O domácí dialýzu roste zájem, využije ji však jen zlomek pacientů, není pro každého
V Česku rostou počty pacientů, kteří se dialyzují sami doma. Podle dat České nefrologické společnosti využívá této možnosti 105 lidí s nefunkčními ledvinami. I tak je to jen zlomek z přibližně 6500 pacientů, kteří dialýzu potřebují. Při domácím očištění krve jsou procedury častější a kratší. ‚Proškolení trvalo tři týdny. Teď dokážu obsluhovat všechno sama,‘ říká Věra, jedna z pacientek.
Dialýzu využívají lidé, kterým správně nefungují ledviny. Paní Věra domácí dialýzu využívá půl roku, předtím dojížděla třikrát týdně do dialyzačního střediska, kde pokaždé strávila čtyři a půl hodiny.
„Žiju sama se synem, pětkrát týdně jezdím do práce na plný úvazek. Babička musela syna hlídat, protože jsem ho dva dny v týdnu ani neviděla. Teď je rád, že tady tu mašinku máme. Nejhezčí asi bylo, když přišel a objímal ji a říkal: ‚Děkuju ti mašinko, že mi léčíš maminku‘,“ uvádí Věra s tím, že život bez domácí dialýzy si už neumí představit.
Do dialyzačního centra chodí teď paní Věra jednou měsíčně na kontroly.
Na bezpečnost procesu v domácím prostředí podle zdravotní sestry Zlaty Dynybylové z mělnického Dialyzačního centra dohlíží série alarmů zabudovaných v zařízení, které je o něco větší než tiskárna.
„No a pokud bych si to nepamatovala, tak mám tady nalepené nejdůležitější číslo na helplinku, kde mi sestřičky 24 hodin denně dokážou poradit,“ dodává Věra. Pacientka má rovněž při domácí dialýze na ruce nalepený senzor, který ji upozorní na jiný případný problém.
Lidem, kteří se dialyzují sami doma, se podle primářky mělnického centra Kataríny Nehézové daří dobře právě díky tomu, že mají možnosti si krev čistit častěji. Metoda však není vhodná pro každého a v Česku ji podle dat České nefrologické společnosti využívá 105 pacientů s nefunkčními ledvinami.