Američané dostanou nový lék na cukrovku prvního typu. Má pomoci na začátku onemocnění
Americké úřady povolily nový lék na cukrovku prvního typu. Na rozdíl od ostatních dosud používaných léků je založený na práci s imunitou pacientů. Snaží se tak přímo vyřešit problém, který tento typ cukrovky způsobuje.
Při cukrovce prvního typu začne imunitní systém pacienta napadat buňky ve slinivce břišní, které produkují inzulin. Tělo ho tím pádem přestane vyrábět a pro nemocného je nezbytné začít užívat inzulin z jiného zdroje.
Lék teplizumab se tomuhle snaží předejít tím, že přesvědčí imunitní systém, aby ty důležité buňky nenapadal.
Určený je tento lék pro všechny, u kterých cukrovka prvního typu teprve začíná, v prvních fázích nemoci ještě před plným nástupem toho, kdy je člověk závislý na inzulinu a řeší vysokou hladinu cukru v krvi.
Píchnout si inzulín a hned se najíst? Látku, která by zjednodušila život diabetikům, hledají čeští vědci
Číst článek
Podle klinických testů dokáže teplizumab v průměru oddálit nástup nemoci o dva roky. To jsou dva roky, po které člověk nemá zvýšenou hladinu cukru v krvi, která by mu způsobovala případné zdravotní komplikace. Mezi typické potíže způsobené vysokou hladinou cukru patří problémy s ledvinami a očima.
Nedá se přesně určit, kolika lidí se může taková léčba týkat. Celosvětově se počet lidí s cukrovkou prvního typu odhaduje na necelých devět milionů lidí, v Česku jich je asi 60 tisíc. Lék ale není užitečný pro ty, u kterých už cukrovka plně propukla. A toto číslo se stále mění.
Ve Spojených státech se počet mladých lidí, u kterých se tenhle typ cukrovky objevuje, stále roste. V roce 2020 hlásilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí za předchozí dva roky nárůst až o 30 procent.