Pokud vyhazujete peníze na pomoc imigrantům, tak vám chybí na seniory, říká Vandas z DSSS
Stanice Českého rozhlasu Radiožurnál a Plus představují jednotlivé lídry a lídryně všech stran a hnutí, které se přihlásily do říjnových sněmovních voleb. Je jich celkem 31 a Český rozhlas chce voličům pomoci vyznat se v jejich programech. Sedmnáctá je podle losu na řadě Dělnická strana sociální spravedlnosti. Zastupuje ji předseda Tomáš Vandas.
Začneme ekonomikou, ta vykazuje velmi dobrou kondici. Co bychom v takové době, kdy jsme na tom hospodářsky dobře, jako stát měli dělat především?
Především bychom měli investovat do důležitých oblastí, které se nás bezprostředně dotýkají. Mám na mysli zejména školství a také otázku seniorů, nemocných dětí, mladých rodin s dětmi, protože tady stát svoji roli poněkud zanedbává. V minulých letech jsme vždycky zejména utráceli, dávali peníze na zbytečné projekty a na ty potřebné jsme skutečně zapomínali.
Pokud vyhazujete peníze na pomoc imigrantům, tak vám chybí na seniory, říká Vandas z DSSS
Peníze bychom měli využít zejména třeba na posílení důchodů, na zvýšení penzí, protože ty jsou často velice nízké. Důchodci se často potýkají opravdu s tím, aby přežili, pokud jsou sami. To je velice citlivé a důležité téma, takže v tomto směru bych viděl hlavní oblast, kam bychom se měli upínat. A samozřejmě je to i otázka nezaměstnanosti a školství, jak už jsem řekl v úvodu. V tomto směru si myslím, že tam by měly směřovat finance, které nyní máme.
Nezaměstnanost je teď rekordně nízká. Není už nízká příliš?
Nízká je podle ukazatelů, ony jsou ale sporné. Nicméně problém nezaměstnanosti bych viděl zejména v krizových regionech. Mám na mysli například Ústecký nebo Moravskoslezský kraj, kde se potýkáme s dlouhodobou nezaměstnaností, kde máme lidi, kteří nepracovali 10 nebo 20 let. Ale je otázkou, že ti lidé třeba ani pracovat nechtějí. Otázku nezaměstnanosti bych řešil právě v těchto důležitých regionech.
Když makroekonomická čísla ukazují dobrý stav ekonomiky, co bychom v takové době dělat neměli?
Neměli bychom samozřejmě vyhazovat peníze z okna. Neměli bychom zvyšovat platy ústavním činitelům, vyhazovat peníze na pomoc různým státům, na pomoc imigrantům, nepřizpůsobivým a měli bychom opravdu šetřit na horší časy, protože ekonomický růst nebude na věky. Ekonomika má vždy svoje cykly a to, že nyní máme ekonomický růst, neznamená, že budeme rozhazovat.
Politické strany - vládní a parlamentní strany - si zvykly, zejména před volbami, rozhazovat a slibovat všechno všem. To se děje právě nyní, kdy například sociální demokracie slibuje všechno - i modré z nebe. Takže opravdu myslet na horší časy a investovat ty peníze, jak už jsem řekl, těm potřebným.
Stát v polistopadové éře selhal
Co bychom měli udělat pro zlepšení úrovně zdravotnictví? Je to zejména přidání na platech lékařům, sestrám?
Je potřeba vidět odliv zdravotnického personálu, nejenom lékařů, ale celého personálu, do zahraničí tam, kde jsou daleko lépe placeni. Musíme zvýšit motivační složku tak, aby lidé neodcházeli, protože zdravotnictví skutečně není v dobré kondici. Pokud někdo tvrdí opak, tak si lžeme do vlastní kapsy. Je potřeba zvýšit platy nejenom doktorům, ale i zdravotním sestrám a i jiným zdravotnickým pracovníkům. V tomto směru máme určitě velké rezervy a myslím, že je to potřeba zcela určitě změnit.
Rozhovor s lídrem
Poslouchejte každý den od 16:30 Český rozhlas Plus, nebo od 18:30 Radiožurnál. Rozhovory s lídry a lídryněmi budou mít stejnou podobu. V první části se otázky týkají obecných témat, jako je ekonomika, zdravotnictví nebo školství. Následně půjde o program strany nebo hnutí, které se přihlásilo do říjnových sněmovních voleb. Pořadí je určené losováním.
A jak dostat více praktických lékařů do regionů, kde chybějí?
Jak říkám, motivovat je například přidělením bytů, přidělením stálého platu, který bude třeba i motivován v pracovních výkonech s odkazem na to, jakou vyvinou činnost. Tady si myslím, že stát skutečně zanedbal svou roli. Lékaři musí mít pocit, že jejich práce je dobře ohodnocená, což já naprosto chápu. A určitě je to musí motivovat k tomu, aby šli třeba i do vzdálených koutů naší republiky, aby nejenom pracovali ve velkých nemocnicích například v Praze nebo Brně. Tady je určitě potřeba role státu a já se obávám, že stejně jako v jiných důležitých oblastech stát v polistopadové éře selhal a zcela opomíjel tuto důležitou otázku.
Chybí českému školství víc učňů?
Ano, v polistopadovém období došlo k úpadku učňovského školství. Myslím, že je to velká škoda, protože jsme vždy měli dobré řemeslníky a byli jsme tím i vyhlášení. Je potřeba skutečně motivovat dorůstající mládež, aby si nemyslela, že učňovský obor je něco degradujícího, protože dobrý řemeslník je záruka dobré kvalitní práce.
Sám jsem původní profesí instalatér, takže jsem se pohyboval celá dlouhá léta na stavbách a vím, jak to chodí. A v tomto směru si myslím, že je opravdu potřeba zvednou prestiž českého učňovského školství.
Zavedli byste na vysokých školách školné?
Co se týká veřejných vysokých škol, tak zcela určitě ne. Měly by být bezplatné, dostupné všem. Co se týká soukromých, tak zcela logicky je to na rozhodnutí majitele školy. Je to v jeho kompetenci.
Tato zkorumpovaná garnitura nic nevyřeší
Jaké nedostatky má Česká republika v bezpečnostní oblasti? Hrozí nám odněkud nebezpečí, proti kterému nejsme dost chráněni?
Pokud se podíváme na polistopadové období, tak jsme zanedbali ochranu sebe samých, protože se vždycky spoléháme na takzvané spojence. V minulosti jsme se spoléhali na Sovětský svaz a Varšavskou smlouvu. Dnes se zase spoléháme na Spojené státy americké a Severoatlantickou alianci.
V polistopadovém období jsme měli začít budovat svoji neutralitu, suverenitu tak, abychom byli schopni bránit se. I když samozřejmě pokud by šlo o nějaký masivní útok, je to vždy těžké. Ale bohužel neutrální svébytnou pozici dnes vybudovanou nemáme.
Lídr Řádu národa: Integrační programy bych zrušil, všichni máme stejná práva a povinnosti
Číst článek
Myslíte, že nám hrozí kybernetický útok? A pokud ano, jsme na něj připraveni?
Na to by vám asi odpověděli experti, kteří to mají na starosti, experti z ministerstva vnitra. Vždy takové nebezpečí hrozí a je celkem reálné. Když se podíváte na to, co se dnes děje ve světě, jakými způsoby dochází k různým výpadkům, blackoutům a podobně. Takže určitě ano, je to možné, ale nicméně nakolik jsme připraveni, to si nedokážu ohodnotit. Když ale vidím tu častou nepřipravenost v jiných společenských věcech, tak bych se obával, že úplně ideální to asi není.
Proč se nám nedaří výrazně zlepšit poměry v oblastech, kde žijí takzvaně sociálně nepřizpůsobivý občané?
Proč se to nedaří? Ono se to ani dařit nemůže, když vláda problémy řešit nechtěla. Vezměte si, že ten problém se kumuluje několik let. Zejména 10 nebo 15 let víme o tom, že se nám rozrůstají ghetta, že nám počet nepřizpůsobivých občanů narůstá. A vláda místo toho, aby problém řešila, tak vždy nad tím zavírala oči.
Pokud skutečně nebudeme nutit tyto lidi, aby se zapojili do pracovního procesu, budeme jim dávat štědré sociální dávky, a tím pádem je vlastně necháme v klidu žít bez jakýchkoliv závazků, tak nemůžeme očekávat, že by se situace zlepšila. Je potřeba nastavit jasná pravidla.
Vždycky jsme říkali, že každému se musí měřit stejným metrem. Nerozlišujeme lidi, jestli jsou bílí, nebo černí, ale podle toho, jak se chovají, jak uznávají společenská pravidla a dodržují zákony.
Hrozba terorismu existuje, ale přeceňuje se, říká předseda Zelených Matěj Stropnický
Číst článek
A mohl by tady pomoci zákon o sociálním bydlení, který se současné vládě nepodařilo prosadit v Poslanecké sněmovně?
To si nemyslím, protože zákon o sociálním bydlení je spíše přenášení problémů na obce a města. Nemůžeme to nechat pouze v jejich kompetenci. Je skutečně potřeba přísné dodržování zákonů a také okleštění sociálních dávek. Protože pokud bude mít ten člověk vysoké sociální dávky, tak ho nic nenutí k tomu, aby žil řádným životem, aby pracoval.
Stát tady v tomto směru dopustil něco, co je nyní takovým horkým bramborem. Každý se tváří, že to chce vyřešit, ale tato zkorumpovaná garnitura nevyřeší vůbec nic.
Považujete za varující, že Česká republika nezreformovala svůj penzijní systém?
Pokud bych měl brát v potaz, jakým způsobem měla být reforma provedená, tak není nic špatného, že to neprošlo. Byl to nepřipravený projekt a koneckonců všichni jsme viděli, že to skončilo fiaskem. Peněz na důchody by se našlo dostatek, jenom je potřeba šetřit na správném místě.
Pokud vyhazujete peníze na jiné projekty, pokud je dáváte do zahraničí, na pomoc imigrantům, tak vám zcela logicky chybí finanční prostředky v rozpočtu na seniory, kteří jsou potřební. Pořád si myslím, že peněz máme v kase dost, pokud bychom hospodařili šetrně a s rozumem, ale to se bohužel nyní neděje.
Nechceme být součástí EU pod diktátem Bruselu
Měla by Česká republika stavět další jaderný reaktor? Budeme potřebovat další energie z jádra?
Myslím, že ano. Já a DSSS jsme zastáncem jaderné energetiky. V tomto směru bychom určitě měli stavět dál.
Lídr strany Rozumní: Stát říká, že tu máme 12 uprchlíků. To napočítáte, když vyjdete před rozhlas
Číst článek
Měli bychom ze státního rozpočtu podporovat sport a fyzickou aktivitu občanů víc než v současné době?
Určitě, ale musí to být průhledné financování. A není, jak se ukazuje nyní, kdy dochází k problémům s dotačními podvody, do kterých byla zapletená i náměstkyně ministryně školství. Takže ano, určitě podporovat sport a aktivity občanů, protože zejména u mládeže je to alarmující. Když vidíte, že často sedí u počítače a nejsou schopni udělat krok do schodů.
Česká republika je členskou zemí Evropské unie. Očekáváme, že v dohledné době z tohoto společenství vystoupí Velká Británie ve světle brexitu. Měla by se Česká republika k Evropské unii přibližovat víc, nebo se naopak vzdalovat?
Vzhledem ke stavu, v jakém je nyní Evropská unie, vidíme spíše to nefungování, tak zcela určitě bychom se měli vzdalovat. Ale když říkám vzdalovat se z Evropské unie, neznamená to vzdalovat se z Evropy. Protože Česká republika je logicky součástí Evropy.
Chceme být součástí Evropy, ale určitě nechceme být součástí té totální Evropské unie pod diktátem Bruselu. Proto také navrhujeme, aby bylo vypsáno závazné referendum o setrvání České republiky v Evropské unii. Občané by měli mít nyní právo vyjádřit se k tomu, zdali chtějí setrvat právě pod diktátem Bruselu.
Co považujete za nejzávažnější problém České republiky v roce 2017?
Určitě je to korupce, bezpečnostní otázka, problém imigrace, která nám hrozí. Hrozí islamizace, vidíme to ve světle událostí, které se dějí v západní Evropě. To jsou obrovská rizika a na ně bychom měli být připraveni.
Člověk má být hodnocen podle počtu dětí a výchovy
Teď se zaměříme na některé body vašeho programu. Píšete, že nejefektivnější investicí pro spokojené hmotné zajištěné stáří jsou vlastní děti a jejich výchova k produktivní práci, tvorbě hodnot a rozvoji inteligence. Takže se vlastně vracíme k jednomu z témat, kterých jsme se už dotkli. Jak byste tedy změnili penzijní systém?
Určitě by bylo dobré, aby byl člověk ohodnocen také podle toho, kolik vychoval dětí a jak je vychoval. Zdali ty děti pracují, jsou řádnými občany, protože určitě není žádné umění mít pět nebo deset dětí, což bohužel někteří příslušníci jiných etnik mají, ale už se o ty dětí nedokážou řádné postarat. Takže v tomto směru určitě ocenění člověka, pokud vychová řádného člověka a ten je skutečně součástí společnosti.
Chceme, aby se mezi sebou politici nehádali a pracovali pro lidi, říká lídr Unie H.A.V.E.L. 17
Číst článek
Jakým způsobem byste to hodnotil a oceňoval?
Dá se to hodnotit podle toho, jak ten člověk pracuje, jak je zaměstnán. Myslím ten syn nebo dcera. Kolik odvedl státu na daních, na sociálním a zdravotním pojištění. To se dá zcela určitě zhodnotit a podle toho se dá také ohodnotit třeba zvýšení penze nebo nadhodnocení penzijní částky pro dotyčného člověka.
Kdo a jak by to klasifikoval? Dovedete si to představit?
Dovedu si to představit. Určitě by to nebylo nic složitého, když máme mnoho tisíc zbytečných úředníků na další a další nesmyslné věci. Myslím, že v tomto směru by pražská správa nebo celostátní správa sociálního zabezpečení měla mít tolik lidí, aby byla schopná i třeba hodnotit takovéto aspekty. Vezměte si, že to sice může vypadat velmi složitě, ale určitě by nám to pomohlo v tom, abychom lidi motivovali k řádné výchově dětí, což se nám vždy v budoucnu zhodnotí.
Jaká je podle vás přiměřená výše důchodu?
Určitě by měla být minimálně na 50 procentech průměrné mzdy. Uvádí se, že průměrná mzda je dneska 29 tisíc korun. Otázka je také, kolik lidí na ni dosáhne, to je asi velmi složité. Nicméně myslím, že určitě minimálně 14 nebo 15 tisíc by ta částka měla být. Také je problém rozlišit mezi takzvanými staro-důchodci, tedy důchodci z před listopadu 1989, kteří mají důchody velice nízké, a novo-důchodci, kteří už je mají vyšší. Pokud by celý život pracoval a dneska má částku třeba 10 nebo 11 tisíc, tak to určitě není nic závratného. A zejména ti lidé, kteří jsou sami, se opravdu potýkají s velmi těžkými problémy.
Zrušit lichvu a soukromé exekutory
Váš ekonomický program spočívá za prvé na osvobození občanů od lichvářského systému nesplatitelných státních dluhů. Můžete to vysvětlit?
Je potřeba se velice důrazně zaměřit na problém lichvy. Máme ji v programu jako zákaz lichvy. Máme v programu také to, abychom zrušili soukromé exekutory, kteří si bohužel z těch kauz udělali velice výnosnou živnost.
Považujeme za velmi nemravné, pokud člověk jel na černo tramvají, měl 800 korun pokuty a najednou si exekutor účtoval 14 tisíc náklady a k tomu ještě další vedlejší poplatky. Takže nakonec člověk z 800 zaplatil třeba 20 tisíc pokutu, což jsou doložitelné případy. Takže v tomto směru jednoznačně zrušení takovýchto zlodějských praktik, vrácení exekutorů pod státní křídla a zcela určitě zrušit lichvu, protože ta uvrhla mnohé lidi do obrovských problémů.
Zarazilo mě ale, že to dáváte do souvislosti s nesplatitelným státním dluhem. To jsem nepochopil.
Nevím, z jakého programu vycházíte, protože tady mám ten program, který je koncipován přímo pro volby.
Pomalé a plíživé vkrádání islamizace do Česka můžeme vidět denně na každém rohu, říká Borkovcová
Číst článek
Četl jsem to na vašich stránkách Dělnická strana sociálně spravedlnosti.
Ano, ale ještě je tam volební program, který hovoří o zákazu lichvy a o soukromých exekutorech. Co se týká nesplatitelných půjček, je potřeba rozlišovat, zdali se člověk dostal do problémů sám, nebo se skutečně dostal do tíživé životní situace v rámci třeba ztráty zaměstnání a dalších rodinných problémů. Lidem, kteří si to nezavinili až tak vlastní vinou, chceme pomoci právě tím, že bychom redukovali obrovské náklady, které si stát účtoval, protože to jsou opravdu někdy nehorázné sumy.
Mám tady ekonomický program DSSS proti zadlužování státu. Nevím, do jaké míry je to aktuální, ale bod 10 zní 'radikální snížení byrokracie a daní pro produktivní podniky zaměstnance a živnostníky'. Máte o tomto nějakou konkrétní představu?
Pokud hovoříme o daních a o tom, jak by se měl vyvíjet daňový systém, tak zcela určitě bychom měli motivovat občany k podnikání. Bohužel v naší zemi jsme si zvykli na to, že spíše podporujeme zahraniční firmy, zahraniční podnikatele, kteří měli často desetileté daňové prázdniny. Vyčerpali je, sebrali všechny pobídky, výnosné investice, a pokud jim skončily daňové prázdniny, tak rozebrali montovanou halu a zase zmizeli někam dál na východ.
Takže v tomto směru určitě změna politiky ve prospěch našich podnikatelů, našich živnostníků a také zrušit zákony, které se bohužel v poslední době množí a které omezují podnikání. Mám na mysli například protikuřácký zákon. Chceme ho zrušit, protože si myslíme, že je to něco, co nepatří do svobodné společnosti.
Byť jsem nekuřák, jsem zastáncem zrušení tohoto zákona, protože si myslím, že každý podnikatel, majitel restaurace nebo baru by měl mít právo rozhodnout se, zdali bude mít kuřáckou nebo nekuřáckou provozovnu.
EET je potřeba změnit
Když o tom mluvíte jaký je váš postoj k EET? To je časté téma.
K EET my jednoznačně říkáme: reformovat. Určitě jsme pro to, aby se daně odváděly poctivě. Ale zase je ten systém nastaven tak špatně, že si těžko dovedu představit řemeslníky, jak chodí s pokladničkou a takovýmto způsobem tisknou lístky. Mám na mysli třeba zedníky, instalatéry a další a další pracovníky třeba ve stavebnictví.
Takže v tomto směru jednoznačně reforma a určitě oproštění takovýchto profesí, což si myslím, že je naprosto i logické. Já se vůči EET nestavím až tak úplně negativně, ale říkáme na druhou stranu, že je potřeba tento systém změnit.
Bod 13 zní ekonomicky smysluplné zahraniční vztahy, zastavení nesmyslné zahraniční pomoci a přestat zbytečně provokovat Čínu a zejména Rusko. To myslíte jak?
Vracíme se tím především do minulosti, kdy polistopadové vlády často velmi naivně postupovaly, rozhádaly si obrovské státy, jako je zmiňovaná Čína nebo Rusko. Přetrhaly jsme často ekonomické vazby a naše pozice ochotně zaujaly jiné státy například Spojené státy americké, které sice hovoří o problematice mezilidských vztahů v Číně, svobody slova a svobody projevu, nicméně to jim nebrání k tomu, aby právě s Čínou obchodovaly. Je potřeba udržovat rovnoprávné vztahy se všemi státy, hlavně abychom z toho měli my jako Česká republika výhodu, aby to přinášelo prosperitu našim firmám, našim občanům. To je pro nás hlavní priorita.
Česko musí být součástí evropského pohybu. Musíme podporovat naše podnikatele, aby neutíkali, říká Zaorálek
Číst článek
Česká republika by se podle vás měla stát politicky neutrální, ostatně už jsme o tom mluvili. Souviselo by s tím naše vystoupení ze struktur NATO. Proč bychom měli vystoupit ze Severoatlantické aliance?
Je potřeba k tomu vyhlásit referendum. Máme v programu vyhlásit referendum, aby se k tomu lidé vyjádřili. Osobně jsem pro vystoupení z vojenských struktur Severoatlantické aliance. Koneckonců svého času takto například vystoupila Francie. Jsem o tom přesvědčen z toho důvodu, že máme na sobě skvrnu z roku 1999, kdy jsme se jako Česká republika už jako člen Severoatlantické aliance podíleli na bombardování Jugoslávie. Myslím, že je to něco, co si za rámeček nedáme.
Také nejsem přesvědčen o tom, že je pozitivní, když naši vojáci působí někde v zahraničí v okupačních misích. Za prvé nás to stojí peníze a přece za druhé my sami máme negativní zkušenosti s tím, jaké to je být okupován. Takže určitě jsem pro, abychom z NATO vystoupili.
Chcete tedy vystoupit ze Severoatlantické aliance, referendum o setrvání v Evropské unii. Co by ale bylo alternativou členství v těchto strukturách?
Co se týká členství v NATO, tak alternativou by bylo právě vyhlášení neutrality a smluvně garantovaný vztah s velkými státy, s velmocemi, což si myslím, že je velice reálné. A co se týká alternativy Evropské unie, tak tady bychom se měli vrátit ke kořenům fungování státu v Evropě.
Jsme přesvědčeni, že tak, jak to funguje nebo spíše nefunguje dnes, to není možné. Jsme pro celkovou reformu, jsme pro to, aby státy spolupracovaly zejména v hospodářské oblasti, jako bylo kdysi Evropské hospodářské společenství. Na tom bychom měli stavět. Myslím, že ne federální jednotná Evropa, ale Evropa národních států, které budou silné, a pokud bude silná, pokud budou silné národní státy, bude logicky silná i Evropa.
Koho chcete svým programem oslovit?
Zejména chceme oslovit zklamané voliče, kteří mnohokrát uvěřili slibům parlamentních stran, které se střídaly u moci, které nám střídavě vládly, ať už to byla takzvaná levice, nebo pravice. Všechny ty strany zklamaly občany, neplnily svoje předvolební sliby a podílely se celkově na devastaci a rozkrádání naší země.
Chceme oslovit zklamané lidi, kteří často propadají apatii a skepsi. Ale není potřeba skutečně zlomit tužku, je potřeba se zvednout, jít k volbám a volit národní opozici. A takovou opozicí je podle mého názoru Dělnická strana sociální spravedlnosti, která také kandiduje s podporou Národních socialistů, to je potřeba říci.
Co byste považovali za úspěch v těchto parlamentních volbách?
Určitě bychom se chtěli pokusit dostat do Poslanecké sněmovny, překročit tu pětiprocentní hranici. Myslím, že je to reálné. Byl by to pro nás velký úspěch.
Rozhovory s lídry
- Lídr Řádu národa: Integrační programy bych zrušil, všichni máme stejná práva a povinnosti
- Hrozba terorismu existuje, ale přeceňuje se, říká předseda Zelených Matěj Stropnický
- Lídr strany Rozumní: Stát říká, že tu máme 12 uprchlíků. To napočítáte, když vyjdete před rozhlas
- Chceme, aby se mezi sebou politici nehádali a pracovali pro lidi, říká lídr Unie H.A.V.E.L. 17
- Pomalé a plíživé vkrádání islamizace do Česka můžeme vidět denně na každém rohu, říká Borkovcová
- Česko musí být součástí evropského pohybu. Musíme podporovat naše podnikatele, aby neutíkali, říká Zaorálek
- Hlavním problémem Česka je členství v Evropské unii, opakuje František Matějka
- Obávám se rostoucího politického vlivu Číny, říká Kuchař z hnutí Cesta odpovědné společnosti
- Podávat by se měla jedna žádost, úředník ať oběhá potřebné věci. 'Jedny dveře' by uvítal předseda ODS Fiala
- Zdravé rodiny se 3 dětmi, dost pohybu a kvalitního jídla, cituje z volebního programu ODA Sehnal
- Vláda nikdy nebyla tým, který někdo řídí. Stát má fungovat jako rodinná firma, zopakoval Babiš
- EET je ten nejstupidnější nástroj na výběr daní, říká lídr strany Radostné Česko Boleslav Buzek
- Protiruské sankce jsou neefektivní. Evropské země na ruském trhu nahradily Spojené státy, říká Filip
- Výbuchy, mrtví, vraždění kamiony. Nechci malovat čerta na zeď, ale může to přijít i k nám, říká Sehnal
- Česko není chráněno proti terorismu. Množství uprchlíků je alarmující, říká Vančatová
- VŠECHNY ROZHOVORY S LÍDRY NAJDETE ZDE