V obcích s vysokou mírou vzdělání vyhrál Pavel. V místech s nadprůměrným počtem exekucí zase Babiš

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) má dominantní voličskou podporu zejména v oblastech s vysokou mírou exekucí, chudoby či v místech, kde v minulých volbách vyhrálo ANO a Miloš Zeman. Petr Pavel naopak vede v oblastech se vzdělanějšími voliči a v bohatších regionech. Ukazují to data výzkumné agentury PAQ Research.

Praha (Aktualizováno: 16:02 14. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vidíme, že ve třetině obcí, kde je nejmenší podíl lidí s maturitním vzděláním, má Andrej Babiš už teď 43 procent, Petr Pavel 28 procent a Danuše Nerudová 13 procent. Takže tam Babiš drtivě vede. Ale ve třetině obcí, kde je největší podíl lidí s maturitním vzděláním, tak tam vede Petr Pavel 44:27,“ komentoval ve vysílání Radiožurnálu sociolog Daniel Prokop průběžné výsledky v obcích podle úrovně vzdělání.

Jak na začátku sčítání hlasů Prokop předpověděl, Babišův výrazný náskok se postupně začal částečně snižovat v důsledku sčítání hlasů ve větších městech.

Další významný ukazatel, který agentura PAQ Research měřila, tedy míra exekucí, souvisí například s problémy jako jsou rozpad rodin, rozvoj daného regionu či míra důvěry ve stát a jeho instituce.

„V obcích, kde je velká míra exekucí, má Andrej Babiš 43 procent hlasů, zatímco v obcích s malou mírou exekucí má zhruba o 8 procentních bodů méně,“ popsal Prokop s tím, že expremiérova podpora kopíruje socioekonomický rozvoj regionu.

„Babiš je takovým pastýřem nespokojených, až často antisystémových voličů, které se mu snažil přebrat Jaroslav Bašta (SPD) nebo ti nedávní mesiáši z ‚Václaváku‘. Nakonec ale neúspěšně. Babiš tyto voliče ovládá, jdou za ním a je to jeho velká výhoda,“ řekl Jaroslav Bílek z Institutu politologických studií FSV UK.

Chudší regiony jdou za Babišem

Babiš obecně bodoval i v místech s vysokou mírou chudoby, kterou PAQ Research měří na základě více ukazatelů, než jsou pouze exekuce. Řadí tam i faktory bytové nouze, sociálního vyloučení či právě faktor velmi nízkého vzdělání.

„Jsou to takové extrémní podoby chudoby, které hodně destabilizují společnost v regionech. Je vidět, že Andrej Babiš ve třetině obcí s největší mírou tohoto typu chudoby získal přes 41 procent hlasů. Naopak ve třetině obcí, kde je tato míra chudoby nejnižší, získal jen přes 30 procent. Takže vidíme rozdíl 12 procent mezi chudými obcemi, a těmi obcemi, kde ten problém není,“ hodnotil data Prokop.

U Petra Pavla pak lze podle Prokopa vidět opačný trend. „V obcích, které jsou sociálně stabilní, vyhrává Petr Pavel. Danuše Nerudová a Pavel Fischer tam mají lepší výsledky,“ popisoval Prokop data.

Podle sociologa bylo klíčem pro vysoký Babišův zisk i to, že i v chudších městech, které mají často výrazně nižší volební účast, přesáhla 62 procent. „Mobilizovaly se obě části spektra,“ řekl k vysoké volební účasti.

Jak ale Prokop na závěr upozornil, volební výsledky a zisky jednotlivých kandidátů je velmi těžké vysvětlovat pouze jedním ze zmíněných faktorů.

„Je to takový amalgám všech problémů v daném regionu, který vede k poklesu důvěry v liberální část politiky. A bez ohledu na tyto volby musí politická reprezentace přemýšlet, jak životní podmínky v těchto regionech zlepšit,“ uvedl Prokop.

Co je klíč vysokého výsledku Andreje Babiše - účast se sice liší, ale v i chudších obcích a městech je okolo 62-63 %. Mobilizovaly se obě části spektra. /2

15:22 – 14. 01. 2023

10 154

Jakub Grim, Tomáš Pika, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme