Lyžování v době epidemie? ‚Krkonoše nejsou Alpy, proti jaru jsme dobře připraveni,‘ říká ředitel asociace

Německo, Francie nebo Itálie chtějí nechat lyžařská střediska zavřená až do 10. ledna. S tím nesouhlasí třeba Rakousko nebo Švýcarsko. Některé české skiareály se zatím na otevření připravují – na Karlovarsku se už například začalo zasněžovat. „Nic jiného nám nezbývá,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.

Speciál Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžování v Gruzii.

V nové zimní sezoně mohla lyžařská střediska fungovat zatím jen mezi 18. a 26. prosincem, ilustrační foto | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas, Český rozhlas Radiožurnál

K zákazům by se spíše než v rámci celé Evropské unie mělo přistupovat individuálně, myslí si Knot a připomíná, že v každé zemi je situace trochu jiná. A to nejen z hlediska epidemiologického.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krkonoše nejsou Alpy, oproti jaru jsme připravení, ubezpečuje ředitel Asociace horských středisek

„Pokud je obava z mobility v Alpách, tak tam je obrovský rozdíl oproti České republice. Dovedu si představit, že do severní Itálie se sjede celá Evropa, ale Česko není ten případ. U nás bývá podíl zahraničních návštěvníků malý a navíc můžeme udělat opatření typu povinných testů při vstupu do země.“

Upozorňuje rovněž, že na tuzemských sjezdovkách prakticky nefungují uzavřené lanovky. „Kabinové lanovky jsou tu jen dvě,“ připomíná s tím, že dalších více než sto sjezdovek obsluhují otevřené lanovky nebo vleky.

„Pravidla máme oproti jaru úplně jinde. Jsme nachystaní na dodržování dvoumetrových rozestupů,“ říká Knot a dodává, že se rozhoduje o významném segmentu ekonomiky: „Pokud ho chce někdo potopit, měl by mít významný důvod.“

Virolog: Odpusťme si lyžování

Jiný pohled na situaci nabízí virolog a ředitel Biologického centra Akademie věd České republiky Libor Grubhoffer: „Měli bychom to tu letošní zimní sezonu vydržet a lyžování si odpustit. Chápu, že je to byznys, ale jiné odpovědi se ode mne nelze dočkat.“

Grubhoffer připomíná, že v lyžařských areálech lze předpokládat shlukování lidí spojené s fyzickým úsilím, a tedy i se zvýšenou respirační činností.

Karanténa ochránila Německo před nejhorším, ale lyžařská střediska podle Merkelové nemají otevírat

Číst článek

„To všechno může zvyšovat a reálně zvyšuje pravděpodobnost nákazy,“ říká a připouští, že na rozdíl od letních pláží by se na horách lidé nemuseli tolik shlukovat.

Česko příští čtvrtek přeřadí v protiepidemickém systému na trojku, spuštění vleků by tak podle náměstka ministra zahraničí Martina Smolka v zásadě nemělo nic bránit. Grubhoffer by si ovšem za ideální chvíli pro otevření lyžařských center představoval až druhý stupeň systému PES.

Bude možné lyžovat v Alpách? Proč je lyžování epidemicky rizikové? Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Lukáše Matošky.

Hosty byli:

  • Martin Smolek, náměstek ministra zahraničních věcí
  • Libor Grubhoffer, virolog, ředitel Biologického centra Akademie věd České republiky
  • Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek

Lukáš Matoška, marz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme