Armáda pomůže s pandemií i bez nouzového stavu, uvedl Metnar. Umožní to zákon o ozbrojených silách
Armáda bude pokračovat v pomoci zdravotnickým a sociálním zařízením i bez nouzového stavu. Nasazení umožňuje zákon o ozbrojených silách. Novinářům to v pátek ve sněmovně řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). O nasazení armády budou podle něj ministři jednat na dnešním zasedání vlády.
V desítkách sociálních a zdravotnických zařízení pomáhá každý den několik set vojáků, podle platného nařízení vlády jich může být nasazeno až 900.
Nouzový stav platí do půlnoci na pondělí, poslanci jeho prodloužení odmítli. Obavy z potíží s nasazením vojáků byly jedním z argumentů pro prodloužení nouzového stavu.
Vláda řešila s hejtmany, jak dál bez nouzového stavu. Kraje se o dalším postupu poradí
Číst článek
Metnar řekl, že ho mrzí, že nebyl nouzový stav prodloužen, a že chápe složitost politických vyjednávání. Pro vojáky by podle něj bylo výhodnější, kdyby nouzový stav pokračoval. „Ale na druhou stranu chci všechny ujistit, tak jak jsme to vyhodnotili, jak jsme provedli podrobnou analýzu, budou (vojáci) nadále pomáhat v nemocnicích, v domovech seniorů jako doposud,“ řekl ministr.
Jako důvod, proč je nouzový stav pro armádu výhodnější, uvedl, že jde o záležitost celého systému, ve kterém bez nouzového stavu například nelze přikázat práci zdravotníkům, se kterými vojáci při svém nasazení spolupracují.
Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek sdělil ČTK, že systém boje proti pandemii by bez pomoci vojáků situaci nezvládl. Potvrdil, že ministerstvo obrany připravilo právní analýzu, podle které mohou vojáci pomáhat i bez nouzového stavu za pomoci zákona o ozbrojených silách.
„Zákon pro schválení nasazení požaduje, aby zde byla potřeba záchranných akcí a situace, kdy výrazně dochází k ohrožení zdraví nebo života. Obě tyto podmínky jsou nadále naplněny a zákonný požadavek budeme tedy naplňovat i v případě, že nemáme schválený nouzový stav,“ dodal Pejšek.