'Pentagon zatím novou strategii protiraketové obrany nemá'
Česko se chce podílet i na nové podobě amerického protiraketového štítu. Amerického viceprezident Joea Bidena o tom při vzájemném setkání ujistil český premiér Jan Fischer. Podle profesora Bostonské univerzity Igory Lukeše však Pentagon zatím novou strategii protiraketové obrany nemá.
Biden přijel do České republiky poté, co administrativa prezidenta Baracka Obamy zrušila plány na stavbu radaru v Brdech a sila protiraketových střel v Polsku.
Obranný systém by na rozdíl od dřívějšího projektu radaru v Česku a raketových sil v Polsku budovat od začátku jako projekt NATO.
Profesor Bostonské univerzity Igor Lukeš o návštěvě amerického viceprezidenta Bidena v Praze
Američany obranné systémy nezajímají
Podle profesora Bostonské Univerzity Igora Lukeše není však americký protiraketový štít tématem, které by zajímalo tamní veřejnost.
"Mluví o tom jen odborníci ve Washingtonu, inženýři ve vojenských ústavech nebo vědci na univerzitách, ale americká veřejnost se nyní daleko více zajímá o zdravotní pojištění či o vývoji nezaměstnanosti. O obranu se má podle nich starat hlavně vláda. Ani největší pesimista si zatím nemyslí, že Írán, Severní Korea a další podobné státy mají možnost zasáhnout přímo území USA. Kdyby k tomu došlo, Američané se o obranný štít budou zajímat mnohem více," míní profesor Lukeš.
Navíc podle jeho názoru žádná definitivní koncepce nové protiraketové obrany v USA zatím neexistuje.
"Někdy se mluví o raketách SM- 3, jindy o dávno existujícím systému Patriot. Hovoří se o tom, že bude umístěn v Polsku, v Kosovu, Turecku nebo jen na lodích. Pokud bude mít v budoucnu Pentagon novou koncepci a chválí ji, nejdřív musí zjistit, co si o ní myslí Kongres. Pak se teprve uvidí, zda projekt bude mít dostatečnou politickou podporu, která by přežila i případnou politickou změnu v Bílém domě," vysvětlil Lukeš.
Příkladnou demokracii mají prý i v Rumunsku
Podle Lukeše je dobře, že Joe Biden v Praze chválil českou demokracii jako příklad pro ty východoevropské země, které ji teprve budují a potvrdil, že Česká republika má v USA dobrou pověst.
Lukeš však podotkl, že Biden při své evropské cestě pochválil stejně i Rumunsko jako zemi velmi úspěšnou a demokratickou, dokonce tak, že by mohlo nyní pomáhat zavádět demokracii i do jiných zemí.