56 procent středoškoláků během studia přehodnotí výběr vysoké školy

Víc než polovina středoškoláků se během studia rozhodne pro jiný vysokoškolský obor. Ukázala to analýza společnosti Scio na základě výsledků projektu Vektor a Národních srovnávacích zkoušek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti v posluchárně

Studenti v posluchárně | Foto: Jihočeská univerzita

Nejčastěji mění preferovaný obor původní zájemci o matematicko-fyzikální obory. Naopak nejstabilnější pozici mají obory technické, které si vybírají žáci odborných středních škol. I mezi nimi jsou ale výjimky.

„U nich je to samozřejmě poněkud stíženo tím, že jejich středoškolské studium je už oborově zaměřeno,“ podotýká Bohumil Kartous ze společnosti Scio.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Klára Bílá zjišťovala, jak je pro studenty těžké vybrat si budoucí povolání

Z analýzy také vyplynulo, že plány ohledně studia na univerzitě nejvíce mění studenti gymnázií. Ostatně tam je přivádí právě možnost odložit výběr budoucího povolání na pozdější dobu.

„Mě na gymnázium přivedlo to, že jsem vlastně nevěděl, co bych chtěl dělat, jakou vysokou školu, tak jsem si řekl, že když to bude všeobecné, tak mi vlastně některé ty předměty, co mě třeba zaujmou, poradí v tom, co bych chtěl studovat,“ svěřuje se gymnazista Tomáš.

Popsal tak situaci většiny českých školáků, pro které je těžké zvolit si v patnácti letech budoucí povolání.

Podobnou zkušenost má i Eva, která studuje víceleté gymnázium v Praze. Do maturity jí zbývají víc než dva roky. Ani teď ale neví, co by v budoucnu chtěla dělat.

Ona i Tomáš budou při výběru povolání přihlížet i k poptávce na trhu práce.

„Myslím, že je dobré dělat to, co nás baví, ale samozřejmě taky je důležité zamyslet se nad tím, jestli to má pro nás nějakou budoucnost,“ říká Eva.

Ze statistik vyplývá, že podle počtu podaných přihlášek je nakonec největší zájem o ekonomicky zaměřené fakulty.

Odborníci tvrdí, že je pozitivní, že děti své rozhodnutí mění. Zástupci ministerstva školství by proto chtěli, aby středoškolské vzdělávání bylo víc prostupné. Jak, o tom se bude ještě diskutovat.

Klára Bílá, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme