Česká pošta vydává vlastního modrého mauricia. Nejslavnější známku světa už vlastní i Čech

Na české známce se poprvé objevuje legendární modrý mauricius. Česká pošta tak připomíná, že se několik těchto slavných známek dostalo nedávno do rukou tuzemského sběratele. Jeho identita zatím není známá. Originální známky vyšly původně na ostrově Mauricius 20. září před 170 lety. Česká pošta teď vydává dva a půl milionu známek s nejslavnějším filatelistickým kouskem na světě.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modrý Mauricius (ilustrační foto)

Modrý Mauricius (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons

„Modrý mauricius vychází jako známka na známce, to znamená známka v obraze. Známku nakreslili manželé Knotkovi, pomáhal i syn Kamil Knotek. Známka je tištěná plnobarevným ofsetem a zlatou metalickou barvou. Čili je velice zajímavá, velká a důstojná,“ řekl Radiožurnálu Břetislav Janík, vedoucí oddělení známkové tvorby České pošty.                    

„Tady na známkách je nápis Mauricius. Zobrazená osoba je mladá královna Viktorie a dále je tam nápis 'post office', což ty známky odlišuje od známek pozdějšího vydání, na kterých je nápis 'post paid', poštovné zaplaceno,“ připomíná filatelistický znalec František Beneš.

V Praze se vydražily československé známky za deset milionů korun

Číst článek

Když si právě téhle odlišnosti filatelisté všimli, o známky začali mít obrovský zájem. Vzácné jsou i proto, že se jich dochovalo jen několik - 11 doložených exemplářů modré varianty a 14 červených.

„Tím, že ty známky byly prakticky nedostupné, tak došlo k obrovskému přeplácení. A vrchol byl, když v roce 1904 na aukci v Londýně za tu nepatrnou známku někdo zaplatil ekvivalent 10,5 kilogramu zlata. Když se ukázalo, že to je budoucí britský král, který byl zapáleným filatelistou, tak už tu známku chtěl každý. Ty ceny pak neznaly mezí,“ dodává Beneš.

Česká pošta představila dvě nové známky ke 100. výročí založení Poštovního muzea

Číst článek

„Na obálce dne vydání je podobizna hraběte Ferrariho, který má české kořeny. To byl nejbohatší sběratel světa,“ uvedl Janík. Jeho modrý mauricius se nedávno dostal do vlastnictví českého sběratele,“ upozorňuje na českou stopu v příběhu slavných známek Janík. „Známku příští rok vystaví na světové výstavě poštovních známek Praga 2018.“

„Na těch předchozích výstavách jsme tu známku vždycky také měli, ale půjčovala nám ji hodná britská královna a teď je tedy poprvé známka, která je z české sbírky. Britská královna má jednu známku modrou samostatně a jednu známku červenou na dopise. Ten český sběratel má jednu modrou a jednu červenou samostatně a potom má jeden ze dvou nejslavnějších dopisů světa, na kterém jsou dvě červené, takzvaný Bombaj Letter. Dlouhou dobu to drželo světový rekord jako nejdráž prodaný jednotlivý filatelistický objekt světa. Dneska si myslím, že ta věc má cenu kolem 100 milionů korun,“ dodává František Beneš z organizačního výboru Světové výstavy poštovních známek Praga 2018.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme