Lyžování v době epidemie? ‚Krkonoše nejsou Alpy, proti jaru jsme dobře připraveni,‘ říká ředitel asociace
Německo, Francie nebo Itálie chtějí nechat lyžařská střediska zavřená až do 10. ledna. S tím nesouhlasí třeba Rakousko nebo Švýcarsko. Některé české skiareály se zatím na otevření připravují – na Karlovarsku se už například začalo zasněžovat. „Nic jiného nám nezbývá,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.
K zákazům by se spíše než v rámci celé Evropské unie mělo přistupovat individuálně, myslí si Knot a připomíná, že v každé zemi je situace trochu jiná. A to nejen z hlediska epidemiologického.
Krkonoše nejsou Alpy, oproti jaru jsme připravení, ubezpečuje ředitel Asociace horských středisek
„Pokud je obava z mobility v Alpách, tak tam je obrovský rozdíl oproti České republice. Dovedu si představit, že do severní Itálie se sjede celá Evropa, ale Česko není ten případ. U nás bývá podíl zahraničních návštěvníků malý a navíc můžeme udělat opatření typu povinných testů při vstupu do země.“
Upozorňuje rovněž, že na tuzemských sjezdovkách prakticky nefungují uzavřené lanovky. „Kabinové lanovky jsou tu jen dvě,“ připomíná s tím, že dalších více než sto sjezdovek obsluhují otevřené lanovky nebo vleky.
„Pravidla máme oproti jaru úplně jinde. Jsme nachystaní na dodržování dvoumetrových rozestupů,“ říká Knot a dodává, že se rozhoduje o významném segmentu ekonomiky: „Pokud ho chce někdo potopit, měl by mít významný důvod.“
Virolog: Odpusťme si lyžování
Jiný pohled na situaci nabízí virolog a ředitel Biologického centra Akademie věd České republiky Libor Grubhoffer: „Měli bychom to tu letošní zimní sezonu vydržet a lyžování si odpustit. Chápu, že je to byznys, ale jiné odpovědi se ode mne nelze dočkat.“
Grubhoffer připomíná, že v lyžařských areálech lze předpokládat shlukování lidí spojené s fyzickým úsilím, a tedy i se zvýšenou respirační činností.
Karanténa ochránila Německo před nejhorším, ale lyžařská střediska podle Merkelové nemají otevírat
Číst článek
„To všechno může zvyšovat a reálně zvyšuje pravděpodobnost nákazy,“ říká a připouští, že na rozdíl od letních pláží by se na horách lidé nemuseli tolik shlukovat.
Česko příští čtvrtek přeřadí v protiepidemickém systému na trojku, spuštění vleků by tak podle náměstka ministra zahraničí Martina Smolka v zásadě nemělo nic bránit. Grubhoffer by si ovšem za ideální chvíli pro otevření lyžařských center představoval až druhý stupeň systému PES.
Bude možné lyžovat v Alpách? Proč je lyžování epidemicky rizikové? Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Lukáše Matošky.
Hosty byli:
- Martin Smolek, náměstek ministra zahraničních věcí
- Libor Grubhoffer, virolog, ředitel Biologického centra Akademie věd České republiky
- Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek