Komplikovaná těhotenství s sebou nesou riziko budoucích potíží se srdcem a cévami. A to jak u matek, tak u dětí, které se z takových těhotenství narodí.
Lidé v Česku každý den spotřebují až 15 g soli, to jsou zhruba tři kávové lžičky. Státní zdravotní ústav se mimo jiné dlouhodobě snaží přesvědčovat školy, aby v jídelnách snížily množství soli.
„Obezita je pro americké pacienty Achillovou patou. V Číně to to bylo kouření a znečištění ovzduší, Itálie má starší populaci, tady je problémem BMI,“ říká epidemioložka Newyorské univerzity.
Až příliš důsledně se Češi řídí mottem oblíbené pohádky Sůl nad zlato. Každý den totiž zkonzumují soli až třikrát víc, než je zdravé. A i když bez soli to nejde, příliš velké množství naopak dokáže lidskému tělu uškodit.
Světová zdravotnická organizace vyhlásila 7. duben dnem hypertenze. Jak vyplývá z údajů organizace, nejvíc lidí s vysokým krevním tlakem žije v Africe. V Mozambiku nebo v Nigeru ve střední Africe má vysoký tlak víc než polovina obyvatel starších 25 let. Hned v závěsu za Afrikou jsou evropští muži.
Vysoký krevní tlak má čtyřicet procent Čechů, většina z nás si ho ale neměří. Upozorňují na to lékaři u příležitosti dnešního Světového dne hypertenze a také na velký počet závažných nemocí, které má vysoký tlak na svědomí.
|Pavla Dluhoschová, Jakub Šídlo, Miroslav Panuška|Zprávy z domova
Na následky vysokého krevního tlaku zemře na celém světě sedm milionů lidí ročně, zní varování dnešního Světového dne hypertenze. U nás má vysoký krevní tlak každý třetí dospělý, častěji muži než ženy. Hypertenze je proto v České republice velkým zdravotním problémem.