Housenky prozrazují samy sebe

Pokaždé, když se hladová housenka zakousne do listu tabáku, začne k sobě nevědomky lákat predátory, kteří mají pro změnu zálusk na ni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Housenka motýla Manduca sexta z čeledi lišajovití.

Housenka motýla Manduca sexta z čeledi lišajovití. | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Housenky motýlů Manduca sexta z čeledi lišajovití s oblibou ožírají rostliny tabáku (Nicotiana attenuata). Stejně jako u mnoha jiných rostlin, okusování v listech stimuluje tvorbu těkavých látek, které k rostlinám lákají predátory býložravců. Okusovaná rostlina jim svou vůní jednoduše dává na vědomí, že se na ní nachází chutná kořist. Rafinovaná strategie má jedno slabé místo – produkce molekul konkrétního chemického signálu zabere celý den. A predátor, který by zjistil, že všechna kořist se dávno přemístila pryč, by už podruhé nemusel přijít. Rostliny tabáku však našly velmi elegantní řešení.

Vědci z Institutu Maxe Plancka zjistili, že chemický „SOS signál“ u rostlin tabáku není vždy stejný. Poměr dvou izomerů molekul - označovaných jako Z a E - závisel na tom, jestli rostliny poškodily housenky nebo jiný býložravec. Experimenty se vzorky vůní v přírodě ukázaly, že v signálu, který produkují rostliny napadané housenkami, převládá izomer E. Taková vůně k rostlinám láká přirozeného nepřítele housenek - hmyz ploštičky z rodu Geocoris. A další objev: enzymy ze slin housenek napomáhají přesmyku molekul izomeru Z na izomer E. To znamená, že housenky, které se v blažené nevědomosti krmí listy tabáku, se každým kousnutím víc a víc prozrazují.

Zdroj: Science, Science Now

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme