Každé čtvrté dítě z komplikovaného těhotenství může mít zdravotní problémy. Péče by se dala změnit
Komplikovaná těhotenství s sebou nesou riziko budoucích potíží se srdcem a cévami. A to jak u matek, tak u dětí, které se z takových těhotenství narodí. Potvrzuje to dlouhodobá studie vědců z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí. Nedávno proto zahájili její další část. Zařazují do ní ženy s vyšším rizikem rozvoje těhotenských komplikací a zdravé prvorodičky.
„Je to mé první těhotenství, tak jsem nechtěla nic podcenit,“ říká pro Radiožurnál Markéta, která je ve čtvrtém měsíci těhotenství. Studie ji zaujala proto, že její maminka i babička měly v těhotenství vyšší krevní tlak. Zajímalo ji, jestli hrozí riziko také jí. Dozvěděla se to z krevních testů.
Každé třetí dítě z komplikovaného těhotenství může mít zdravotní problémy. Natáčela Andrea Skalická
„Potvrdila se tam zvýšená rizika preeklampsie a těhotenské cukrovky. Zároveň jsem dostala doporučení ohledně dietních opatření, vyhnout se nadměrnému solení nebo jednoduchým cukrům. Ale myslím si, že je to hlavně o tom, že tu informaci víte a že tomu můžete předejít, že si na to dáváte pozor,“ vysvětluje.
Markéta se zdraví s primářem podolské porodnice Hynkem Heřmanem. Kvůli vyššímu riziku komplikací k němu teď každý měsíc chodí z preventivních důvodů do prenatální poradny.
„Pohyby už normálně cítíte? Žádné problémy. Tlaky si měříte doma? Výsledky vypadají dobře. Zatím není potřeba žádná léčba krevního tlaku. A my se podíváme ještě na ultrazvuk,“ popisuje Heřman.
„Vidíme jednotlivé části plodu. Hlavičku. Vidíme srdeční akci, dostatek plodové vody, uložení placenty. Všechno v tuto chvíli vypadá normálně,“ ukazuje.
Problémy s krevním tlakem
„Zjišťovali jsme, že ženy mají po komplikovaném průběhu těhotenství častěji hypertenze, nálezy na ultrazvuku srdce nebo na EKG,“ popisuje výsledky patnáct let trvajících výzkumů Ilona Hromadníková, vedoucí oddělení molekulární biologie a patologie buňky na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.
Právě na základě jejích vědeckých prací byly vyvinuty a patentovány technologie, které dokážou závažné těhotenské komplikace předpovědět už v prvním trimestru. Později se výzkum zaměřil nejen na ženy, ale také na děti od tří do 11 let.
Česko akutně potřebuje nové zdravotní sestry. Během deseti let jich do důchodu může odejít téměř třetina
Číst článek
„Začali jsme zjišťovat, že děti v takto malém věku už mají zvýšený krevní tlak, čemuž říkáme prehypertenze, anebo už ho mají zvýšený tak, že mají hypertenzi, jako třeba pozorujeme u dospělých. A děti, které se u nás narodily předčasně, které měly nižší porodní váhu než 1000 gramů, tak jsme zjistili, že od tří let dále mají zvýšenou plicní vaskulární rezistenci, což je významný rizikový faktor budoucího rozvoje plicní hypertenze. Takže teď posíláme děti na kardiologii, aby děti měly do budoucna kvalitní život,“ zdůrazňuje Hromadníková.
Tyto a další zdravotní komplikace má podle ní každé třetí až čtvrté dítě narozené z komplikovaného těhotenství. Studie dál pokračuje. Její autoři už ale na základě předchozích výsledků vypracovali novou koncepci péče o těhotné ženy, kterým riziko rozvoje komplikací hrozí. Doporučují v ní, aby byly takové maminky spolu se svými dětmi pravidelně sledovány nejen u kardiologa, ale také u praktiků.
„Naším cílem je implementovat dlouholetý výzkum paní profesorky do toho klinického prostředí. Proto oslovujeme mnoho odborných společností a snažíme se získat jejich podporu, abychom to mohli používat v rámci kliniky,“ dodává primář podolské porodnice Heřman.
Cílem výzkumu do budoucna je preventivně testovat na možné komplikace v těhotenství v prvním trimestru všechny ženy.