Přelom v užívání léků? Pilulky lékařům samy nahlásí, jestli je pacient spolkl

Pravidelné užívání léků s sebou nese mnohé nepříjemnosti. Pacienti třeba často zapomínají, jestli si pilulku už vzali nebo ne. Právě to by se mohlo brzy stát minulostí. Ve Spojených státech schválili první pilulky se senzorem, který dokáže komunikovat s elektronikou a zjistit nejen, jestli jste lék spolkli, ale odesílat i další důležitá data.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tablety (ilustrační foto)

Tablety (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv povolil použití této technologie farmaceutické firmě Otsuka. Ta zařízení popisuje jako malý senzor o velikosti zrnka písku, který je už při výrobě umístěný přímo do pilulky.

Bez hadiček a umělé výživy. Nový lék pomůže pacientům s nefunkčními střevy

Číst článek

Ve chvíli, kdy pacient lék spolkne a ten se dostane do žaludku, začne senzor reagovat s trávícími látkami a aktivuje se. Pak dokáže komunikovat s dalším malým elektronickým zařízením, které má pacient na sobě.

To pak umí poslat data třeba do aplikace v mobilním telefonu, anebo rodině či přímo lékařům, kteří tak můžou monitorovat pacientův zdravotní stav.

Senzor se zatím dostane do jediného léku. Jmenuje se ABILIFY, je to antipsychotikum a slouží k léčbě dospělých pacientů, kteří trpí vážnými psychickými poruchami, jako jsou schizofrenie nebo bipolární afektivní porucha.

Ušetří i peníze

Podobné technologie vyvíjejí i další farmaceutické společnosti. Mohly by totiž mimo jiné snížit výdaje na zdravotnictví. Pacienti, kteří nespolupracují při léčbě, stojí podle deníku New York Times americké zdravotnictví v přepočtu přes dva biliony korun ročně. U mnoha z nich se totiž zdravotní potíže zhorší a musí pak podstoupit další léčbu nebo hospitalizaci.

Nápojářské firmy přicházejí o zisk kvůli zdravému životnímu stylu. Pomůže Coca-Cole mléko?

Číst článek

V souvislosti s léky se senzory se samozřejmě řeší také etický problém. Pacienti, kteří první schválený lék dostanou, musí podepsat souhlas se sdílením dat s lékaři. Zatím se jedná jen o jediný lék.

V budoucnu by se ale tahle technologie mohla hodně rozšířit. Existovalo by pak i nebezpečí toho, že data odcizí hackeři a někdo se tak dostane k velmi osobním údajům.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme