Ministr Vojtěch rozpustil Radu pro řízení epidemie onemocnění covid-19. ‚Chci zjednodušit systém,‘ tvrdí

Dát prostor expertům. S tímto záměrem založil v listopadu tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný Radu pro řízení epidemie onemocnění covid-19. V té se o opatřeních radili opoziční i vládní poslanci, odborníci i zástupci profesních organizací. Nyní rada přestala existovat. Ke 31. květnu ji rozpustil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Cílem je systém zjednodušit a zefektivnit,“ uvedl Vojtěch pro server iROZHLAS.cz.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch a Andrej Babiš na tiskové konferenci na Ministrestvu zdravotnictví.

Adam Vojtěch a Andrej Babiš na tiskové konferenci na Ministrestvu zdravotnictví. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Je to můj projekt, se kterým jsem přišel, když jsem se dostal do úřadu,“ řekl Blatný v lednu po první schůzi Rady pro řízení epidemie onemocnění covid-19.

Vojtěch chce od září zavést plošné PCR testování pro školáky. V pondělí návrh projedná s Plagou

Číst článek

Podle webu ministerstva zdravotnictví, kde rada stále figuruje jako jeden z poradních orgánů, se měla skupina „seznamovat s analytickými podklady o působení zavedených opatření, analyzovat a posuzovat získané informace, hodnotit návrhy budoucích opatření a formulovat doporučení pro další fáze řízení epidemie.“

Navíc měla skupina čítající 23 členů dát prostor debatě mezi vládními a opozičními poslanci, kromě Jaroslava Faltýnka (ANO) nebo Věry Adámkové (ANO) v ní proto zasedali například poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL), místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek nebo Martin Kupka (ODS). „Důvodem je potřeba diskuse napříč celý spektrem, ať už politickým nebo odborným,“ vysvětloval v lednu Blatný.

Dalšími členy byl například epidemiolog Petr Smejkal, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj, předseda České lékařské společnosti J. E. Purkyně Štěpán Svačina nebo prezident České lékařské komory Milan Kubek. 

S klesajícím věkem přibývá lidí, kteří na očkování nedorazí. Někde se vyhazují zbytečně desítky vakcín

Číst článek

„Včera mi přišel e-mail, že mi pan ministr děkuje za práci a že se rada ruší, popsal v úterý Kubek. V e-mailu, který zmiňuje, Vojtěch rozhodnutí vysvětluje tím, že zahájil „revizi všech poradních orgánů ministerstva“.

Ministr Vojtěch rozpuštění rady potvrdil. „Na ministerstvu zdravotnictví funguje celá řada různých skupin, které se věnují covidu. Mým cílem je tento systém zjednodušit a zefektivnit, napsal v SMS.

Se zástupci profesních komor a poslanci se podle svých slov ministr potkává na výborech. „Výměna informací tak bude zachována,“ slíbil ministr zdravotnictví.

Plány na léto

Rada se od svého vzniku setkala celkem pětkrát, na jednáních se probírala očkovací strategie, potřeba nouzového stavu nebo povinné testování. „Všichni členové se snažili podle svých znalostí pomoci zemi ke zvládání epidemie, všichni to dělali bez nároku na honorář,“ popsal Kubek.

25:49

Kubek: Dopad pandemie uvidíme na onkologických pacientech, přijdou až v pokročilých stadiích rakoviny

Číst článek

Na posledním jednání, které se z 8. dubna přesunulo kvůli výměně ministra zdravotnictví na 11. května, vyslovili členové rady žádost, aby zástupci ministerstva zdravotnictví předložili plán, jaká opatření budou platit během prázdnin, za jakých podmínek budou lidé moci cestovat a jakými kroky zajistí v září bezpečný návrat dětí do škol.

Na začátku června se ale další jednání konat nebude, rada byla 31. května zrušena. „Nemám na to zrušení negativní ani pozitivní názor. Epidemická situace se změnila, takže to chápu, komentoval konec Miloslav Ludvík, místopředseda Asociace nemocnic České republiky a ředitel Fakultní nemocnice Motol.

Konec spolupráce s MeSES

Rada pro řízení epidemie onemocnění covid-19 není jedinou expertní skupinou, od které dává vláda ruce pryč. V polovině května ukončilo ministerstvo zdravotnictví ještě pod vedením Petra Arenbergera (za ANO) spolupráci s Mezioborovou skupinou pro epidemické situace (MeSES).

21:35

Smejkal o odvolání expertní skupiny: Očekával bych, že ministr kvůli nám alespoň zvedne telefon

Číst článek

Skupina odborníků, jejímiž členy jsou vědci i lékaři, radila ministerstvu zdravotnictví v otázkách řešení pandemie. 18. května ale ministerstvo „jedním telefonátem spolupráci rozvázalo. „Důvody neuvedli, snad je dodají písemně,“ řekl tehdy sociolog a ředitel ústavu STEM Martin Buchtík.

Později ministerstvo zdravotnictví důvody uvedlo: pandemie odchází a ministerstvo si už vystačí samo. „Vzhledem ke zlepšující se epidemické situaci a dostatečným personálním kapacitám na ministerstvu zdravotnictví jsme se rozhodli přesunout tuto agendu již uvnitř v rámci resortu. Všem členům MeSES velice děkuji za jejich spolupráci,“ uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Vašáková.

Vítek Svoboda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme