‚Křečkujete‘ nebo hledáte příznaky zdravotních potíží? Můžete trpět novými internetovými chorobami

Internet přinesl lidstvu okamžitý přístup k informacím z celého světa. V mnoha ohledech zjednodušil náš život, ale občas ho také trochu komplikuje. Vědci přišli na to, že surfování po síti u některých lidí způsobuje úplně nové psychické poruchy. Jak se projevuje tzv. kyberchondrie a nebo kyber-kompulzivní hromadění?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internet, doktor, nemoc

Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

Spousta lidí se už někdy pokusila o sebediagnostiku prostřednictvím internetu.

Někdy můžou být wikipedická hesla nebo internetové diskuse dobrým pomocníkem. Lidé třeba zjistí, že vyrážka si už zaslouží návštěvu lékaře, anebo že můžou zůstat v klidu, protože to je zase jen ‚rýmička‘.

Šikana je pro některé lidi tabu. Přesouvá se na internet a nevymizelo ani násilí, ukázal projekt

Číst článek

Ovšem občas internetoví uživatelé odchází s přesvědčením, že mají přinejmenším černý kašel, AIDS nebo rakovinu mozku. A ti, kteří si hledají diagnózy až příliš často a mají podle internetu všechno, na co přijdou, jsou kyberchondrici. Vlastně internetoví hypochondři.

A již zmíněné kyber-kompulzivní hromadění je obdoba známého chorobného hromadění věcí, lidově křečkování, ovšem na internetu. Lidé trpící touto poruchou odmítají mazat jakékoliv informace na internetu. I to může v době sociálních sítí působit potíže. O obou poruchách mluví článek zveřejněný v odborném časopise European Neuropsychopharmacy.

Na tyto diagnózy se zaměřil na výzkum zaštítěný Evropskou sítí pro zkoumání problematického používání internetu. Podle psychiatričky profesorky Naomi Fineberg z univerzity v Hertfordshiru jsou takové problémy běžnější, než si lidé myslí.

Psychiatrička se aktuálně snaží zjistit, zda jsou tyto poruchy pouze digitálním ztělesněním těch klasických, jako je hypochondrie, anebo jestli jde o úplně nové diagnózy.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme