Před 30 lety explodoval Challenger. Za havárii mohlo namrzlé těsnění motoru
Před 30 lety odstartoval na svou desátou vesmírnou misi americký raketoplán Challenger. Nadšení mezi diváky v Kennedyho vesmírném středisku na americké Floridě ale dlouho netrvalo. Přesně 73 vteřin po startu raketoplán explodoval. O život přišlo všech 7 členů posádky. Havárii způsobila vada těsnění na jednom z motorů vlivem mrazu v noci před startem.
Raketoplán odstartoval 28. ledna 1986, přesně 22 minut před polednem. Vše vypadalo v pořádku až do 73. vteřiny, kdy raketoplán ve výšce 15 kilometrů explodoval.
První trosky včetně kabiny s posádkou dopadly do moře už dvě minuty po výbuchu, poslední až o hodinu později. Hlavní příčinu této tragédie se podařilo zjistit už brzy po vylovení trosek – selhalo těsnění, na jehož nespolehlivost při nízkých teplotách upozorňoval i sám výrobce.
Okolnosti havárie raketoplánu Challenger, ke které došlo 28. ledna 1986, přiblížil odborník na kosmonautiku Pavel Toufar
Podle odborníka na kosmonautiku Pavla Toufara technici vůbec neměli povolit start.
„Technici z výrobní firmy varovali, že v noci na 28. byl na některých místech mráz až minus 14 stupňů. A už byla známa skutečnost, že při tajném vojenském letu druhého raketoplánu Discovery v lednu 1985 se taková závada – zatuhnutí izolace mezi segmenty motorů – projevila. Dokonce tam došlo k prohoření, ale mimo raketoplán, takže se nic vážného tehdy nestalo,“ říká Toufar.
Důvodem havárie bylo prohoření motoru. „Pomocné raketové motory jsou sesazovány ze čtyř velkých kusů a zajištěny dvěma gumovými kroužky, které zajišťují, aby se plamen z vnitřku motoru nedostal na povrch,“ vysvětluje Milan Halousek z České kosmické kanceláře.
Za normální teploty tyto kroužky plamen měly udržet, ale jak byly podchlazeny, plamen se skrz ně dostal ven. „Bohužel v místě, kde šlehal k hlavní palivové nádrži. Došlo k uvolnění velkého množství tekutého vodíku a k velkému výbuchu.“
„Po havárii Challengeru a později raketoplánu Columbia při návratu z kosmu se objevily hlasy, že to je slepá ulička, že to byl mylný krok ve vývoji kosmické techniky. Já si to nemyslím. Raketoplány jsou inspirací i pro výstavbu budoucích kosmických objektů a udělaly velký kus práce,“ myslí si Pavel Toufar.