Jsou klidnější, nebojí se zkoumat okolí. Podle nové studie si kočky k lidem vytváří emoční pouto
Většina koček si podle studie zveřejněné v časopise Current Biology ke svým páníčkům vytváří takzvanou „bezpečnou vazbu“. V přítomnosti lidí se prý cítí klidněji, bezpečněji a natolik uvolněně, že se nebojí zkoumat své okolí. Autoři práce z americké Státní univerzity v Oregonu říkají, že podobných studií je málo, ale že obecně podceňujeme společenské schopnosti těchto malých šelem.
Výzkumníci pracovali s celkem 70 koťaty, pro které připravili jednoduchý experiment. Každé kočičí mládě a jeho majitele zavřeli na dvě minuty společně do místnosti. Pak člověk odešel a zvíře zůstalo samo. Po dvou minutách se ale znovu objevil a setkal se s kotětem.
Průzkum: Nejvíce Čechů má psa, v průměru za něj utratí skoro 16 tisíc ročně
Číst článek
Autoři studie během těchto tří fází monitorovali chování kočky a porovnávali ho. 64 procent zvířat bylo prý při opětovném shledání s páníčkem méně vystresovaných, než v době samoty. Koťata se sebevědomě pohybovala po místnosti nebo si přišla pro pohlazení. Tato reakce podle výzkumu dokazuje zmíněnou „bezpečnou vazbu“.
Zbývajících 36 procent zvířat vykazovalo známky takzvané „nejisté vazby“. Po boku člověka zůstávala vystresovaná, případně vypadala, jako že se neumí rozhodnout, co dělat. S dalším tréninkem se reakce neměnila.
Podle vědců to dokazuje, že některé povahové rysy jsou kočkám vrozené. Podobně rozdělené to je prý i u psů nebo u dětí.
Profesor Daniel Mills, expert na veterinární chování zvířat z University of Lincoln, řekl deníku The Guardian, že studie má značné chyby. Vědci prý měli experiment udělat znovu, ale tentokrát páníčky nahradit lidmi, které kotě nezná.
Je totiž možné, že kočky obecně reagují dobře na přítomnost člověka a je jim vlastně jedno, jestli se s ním vídají častěji. To by narušilo teorii o silnější emoční vazbě k lidskému souputníkovi zvířete.
Profesor Mills sice ve vazbu mezi člověkem a kočkou věří, přesvědčivé důkazy ale podle něj zatím nemáme.