O volby je zájem. První den přišla až polovina voličů
O volby do Poslanecké sněmovny je mezi občany Česka zájem. Účast se v první volební den podle odhadů přiblížila k 50 procentům. Lidé rozhodují o tom, v jakém složení bude dolní komora parlamentu i vláda fungovat po další čtyři roky. O hlasy se uchází 25 stran a hnutí.
Volby začaly po celém Česku úderem 14. hodiny. Rušno bylo v prvního hodinách hlasování hlavně v řadě pražských volebních místností, před nimiž se často tvořily fronty.
Podle členky jedné z komisí v Praze 10 Jany Bártové letos přišlo víc voličů než jindy. „Vypadá to, že aspoň do našeho okrsku jich přišlo daleko víc. Zpočátku to byl přímo nával,“ řekla Bártová.
Reportér Radiožurnálu si všiml, že v prvních hodinách chodili k urnám nejvíc tradičně senioři, zájem měli ale i studenti nebo rodiny s dětmi. Později odpoledne a večer už nápor voličů slábl.
Atmosféra voleb v Praze je většinou poklidná a přehledná. Nikde nechyběly seznamy voličů, hlasovací lístky ani úřední obálky. Připraveni byli také voliči.
Komplikace nejsou hlášeny ani z dalších krajů, včetně těch, které nedávno postihly záplavy. Například ve Zlínském kraji do všech hlasovacích míst pravidelně zajíždí hlídky policistů, v pohotovosti jsou také kriminalisté, kteří mají za úkol získávat informace o případném organizovaném narušování pořádku.
Účast zřejmě překoná předchozí volby
Jen během prvních tří hodin voleb si přišla vybrat své poslance zhruba pětina oprávněných voličů. Do večera pak podle odhadů volebních komisařů ze všech regionů účast dosahovala až 50 procent, což je víc než při minulých sněmovních volbách.
Před čtyřmi lety účast přesáhla 64 procent z 8,3 milionu voličů. V roce 2002 přišlo rozhodnout o složení sněmovny 58 procent a v roce 1998 to bylo 74 procent voličů.
Celková účast by tak letos mohla být vyšší než 70 procent, protože v pátek obvykle odvolí dvě třetiny lidí. V sobotu mají občané možnost hlasovat od osmi do čtrnácti hodin, kdy se volební místnosti uzavřou.
Mezi prvními volili Klaus a Fischer
Krátce po zahájení voleb přišli vhodit své lístky do volební místnosti v pražských Kobylisích prezident Václav Klaus s manželkou Livií.
Podle prezidenta jsou současné volby výjimečné v tom, že se na naší politické scéně objevily nové strany, které mohou dosavadní rozvržení sil výrazně ovlivnit.
Prezident také doufá, že si voliči oddechnou od dlouhé předvolební kampaně.
„Je dobře, že skončila volební kampaň v délce téměř jednoho roku. Zneklidňovala, destabilizovala a ještě popichovala k tomu, aby vznikaly vnější spory mezi stranami. Takže já jsem strašně rád, že je to za námi a že si oddechnou všichni,“ uvedl Klaus.
Svůj hlas už odevzdal i premiér Jan Fischer. Volil v budově základní školy na barrandovském Chaplinově náměstí v Praze 5, kam stejně jako prezident dorazil krátce po 14. hodině.
Letošní volby označil za důležité z toho důvodu, že se podle něj konají v době, kdy je ještě velmi křehké oživení ekonomického růstu, veřejné finance nejsou v dobrém stavu a komplikace narůstají i v rámci Evropské unie.
"Čeká nás řada nedokončených reforem - penzijní, zdravotnická a tak dále," poznamenal Fischer.
Jak řekl, sám se při výběru strany rozhodoval podle volebních programů, principů a uměřeného chování jejích představitelů, nicméně dodal, že více než rok v politice, který zažil, jeho pohled také do určité míry ovlivnil.
Své volby Klaus i Fischer novinářům neprozradili. Prezident nechtěl ani odhadovat volební účast, zatímco Fischer jako bývalý šéf Českého statistického úřadu předpokládá, že k urnám přijdou asi dvě třetiny voličů.
Volit už přišli i někteří předsedové parlamentních stran, pražský arcibiskup Dominik Duka či bývalý prezident Václav Havel. Ten novinářům řekl, že letošní volby jsou svým způsobem uzlové a možná rozhodnou o dlouhodobé zahraniční orientaci země.
„Bylo by skvělé, kdyby zvítězila nějaká sestava, která je schopná vládnout čtyři roky a nemusí se o jeden hlas pořád bát, že ji někdo svrhne a prodlouží tím nesmyslně dobu hledání a formulace reforem,“ zdůraznil Havel.