VOLEBNÍ VYSVĚTLOVNA III: Jak hlasovat v izolaci, kde najít drive-in stanoviště a kdo volí už ve středu?
Volební místnosti se sice otevírají až v pátek, ale už ve středu mají možnost odevzdat svůj hlas voliči, kteří jsou v izolaci kvůli covidu-19. Jak volit v letošních prezidentských volbách, pokud jste zrovna v nemocnici nebo v izolaci, poradí seriál Radiožurnálu.
Pro letošní prezidentskou volbu byl přijat takzvaný covidový volební zákon. Pokud je volič kvůli koronaviru v izolaci, má dvě možnosti, jak v prezidentských volbách hlasovat. Odevzdat volební lístek může třeba z osobního auta, stejně jako při sněmovních volbách v roce 2021.
Takový způsob mohou voliči využít ve středu na takzvaných drive-in stanovištích. Otevřená jsou od 8 do 17 hodin. V každém okresu je alespoň jedno.
„Jsou otevřená skutečně pouze pro osoby, které jsou v karanténě nebo v izolaci z důvodů covidu a mohou to prokázat pozitivním testem, dokladem od svého lékaře nebo od hygienické stanice, případně čestným prohlášením před speciální hlasovací komisí,“ vysvětluje náměstek ministra vnitra Petr Vokáč.
Seznam drive-in stanovišť je dostupný na webu krajských úřadů nebo ministerstva vnitra. A pokud volič ze závažných zdravotních nebo rodinných důvodů nemůže v den voleb přijít do volební místnosti, může požádat obecní úřad o přenosnou volební schránku.
Aby k voličům členové volební komise přišli, musí o přenosnou volební schránku požádat nejpozději do čtvrtečních 20 hodin.
„Je tam určité omezení, okrsková volební komise může navštěvovat voliče pouze na území svého volebního okrsku. Takže pokud stůňu někde mimo svůj volební okrsek, pomůže mi jedině voličský průkaz,“ říká Vokáč.
A v případě, že je volič v době voleb v nemocnici nebo jiném zdravotnickém zařízení, které je mimo jeho volební okrsek, může hlasovat přímo v daném zařízení.
VOLEBNÍ VYSVĚTLOVNA II: Jak postupovat, pokud voliči neobdrží hlasovací lístky a kdy je hlas neplatný?
Číst článek
Volební komise za ním přijde na základě zápisu do zvláštního seznamu voličů. Ten sepíšou zaměstnanci zdravotnického zařízení.
„Ve čtvrtek volebního týdne budou členové speciálních komisí navštěvovat uzavřená pobytová zařízená,“ dodává Vokáč.
Možnost hlasovat v prezidentských volbách mají taky Češi žijící v zahraničí. Ti mohou volit na zastupitelských úřadech. Rozdíly jsou ale u dlouhodobého a krátkodobého pobytu.
Při dlouhodobém pobytu je nutné být zapsaný na zvláštním seznamu voličů. V případě krátkodobého pobytu stačí voličský průkaz.
Profily prezidentských kandidátů
- Pavel Fischer
- Jaroslav Bašta
-
Josef Středulaz voleb odstoupil - Petr Pavel
- Tomáš Zima
- Danuše Nerudová
- Andrej Babiš
- Karel Diviš
- Marek Hilšer