Italský chirurg jako první transplantoval průdušnici, jeho pacienti však zemřeli. Soud ho poslal za mříže

Švédský odvolací soud ve středu uznal italského chirurga Paola Macchiariniho vinným z hrubého ublížení na zdraví za to, že voperoval umělou průdušnici třem pacientům, kteří následně zemřeli. Uložil mu dva a půl roku za mřížemi, napsala agentura Reuters.

Stockholm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský chirurg Paolo Macchiarini

Italský chirurg Paolo Macchiarini | Zdroj: Reuters

Macchiarini působil v letech 2010 až 2016 na stockholmském Karolinském institutu, který ale musel opustit kvůli falšování vědeckých výsledků. Průdušnice patří k orgánům, jejichž transplantace je podle Reuters velice náročná.

29:57

Úspěšně transplantujeme i 70leté pacienty s leukémií. Registr dárců je třeba široký, popisuje primář

Číst článek

Bývalý chirurg byl obviněn z toho, že v letech 2011-2012 provedl experimentální zákrok u tří osob, které později zemřely. V loňském roce soud nižší instance shledal Macchiariniho nevinným z těžkého ublížení na zdraví ve všech třech případech úmrtí a vinným ze způsobení těžké újmy na zdraví ve čtvrtém případě a vynesl podmíněný trest.

Odvolací soud, který zrušil tři osvobozující rozsudky, ve svém prohlášení uvedl, že „nezpochybňuje, že chirurg doufal, že jeho metoda bude fungovat“, ale konstatoval, že Macchiarini „jednal s trestným úmyslem“. „Z vyšetřování vyplývá, že si uvědomoval riziko, že zákroky způsobí pacientům tělesná zranění a utrpení, ale byl k němu lhostejný,“ dodal soud.

Macchiariniho švédský obhájce na žádost Reuters o komentář bezprostředně nereagoval.

Úspěšná transplantace

Italský chirurg Macchiarini se proslavil v roce 2008, když provedl první úspěšnou transplantaci umělé průdušnice obalené kmenovými buňkami příjemce. Tím odpadala nutnost brát po zbytek života léky na potlačení reakce organismu odmítajícího cizí tkáň.

Macchiarini zopakoval podobný zákrok i v následujících letech, mezi jeho pacienty byla i jedna Češka. Sedm z osmi pacientů operovaných v letech 2011 až 2014 ale po zákroku zemřelo.

Usvědčení Macchiariniho z falšování vědeckých výsledků a porušení vědecké etiky silně otřáslo prestiží Karolinského institutu, který vyhlašuje Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Kvůli aféře rezignovaly v letech 2015 až 2017 špičky institutu a několik členů výboru, který o udělování ceny rozhoduje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme