Pták kořistí dinosaura
Paleontologové objevili přímý doklad o tom, že dinosauři lovili ptáky. Je jím ptačí kostra v žaludku malého dravého dinosaura.
Ptáci se vyvinuli z teropodních dinosaurů. Paleontologové dlouho předpokládali, že první ptáci představovali pro své dinosauří předky vítanou kořist. Přímé důkazy o potravním chování jsou na fosilním záznamu velmi vzácné a chyběly i v tomto případě. Jeden takový se však nyní objevil v severovýchodní Číně. Paleontologové z Čínské akademie věd popisují objev fosilie teropodního dinosaura Microraptor gui. Dosahoval délky asi 80 cm a byl součástí takzvané jeholské fauny, která žila před 133 až 120 miliony let v provincii Liao-ning. Tu proslavily známé nálezy opeřených dinosaurů.
V břišní dutině vědci objevili zbytky dospělého ptáka z primitivní skupiny Enantiornithes, která spolu s dinosaury vyhynula před 65 miliony let. Ptačí kostra je prakticky nedotčená. Naznačuje to, že dinosaurus nesežral mrtvolku, ale ulovil a rychle pohltil živého ptáka. Praptáci ze skupiny Enantiornithes žili v lesích. Nález tak podpořil teorii, že stejné prostředí obývali i mikroraptoři. Byli opeření, měli křídla na předních i zadních končetinách a mezi stromy se zřejmě pohybovali klouzavým letem.
Zdroj: PNAS