Děti častěji pijí energetické nápoje, přibývá i vaperů. Naopak čtvrtina deváťáků se zcela vyhne alkoholu

Nejméně dvakrát týdně pije energetické nápoje pětina českých dětí ve věku jedenáct až patnáct let. Je jich zhruba 70 000, v roce 2018 jich bylo 40 000 až 50 000. Méně často naopak mladí pijí alkohol nebo kouří cigarety či marihuanu, naopak častější je užívání elektronických cigaret neboli vaping.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Energetický nápoj

Děti častěji pijí energetické nápoje, zjistila studie (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Autoři ve čtvrtek představili data české části mezinárodní studie o zdraví a životním stylu školáků a školaček HBSC (Health Behaviour in School-aged Children), sbírali je v roce 2022. Typickým trendem podle nich je, že pokud se dítě opíjí nebo kouří, častěji užívá i jiné návykové látky nebo pije energetické nápoje.

26:32

HHC, kratom a nikotinové sáčky v aktovkách. Kolik stojí, jak působí na děti a co dělat při předávkování?

Číst článek

„Čím častější je konzumace energetických nápojů, tím častěji trpí děti různými potížemi, jako jsou bolesti hlavy, mají horší depresivní stavy nebo nižší životní spokojenost,“ popsal vedoucí výzkumného týmu HBSC Michal Kalman.

V jedné plechovce energetického nápoje je podle něj zhruba stejně kofeinu jako ve čtyřech šálcích kávy, což může způsobovat i zdravotní potíže nebo problémy se spánkem.

Odborníci proto doporučují omezení prodeje energetických nápojů, regulaci připravují i někteří poslanci. Prodej dětem zakázaly před deseti lety pobaltské země, platí také v některých německých spolkových zemích, Velké Británii nebo nově v Polsku.

Užívání alkoholu

Zatímco v konzumaci alkoholu byly dříve české děti na předních příčkách mezinárodních srovnání, podle posledních dat se pohybují v průměru mezi zkoumanými zeměmi.

„Zatímco v 90. letech absolvovali svůj první experiment s alkoholem téměř všichni patnáctiletí, dnes se mu čtvrtina deváťáků zcela vyhne,“ uvedl Kalman.

Přestože je prodej alkoholu, stejně jako cigaret, dětem do osmnáct let zakázaný, zkušenost s alkoholem má 73 procent dětí a s cigaretami šestnáct procent. Častější je zkoušení vapingu, které deklarovalo devatenáct procent respondentů. „Valná většina vaperů kouří zároveň i klasické cigarety,“ doplnil Kalman.

34:08

Čtyři espressa v jedné plechovce. Energetické drinky jsou rizikový trend mezi mladými

Číst článek

Každý týden kouří cigarety osm procent školáků, v roce 2002 jich bylo téměř 30 procent. Produkty ze zahřívaného tabáku užívalo v roce 2022 týdně 1,6 procenta chlapců a 3,8 procent dívek, novější produkty jako HHC v průzkumu nebyly. Další sběr výzkumníci plánují v roce 2026.

Častěji různé návykové látky podle průzkumu užívají mladí z vesnic a malých měst. „Z jiných studií vyplývá, že vliv může mít trávení času s vrstevníky někde venku neorganizovanými aktivitami,“ doplnila vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová.

Souvislost s nižším socioekonomickým statusem jako u nezdravého životního stylu se podle odborníků neprokázala, opíjejí se naopak častěji děti z lépe situovaných rodin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme