Odhady eurovoleb na Slovensku: Ficův Smer přeskočila koalice neparlamentních stran. Uspěli i kotlebovci

Ve volbách do Evropského parlamentu na Slovensku získá nejvíce hlasů koalice proevropských neparlamentních stran Progresivní Slovensko a Spolu. Sociálnědemokratická vládní strana Smer-SD expremiéra Roberta Fica skončila druhá. Vyplývá to z neoficiálních předběžných výsledků, které zveřejnily slovenský Denník N a televize Markíza. Na třetím místě je protiunijní krajně pravicové uskupení Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko.

Bratislava (Aktualizováno: 12:25 26. 5. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nastupující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová odevzdala v Pezinku svůj hlas ve volbách do Evropského parlamentu.

Nastupující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová odevzdala v Pezinku svůj hlas ve volbách do Evropského parlamentu. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Oficiální výsledky slovenská volební komise zveřejní v neděli pozdě večer po skončení hlasování ve všech státech evropské osmadvacítky. Koalice Progresivní Slovensko/Spolu měla získat například podle Denníku N těsně nad 20 procent hlasů, Smer-SD 15,7 procenta a LSNS zhruba 12 procent.

Slováci si přejí změnu, komentoval Kiska odhady výsledků eurovoleb. Pellegrini chválil účast

Číst článek

Pokud se zmíněné pořadí potvrdí, Smer-SD by poprvé po letech nebyl vítězem celostátního hlasování. Smer by podle Denníku N dosáhl nejhoršího výsledku od roku 2004, kdy se do europarlamentu na Slovensku volilo poprvé. 

Ficova strana, která se dlouhodobě potýká s poklesem popularity, od roku 2006 dosud vyhrála všechny parlamentní i evropské volby.

Progresivní Slovensko bylo založeno v roce 2017 a jeho někdejší místopředsedkyně Zuzana Čaputová letos v březnu vyhrála přímé prezidentské volby.

Zástupce v Evropském parlamentu by mělo mít také neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), jakož i opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) a protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Kolem pětiprocentní hranice, jejíž zdolání je podmínkou pro zisk křesla v europarlamentu, se pohybovala neparlamentní Strana maďarské komunity (SMK).

Ve volbách pak zřejmě neuspěly vládní strany Slovenská národní strana (SNS) a Most-Híd, ani opoziční parlamentní strana Jsme rodina-Boris Kollár, která se dříve v tomto roce přidala k evropským nacionalistickým a protiimigračních stranám.

Eurovolby vyhrálo ANO před ODS a Piráty. V zahraničí ztratili centristé a posílili euroskeptici

Číst článek

Podobné výsledky eurovoleb jako slovenský Denník N a televize Markíza zveřejnil na základě paralelního sčítání hlasů také šéf OĽaNO Igor Matovič.

Podle odhadů odevzdalo na Slovensku v eurovolbách svůj hlas okolo 20 procent lidí. V minulých volbách do EP, které se konaly před pěti lety, byla volební účast na Slovensku pouhých 13 procent, tedy nejnižší ze všech států EU.

Slovensko má nyní 13 ze 751 europoslanců, možná už brzy ale bude mít o jeden mandát navíc. Čtrnáctý ze zvolených slovenských zástupců v Evropském se ujme mandátu až po vystoupení Velké Británie z EU.

V Česku se volí 21 europoslanců, stejně jako před pěti lety. Brexit počet českých zástupců nijak neovlivní. Europarlament má mít po brexitu 705 europoslanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme