Agent nefotil Chovancův dům, tvrdí šéf Vojenského zpravodajství. Doloží to sněmovní komisi

Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun popřel, že by agent jeho rozvědky fotografoval dům užívaný ministrem vnitra Milanem Chovancem z ČSSD. Beroun ve středu České televizi řekl, že agent plnil své úkoly. Beroun je připraven to doložit sněmovní komisi pro kontrolu Vojenského zpravodajství, která se bude případem zabývat. Agent byl podle médií minulý týden zadržen nedaleko vily ministerstva vnitra v pražských Dejvicích, kterou Chovanec využívá, když fotografoval okolí domu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Chovanec

Milan Chovanec | Foto: Filip Jandourek

„Kategoricky vylučuji, že by Vojenské zpravodajství sledovalo pana ministra nebo jeho dům," řekl šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Byl ministr vnitra Milan Chovanec sledován vojenskou rozvědkou, nebo nebyl? Případ sleduje reportér Radiožurnálu Janek Kroupa

Odmítl, že by zadržení agenta mohlo mít ve Vojenském zpravodajství personální dohru. Předpokládá, že se mu poslancům z komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství podaří vysvětlit úkoly, které zadržený agent plnil. Odmítl je ale popsat. „Jsem stoprocentně přesvědčen, že se to na místě vysvětlí a že jsme konali správně," dodal Beroun.

Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO označil spekulace o možném sledování ministra vnitra Milana Chovance armádní rozvědkou za absurdní.

Vojenské zpravodajství podle něj v Praze 6 plnilo úkoly vyplývající z jeho zákonné působnosti a mělo k tomu všechna potřebná povolení. Server Seznam Zprávy uvedl, že se zpravodajci zajímali o jinou budovu, čemuž lidé z Chovancova okolí nevěří. Když ochranka ministra Chovance agenta chytila, tak podle informací Radiožurnálu na místo přijeli agentovi nadřízení a situaci řešili už tam.

Zadržení armádního zpravodajce projedná komise. Stropnický odmítá, že by sledoval Chovance

Číst článek

Sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství by se věcí měla zabývat pravděpodobně ve druhé polovině března.

Předseda komise a poslanec Bohuslav Chalupa z hnutí ANO ve středu řekl, že o věci s Berounem a Stropnickým mluvil a požádal je o podklady, stejnou žádost vznese i na Chovance. Pozastavil se také nad tím, že se Chovanec neobrátil na sněmovní orgány.

K záležitosti se ve středu večer pravděpodobně vrátila za účasti Chovance i Stropnického Bezpečnostní rada státu nebo výbor pro zpravodajskou činnost, který na ni navázal. Účastníci však jednání před novináře komentovat nepřišli.

Nemělo se to dostat na veřejnost, říká Šándor

Poslankyně a členka komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství Jana Černochová z ODS se prý nemá důvod domnívat, že by si Chovanec případ vymyslel.

„Pokud by se to ukázalo jako pravdivé, tak to považuji za něco, co je naprosto absurdní, používat takto nekalé praktiky pár měsíců před volbami, to nás vrací o 27 let zpátky," poznamenala k údajnému sledování. Bude chtít, aby se prokázalo, že Vojenské zpravodajství mělo v lokalitě jiný zájem.

Podle bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora je ale velkou chybou, že se celá věc dostala na veřejnost. „Bez ohledu na to, jestli je to pravda, nebo ne a jestli to bylo, nebo nebylo legální, tak by politici takovéto věci neměli komunikovat přes média. V zásadě to není dobře,“ řekl Radiožurnálu Šándor. Dodal, že každý ministr může být sledován, musí to mít ale potřebné zákonné náležitosti.

Předseda sněmovního Výboru pro bezpečnost Roman Váňa se pak pozastavil nad tím, že se agent nechal dopadnout. „Pokud by takový zpravodajec skutečně plnil nějaké úkoly tak, jak je naznačováno, tak by mě nepřekvapovalo, že někde fotí, ale to, že se nechá chytnout,“ uvedl Váňa. Za ostudu Vojenského zpravodajství chycení zpravodajce označila i Černochová.

ČTK, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme