Zemřel exředitel jaderné elektrárny Černobyl. Vedl ji v době katastrofy, při které zemřely tisíce lidí

Ve věku 85 let zemřel někdejší ředitel černobylské jaderné elektrárny Viktor Brjuchanov. Její nástupnická společnost o tom informovala na sociální síti Facebook. Brjuchanov dostal za hrubé porušení bezpečnostních předpisů, které vedlo k havárii, trest 10 let vězení. V roce 1991 byl pak předčasně propuštěn. Podle posledních odhadů Ukrajinců si havárie v Černobylu vyžádala až téměř 170 tisíc obětí.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Brjuchanov, ředitel jaderné elektrárny Černobyl, na archivní fotografii z roku 1991

Viktor Brjuchanov, ředitel jaderné elektrárny Černobyl, na archivní fotografii z roku 1991 | Zdroj: Profimedia

Bývalý ředitel černobylské jaderné elektrárny Viktor Brjuchanov byl kvůli explozi čtvrtého reaktoru, která nastala 26. dubna 1986, spolu s několika dalšími funkcionáři nejprve obviněn a uvězněn.

Spontánní přírodní rezervace i kandidát na seznam UNESCO. Oblast Černobylu se postupně proměnuje

Číst článek

Soud mu pak v červenci 1987 vyměřil za porušení bezpečnostních pravidel na provozech s možností výbuchu a za zneužití pravomoci deset let odnětí svobody.

Stejný trest dostali také ještě hlavní inženýr Nikolaj Fomin a jeho zástupce Anatolij Ďatlov.

Brjuchanov byl v roce 1991 propuštěn na amnestii, ostatní odsouzení si odpykali zhruba polovinu trestu. Pracoval pak třeba jako náměstek ředitele zahraničněobchodního sdružení při ukrajinském ministerstvu energetiky.

V rozhovoru pro německý list Der Tagesspiegel v roce 1996 řekl, že Moskva ani Kyjev neměly nikdy upřímný zájem na tom, aby pravda o největší světové jaderné katastrofě vyšla najevo.

Připustil, že se personál černobylské elektrárny dopustil chyb, avšak špatný byl podle něj sám typ reaktoru a za to nesly odpovědnost bývalé sovětské státní orgány pro jadernou energetiku.

„Personál se dopustil chyb. Avšak i při tom nejhorším scénáři by měly za následek jen týdenní odstavení jaderného reaktoru, kdyby ovšem bezpečnostní systém správně fungoval,“ bránil se tehdy.

Ředitel elektrárny Viktor Brjuchanov, zástupce hlavního inženýra Anatolij Ďatlov a hlavní inženýr Nikolaj Fomin u soudu v roce 1987 | Foto: Vladimir Repik | Zdroj: Reuters

Černobylská havárie z roku 1986 byla dosud nejzávažnější jadernou katastrofou. Uvolněný radioaktivní mrak postupoval východní Evropou a Skandinávií. Radioaktivita kontaminovala rozsáhlé oblasti Ukrajiny, Běloruska a Ruska.

Před 35 lety došlo k havárii v Černobylu. ‚Podobné incidenty jsou v USA běžné,‘ tvrdila propaganda

Číst článek

Na množství obětí černobylské havárie se odborníci dodnes neshodnou. Bezprostředně po nehodě zemřelo asi 30 pracovníků elektrárny a hasičů, později ale následkům radiace podlehly tisíce lidí.

Zpráva Černobylského fóra z roku 2005 hovoří o asi 4000 obětech. Ukrajinská agentura Unian v roce 2016 uvedla, že v důsledku katastrofy zahynulo 167 653 lidí. Čtvrtý reaktor zakrývá od roku 2016 nový sarkofág.

Budova jaderné elektrárny v Černobylu po havárii v dubnu 1986 | Zdroj: Reuters

mia, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme