V Praze se otevřela vzdělávací kancelář Evropské kosmické agentury

Evropská kosmické agentura (ESA) má ode dneška svou vzdělávací kancelář i v Praze. Českým učitelům základních a středních škol má pomáhat více zapojit téma vesmíru do výuky. Pořadatelé představí moderní výukové nástroje, jako 3D brýle nebo robotické modely.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Družice Galileo na oběžné dráze Země.

Družice Galileo na oběžné dráze Země. | Foto: P. Carril | Zdroj: ESA

Česká pobočka bude součástí mezinárodní sítě. S podporou ESA se stará o rozvoj a začleňování moderních výzkumných a technologických metod satelitního průzkumu Země a průzkumu vesmíru do vzdělávání.

„Naším hlavním úkolem je dávat dohromady společnosti a instituce nejen v Česku, ale i ve světě, které se tímto zaobírají, a sdílení našich zkušeností se světem,“ vysvětluje odborný garant projektu Přemysl Štych.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úkoly nové vzdělávací kanceláře Evropské kosmické agentury v Praze představil odborný garant projektu Přemysl Štych

„Druhou částí je konkrétní pomoc. Pokud se na nás obrátí učitel, my mu poskytneme materiály, můžeme dojet do školy, uspořádáme školení,“ uvádí Štych.

Evropská kosmická agentura (ESA) zajišťuje, rozvíjí a koordinuje pro Evropu přístup ke kosmickým technologiím a aplikacím. Organizaci tvoří 19 členských států z Evropy, na řadě projektů se podílí také Kanada. Česko je členem od listopadu 2008. ESA spolupracuje s Evropskou unií, na které ale je formálně nezávislá. Sídlo agentury je v Paříži, pracoviště má ale v řadě dalších zemí. Startovací základna je ve Francouzské Guyaně.

Na dnešním otevření se sejdou čelní představitelé Evropské kosmické agentury i zástupci několika českých institucí, kteří se na projektu podílejí.

Pořadatelé představí moderní výukové nástroje, jako tablety, 3D brýle, robotické modely a brýle pro rozšířenou realitu, sbírku reálných meteoritů, molekulární bar přírodovědců i ukázku letu s dronem a termokamerou.

Že kancelář v Praze vznikla, považují pořadatelé za mimořádný úspěch. Kromě koordinace vzdělávací činnosti v kosmonautice a astronomii bude pro učitele pořádat vzdělávací programy, školení a konference.

Pražská kancelář ESERO (European Space Education Resources Office) bude také distribuovat zdarma výukové materiály a finančně podporovat zajímavé školní aktivity. Jejím hlavním cílem je využít téma vesmíru a satelitního průzkumu k tomu, aby se u žáků zvýšil zájem o přírodovědné a technické obory.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme