40 lidí, 24 jazyků. Facebook sestavil tým, který v Dublinu blokuje fake news o eurovolbách
Jedna místnost v Dublinu, v ní tým analytiků, kodérů a inženýrů, na zdi vlajka Evropské unie. Tak vypadá irské „operační centrum“ společnosti Facebook bojující s fake news a falešnými účty na sociálních sítích, které mají fungovat jako nástroj proti ovlivnění květnových voleb do Evropského parlamentu. Společnost teď ukázala své zázemí novinářům.
Časové omezená mise zhruba čtyřicetičlenného týmu začala na konci dubna. Její cíl je zdánlivě jasný: zmařit pokusy o narušení, zhacení nebo ovlivnění voleb 751 nových europoslanců (tedy pravděpodobně 751 – podle toho, zda se volby nakonec uskuteční i ve Velké Británii).
Proti dezinformacím a nenávisti
Skupina, která se domluví všemi 24 oficiálními jazyky unie, je rozdělená podle jednotlivých členských států a monitoruje dění na platformách Facebooku, ale i na Twitteru a Googlu. Hledají pokusy o manipulaci, fake news i nenávistné projevy. Podporují je přitom další stovky pracovníků po celém světě.
Novinářka popsala, jak funguje ruská továrna na fake news. ‚Smrtí mi pak vyhrožovali i přátelé,‘ vzpomíná
Číst článek
„Je tu tým asi čtyřiceti lidí, kteří reprezentují mnohem větší týmy o stovkách lidí v celém Facebooku, kteří pracují na všech hrozbách, které před volbami objevíme. To zahrnuje lidi, kteří vytvářejí falešné účty – ty nechceme, mažeme je ze systému. Zahrnuje to i lidi, kteří šíří dezinformace, které mohou ovlivnit volby,“ řekl pořadu Newsroom ČT24 viceprezident společnosti Richard Allen.
To, že bude mít tým před volbami napilno, naznačuje počet falešných účtů, které společnost odstranila v období od října 2017 do listopadu 2018: podle Allena jich bylo 2,8 miliardy.
Kromě falešných profilů ale existují i reálné, které úmyslně šíří dezinformace a nenávist.
Bezpečnostní šéf Facebooku Nathaniel Gleicher na konci března uvedl, že společnost v rámci zásahu proti sítím „koordinovaného neautentického chování“ souvisejícím s Ruskem, Kosovem, Severní Makedonií a Íránem odstranila celkem 2632 stránek, skupin a uživatelských účtů.
Tisícovka z nich byla spojená s Ruskem, na jehož pokusy o ovlivnění voleb opakovaně západní země i evropské instituce upozorňují.
Kolik skupin a účtů teď „irská skupina“ denně prověřuje, však Facebook skupině novinářů, kteří minulý týden ústředí navštívili, neprozradil. Během minulého týdne ale tým řešil stovky incidentů.
Obsah od krajní pravice
Společnost také začala prověřovat zadavatele politické reklamy a zavázala se k tomu, že jejich obsah bude sedm let archivovat.
Rusko a další státy budou ovlivňovat volby v Česku, bojí se senátoři. Chtějí, aby to řešila vláda
Číst článek
Podle serveru Politico ale Facebooku řada neoznačené politické reklamy dál uniká: pravidla dokázala obejít například strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, německá krajní pravice nebo kandidát belgické Strany zelených, další případy jsou třeba z Rumunska.
Facebookovým skupinám ve Francii a Německu podle Politica dominuje obsah generovaný krajní pravicí a protimigračními stranami: Národním sdružením Marine Le Penové a Alternativou pro Německo (AfD) – ty byly do 31. března autory zhruba dvou pětin příspěvků o evropských volbách.
Falešné účty v Turecku a Egyptě
Server Spiegel v dubnu upozornil, že protiimigrační AfD část svých poselství nejspíš šíří za pomoci falešných či poloautomatických uživatelských účtů – například z Turecka či Egypta. Jen na facebooku provozuje strana na 1500 stránek.
Ve Španělsku Facebook několik dní před parlamentními volbami zablokoval síť krajní pravice, která měla dosah až 1,7 milionu lidí. Skupiny a profily často napojené na stranu Vox odkryli aktivisté ze skupiny Avaaz, Facebook reagoval až posléze a sám skupiny neodhalil. Jak tedy zabezpečí průběh kampaně před eurovolbami?
Jakmile je podezřelý příspěvek, uživatel nebo skupina nahlášen nebo označen, pracovníci sítě se spojí s kolegy v Evropě i jinde, aby posoudili, jestli došlo k porušení standardů. Poté rozhodnou, zda dojde ke smazání, nebo ne. Přezkoumávají se možné dezinformace, odrazování voličů a nenávistné výroky.
Celosvětově na ochraně voleb pracuje 500 lidí, většina z nich je v Kalifornii, kde dohlíželi například na loňské americké průběžné parlamentní volby a prezidentské volby v Brazílii. Další tým je v Singapuru a hlídá témata týkající se probíhajících indických parlamentních voleb, které trvají do konce května.
Kvůli volbám do Evropského parlamentu zavedl opatření i Twitter – novou funkci pro snadnější upozorňování na nepravdivé informace například o termínu či způsobu hlasování.
Není otázkou, zda Rusko použije dezinformační kampaň, ale jak, varuje šéf BIS před eurovolbami
Číst článek
Koudelka: pozor na Rusko
Před ovlivněním blížících se voleb varoval v pátek ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. Největším rizikem je podle něj Rusko.
„BIS a ostatní zpravodajské služby demokratických států už několik let sledují snahy o ovlivnění voleb a demokratických systémů,“ řekl Koudelka. Mezi metodami zmínil kromě e-mailů cílených na různé skupiny obyvatelstva právě i falešné účty na sociálních sítích.
Na konferenci Evropské volby v kontextu hybridních hrozeb pořádané v Poslanecké sněmovně Koudelka připomněl existenci takzvané trollí farmy odhalené v Petrohradu, která oficiálně funguje jako „Agentura pro výzkum internetu“.
Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční 24. a 25. května. České strany si rozdělí 21 křesel. Teď mají po čtyřech europoslancích ANO a ČSSD, tři zástupce mají TOP 09, KDU-ČSL a KSČM, dva ODS a po jednom STAN a Svobodní.