pistácie a rozemelete je, tak zjistíte, že také nejsou zelené, že jsou mírně nazelenalé, jsou šedohnědé,“ říká Hochsteiger.
„Pokud je vanilka opravdu mimořádně žlutá, oříšek mimořádně tmavý a pistácie mimořádně zelená, tak je evidentní, že je tam spoustu barviv,“ dodává.
Pokud jde o balenou zmrzlinu, tak špatně skladovaná ztrácí svůj původní vzhled i tvar. Podle Pavla Kopřivy ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce ale může být tato závada dokonce zdraví nebezpečná.
„Když je porušen chladový řetězec, tak v tom mraženém krému se mohou začít množit bakterie a jejich koncentrace by převýšila hladinu, která je nebezpečná pro lidskou konzumaci,“ popisuje.
Podle Jana Hochsteigera je bezpečná teplota pro skladování -18 stupňů a níž. Sám prý má v mrazáku -22 stupňů kvůli tomu, že se dovnitř při otvírání dostává teplý vzduch.
„Už při teplotě -16 až -17 stupňů mohou vznikat v produktech plísně, které sice samy o sobě nejsou tolik problematické, nicméně problematické jsou jejich toxiny.
Konkrétní výsledky kontrol budou známé až na podzim.