Zemřel uznávaný egyptolog Břetislav Vachala. Do češtiny překládal egyptské odborné spisy i povídky

Ve středu zemřel egyptolog Břetislav Vachala, bylo mu 67 let. Celý svůj profesní život spojil s Českým egyptologickým ústavem, který o jeho úmrtí informoval na svém webu. Je autorem řady publikací, knih či překladů týkajících se starého Egypta, pravidelně se účastnil českých egyptologických výprav do Abúsíru. Mezi roky 2000 a 2005 stál v čele Českého egyptologického ústavu, v letech 1993 až 1997 působil jako velvyslanec v Egyptě a Súdánu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptolog Břetislav Vachala na snímku z roku 2009

Egyptolog Břetislav Vachala na snímku z roku 2009 | Foto: Tomáš Krist | Zdroj: Profimedia

„Byl nejen velkým znalcem starého Egypta, jeho jazyka, písemnictví a duchovního odkazu, ale především skvělým člověkem a nám všem dobrým přítelem, který své kolegy vždy dokázal nadchnout ke společné práci, své žáky k hlubšímu zájmu o studium a laickou veřejnost k zájmu o starý Egypt,“ uvedl za Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Vachalův kolega Jiří Janák.

Egyptologové z Česka oslavují nález. Objevili velký pyramidový komplex neznámé královny Setibhor

Číst článek

Břetislav Vachala se narodil v Jaroměři, dětství a mládí strávil v Hradci Králové. Zájem o starý Egypt prokazoval už jako dítě. Vystudoval egyptologii a arabštinu na Filozofické fakultě UK, po devítiměsíční stáži v Egyptě nastoupil v roce 1976 do Československého egyptologického ústavu.

V ústavu pracoval až do své smrti, s výjimkou několikaleté diplomatické kariéry v 90. letech. V roce 2000 nahradil v čele egyptologického ústavu po 20 letech Miroslava Vernera.

O staroegyptské civilizaci mluvil na řadě přednášek, psal odborné články a monografie i knihy určené pro širší veřejnost. Do češtiny přeložil mimo jiné Knihu mrtvých, jedno ze základních děl staroegyptské náboženské literatury, ale i povídky, milostnou poezii či spisy staroegyptských lékařů.

Účastnil se výzkumů na české archeologické koncesi v Abúsíru a publikace jejich výsledků. Identifikoval například nejstarší milostnou píseň na reliéfech v hrobce soudce Intiho. Věnoval se také prezentaci staroegyptských nálezů v českých i zahraničních muzeích a sbírkách.

„Mezi kolegy a studenty, ale i mezi kolegy a spolupracovníky české expedice v Egyptě byl známý a oblíbený pro svou veselou, optimistickou povahu, kterou ani dlouhá a těžká nemoc nedokázala zakalit,“ uvedl na webu egyptologického ústavu jeho kolega Ladislav Bareš.

Vachala se dlouhodobě podílel na výuce nových generací egyptologů a odborníků příbuzných profesí na Univerzitě Karlově v Praze a na Masarykově univerzitě v Brně. Jeho další celoživotní zálibou byla filatelie, zejména egyptské známky a známky celého světa s náměty ze starého Egypta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme