Máte něco nepotřebného? Vyměňte to v místním obchodním systému, měnou je virtuální DRN
Uživatelé místního výměnného zboží mohou jednotlivé věci, výrobky nebo služby nabízet nebo poptávat. Za vše se platí virtuální měnou DRN. Jak systém funguje, popsali dva průkopníci obchodu Tomáš Svoboda a Ondřej Vaníček.
„Uživatelé toho obchodu jednak nabízejí a jednak poptávají svoje výrobky, věci nebo služby za alternativní virtuální měnu,“ vysvětluje Tomáš Svoboda, který se o systém zajímá už přes deset let.
Máte něco nepotřebného? Vyměňte to v oficiálním obchodním systému, měnou je DRN
„Hodně tam jsou zbytky ze zahrádky, vlastní výpěstky, nebo různé nářadí či vozík za auto, všechno, co člověk má a umí.“
Rovněž Ondřej Vaníček o systému něco ví: „Ve světě s ním začal Michael Linton v roce 1983 v Coxon Valley v Kanadě. Je zajímavé, že to bylo ještě před příchodem internetu.“
Lokální měna je obranou před hospodářskou krizí. Když se něco stane s oficiální měnou, všechny, kdo jsou ve výměnném systému, krize nezasáhne.
Měna zvaná DRN
Virtuální měnu v českém systému LETS nazvali DRN. Oba hosté jsou uživateli tohoto systému spolu s desítkami dalších nadšenců každého věku. Každý rok pořádají DRNbazar, kam mohou přijít i lidé nezaregistrovaní v LETS Vysočina a buď se přidají, nebo mohou na místě platit i penězi.
Součástí DRNbazaru bývají i vystoupení kapel a další doprovodný program.
Co nejlepšího přes výměnný obchod získali? „Já asi historický bagřík na hraní pro syna a terénní odpružené kočárky na čundry s dětmi,“ vzpomíná Tomáš Svoboda.
Ondřeji Vaníčkovi zase udělala největší radost mladá žena, která přijela v rámci výměnného obchodu pomoci na půl dne do lesa.
„Každý má co nabídnout stran služeb, i když si to nemyslí. A nemusí ani podnikat.“