Během fotbalových zápasů roste domácí násilí, varuji v Británii. Nerozhoduje vítězství ani prohra týmu
Během fotbalového šampionátu nelítá jen míč, ale i facky a údery. Upozorňuje na to britská policie a neziskové organizace. Podle nich nárůst násilí souvisí s alkoholem a vyhrocenými emocemi.
„Nikdo nechce, aby Anglie zvítězila více než ženy,“ hlásá kampaň britské neziskové organizace Pathway Project. Na červeném pozadí dole pak svítí hrozivý údaj - když Anglie ve fotbalu prohraje, stoupá míra domácího násilí o 38 procent.
Faktem ale zůstává, že vítězství anglického mužstva pomáhá tamním ženám jen málo. V dnech, kdy se týmu zadaří, nebo dosáhne remízu, stoupá míra domácího násilí „pouze“ o 26 procent.
Tato čísla pochází od policie z britského panství Lancashire a dohromady je dala tamní univerzita, když zkoumala, jak se fotbalový šampionát v roce 2014 projevil na policejních hlášeních. Ve dnech, kdy Anglie nehrála, bylo denně hlášeno průměrně 58,2 incidentu. Během některých zápasů ale číslo vyskočilo na 79,3 incidentů.
Jiná studie, na kterou upozornila CNN a na které se podíleli odborníci z dvou britských univerzit, tvrdí, že násilí rostlo jen ve dnech, kdy měli fanoušci od zápasu velká očekávání a netýkalo se menších lokálních zápasů.
„Neříkáme, že fotbaloví fanoušci jsou násilnější, ale násilnost obecně stoupá se zvýšenou konzumací alkoholu a velkými emocemi,“ vysvětlila pro iROZHLAS.cz Kathy Coeová z organizace Pathway Project.
Zkušenost potvrzuje i britská policie. „Víme, že zápasy vedou k nárůstu incidentů souvisejících s alkoholem i k domácímu násilí," řekl televizi Sky News šéfinspektor Mike Haines z britského Hampshiru. Policie během probíhajícího šampionátu posílila své hlídky i v dalších regionech. Veřejnost zároveň prostřednictvím sociálních sítí upozorňuje na problém a vyzývá je, ať „dají domácímu násilí červenou kartu“.
Organizace Pathway Project je s jejím dopadem zatím spokojena. „Příspěvek se dostal k více než třem milionům lidí a i když se pod ním objevily negativní komentáře, jsou tam i velice pozitivní, vyvolal diskuzi a přinutil lidi přemýšlet,“ uvedla v Coeová v tiskové zprávě.