Britské letadlo se před přistáním na letišti Heathrow nejspíš srazilo s dronem
Dopravní letadlo společnosti British Airways se nejspíš před přistáním na londýnském Heathrow srazil s dronem. Pilot dokázal bezpečně dosednout a okamžitě nebezpečný incident nahlásil policii. Pokud se srážka s malým bezpilotním letounem potvrdí, půjde o první nehodu svého druhu v Británii. Ve Spojených státech už musejí mít drony registrační značku.
V posledních měsících nahlásili piloti dopravních letadel nedaleko britských letišť 23 těsných průletů dronů. Tentokrát měl ale bezpilotní stroj přímo narazit do přední části trupu Airbusu A320, který se vracel z Ženevy a měl na palubě 132 cestujících a pět členů posádky.
Technici British Airways nezjistili na letadle poškození a stroj byl připraven k dalšímu letu. Kdo dron vypustil a řídil, zatím není jasné. Policie incident dál vyšetřuje. Osobě, která bezpilotní zařízení ovládala, hrozí vysoká pokuta a v krajním případě dokonce vězení.
Srážek letadel s drony přibývá
Britské letecké úřady uvádějí, že už v minulosti nastalo několik incidentů, kdy nebylo ke srážce letadla s dronem daleko. Často šlo o případy, které řadí do kategorie nejvážnějších. Ty z loňského roku vyjmenovává třeba server BBC. Od srpna 2015 jich včetně aktuální srážky bylo celkem sedm.
Situace, kdy se dopravní letadlo ve vzduchu s dronem potká, jsou obecně ve světě v posledních měsících stále častější. Upozorňuje na to Mezinárodní asociace leteckých dopravců, podle které jsou drony létající na veřejných místech stále větší hrozbou pro civilní letectví.
Šéf asociace Tony Tyler už dříve na rizika upozorňoval a volal po nutnosti regulace používání bezpilotních letounů ještě dříve, než se stane vážnější nehoda. Piloti v Británii už také dlouho poukazují na to, že o rizicích srážek s drony ještě není dostatek informací a je potřeba provést testy, které hrozby odhalí.
Zajímá je například, jak velké poškození je dron schopný napáchat, pokud se dostane do motoru letadla. Letečtí experti třeba tvrdí, že při extrémních případech může zdánlivě neškodné zařízení prorazit čelní sklo letadla a ve velké rychlosti i zabít pilota v kabině.
V USA pilotují drony od třinácti
Například Spojené státy už kvůli takovým rizikům začaly drony a jejich majitele registrovat. Americká vláda spustila registr koncem loňského roku. Federální úřad pro letectví pak za jeden měsíc zaregistroval na 300 tisíc civilních dronů.
Do registru si musí nechat zapsat jakékoliv dálkově kontrolované letadlo, které váží od 250 gramů do 25 kilogramů. Pravidla tak zahrnují malé hračky i složité a drahé systémy s kamerami.
Jako pilot letounu se může registrovat jen osoba starší 13 let. Po zaběhnutí systému také začalo platit, že si lidé musí nově koupený dron zapsat do systému ještě před prvním letem. Majitelé přitom uvádějí základní informace jako jméno, adresu, kontakt a také technické specifikace zařízení, které vlastní.
Celý proces je možné provést online a majitel pak dostane certifikát o vlastnictví a unikátní identifikační číslo, které musí na bezpilotní letadlo nalepit. Po třech letech je potřeba registraci obnovit.