Pacient v USA dostal upravenou prasečí ledvinu. Transplantace dopadla podle lékařů slibně
Chirurgové v americkém Bostonu transplantovali jako první na světě nemocnému 62letému muži ledvinu z geneticky upraveného prasete. Všímá si toho například list The New York Times. Podle něj by zákrok mohl dát naději statisícům lidí, kteří mají nemocné ledviny.
Operace trvala více než čtyři hodiny. Lékaři po ní na tiskové konferenci nedokázali skrýt emoce. „Největší díky bych chtěl vyjádřit celému týmu massachusettské nemocnice,“ řekl třesoucím se hlasem a se slzami v očích doktor Leo Riella, který má v nemocnici na starosti transplantace ledvin.
Před 40 lety proběhla první transplantace srdce v Československu. Dnes jich IKEM provádí 50 za rok
Číst článek
Transplantace dopadla podle lékařů slibně. Nová ledvina už začala vytvářet moč a od soboty, tedy ode dne operace, se zlepšují i další ukazatele. Lékaři ale budou operovaného muže dál sledovat, aby případně zachytili známky toho, že jeho tělo nový orgán odmítá.
Před zákrokem lékaři ledvinu upravili. Na zvířeti museli udělat několik genetických úprav metodou CRISPR, aby byly orgány zvířete kompatibilní s člověkem.
List The New York Times ale připomíná, že takové zákroky nemusí být stoprocentně bezpečné pro lidi, protože není možné eliminovat, nebo dokonce identifikovat všechny viry, které prasata přenášejí.
Zákrok je také samozřejmě pro zvířata smrtelný. Zachránit by ale mohl stovky tisíc lidských životů. Jen ve Spojených státech trpí více než 800 tisíc lidí selháním ledvin a potřebují dialýzu, což je postup, při kterém se z krve filtrují toxiny. Více než 100 tisíc z nich je pak na čekací listině na transplantaci ledviny od živého nebo mrtvého dárce. Transplantací ledvin se pak jen v USA provede ročně asi 25 tisíc.
Muž z Arkansasu podstoupil jako první na světě transplantaci celého oka. Zda na oko uvidí, není jisté
Číst článek
Není to ale poprvé, kdy člověk dostal orgán od zvířete. Chirurgové z Marylandské univerzity dvakrát transplantovali srdce z geneticky modifikovaných prasat.
Orgány nejdříve fungovaly normálně. Oba pacienti, kteří měli pokročilé onemocnění, ale krátce poté zemřeli.
List The New York Times připomíná, že pacienti, kteří souhlasí s touto experimentální léčbou, jsou obvykle velmi nemocní a mají jen málo jiných možností. Často se kvůli svému vážnému stavu ani nedostanou na čekací listinu na orgány.